| Composition | aqua; sodium laureth sulfate; Cocamidopropyl Betaine; Coco-Glucoside; Inulin; Propylene Glycol; PEG-7 Glyceryl Cocoate; Parfum; Alpha-Glucan Oligosaccharide; Piroctone Olamine; Sodium Chloride; Polyquaternium-10; LACTIC ACID; Laureth-2; PEG/PPG-120/10 Trimethylolpropane Trioleate; Methylchloroisothiazolinone; Methylisothiazolinone |
| Hair type | for brittle hair; for damaged hair; For combination hair |
| Action | Restores the balance of scalp microbiota; protects the scalp structure from damage and microcracks; supports the vital activity of beneficial skin microflora |
| Product Volume | 420 ml |
| Shelf Life | 36 months |
| Package Contents | Shampoo with prebiotics for sensitive scalp, 420 ml - 1 pc. |
| Country of Origin | Russia |
| Product Weight without Packaging (g) | 420 g |
A soothing shampoo formula for gentle cleansing of sensitive scalps. A prebiotic blend of chicory root, sugar beet, and wheatgrass restores the scalp's microbiota balance, protects the scalp from damage and microcracks, and supports the vitality of beneficial microflora.
Prevents tingling, burning, and tightness. Piroctone olamine has a broad spectrum of action, effectively reducing flaking and relieving itching and irritation of the scalp.
Directions for use:
Apply shampoo to damp hair and massage into the scalp.
Leave on for 1–2 minutes, then rinse thoroughly in several passes with plenty of warm water. Repeat if necessary.
ARAVIA professional Aravia Шампунь для чувствительной кожи головы 420мл
| Состав | aqua; sodium laureth sulfate; Cocamidopropyl Betaine; Coco-Glucoside; Inulin; Propylene Glycol; PEG-7 Glyceryl Cocoate; Parfum; Alpha-Glucan Oligosaccharide; Piroctone Olamine; Sodium Chloride; Polyquaternium-10; LACTIC ACID; Laureth-2; PEG/PPG-120/10 Trimethylolpropane Trioleate; Methylchloroisothiazolinone; Methylisothiazolinone |
| Тип волос | для ломких волос; для поврежденных волос; для комбинированных волос |
| Действие | восстанавливает баланс микробиоты кожного покрова головы; защищает структуру скальпа от повреждений и микротрещин; поддерживает жизнедеятельность полезной микрофлоры кожи |
| Объем товара | 420 мл |
| Комплектация | Шампунь с пребиотиками для чувствительной кожи головы, 420мл - 1шт |
| Страна производства | Россия |
| Вес товара без упаковки (г) | 420 г |
Формула шампуня с успокаивающим действием для мягкого очищения чувствительной кожи головы. Пребиотик на основе корня цикория, сахарной свеклы и пшеницы восстанавливает баланс микробиоты кожного покрова головы, защищает структуру скальпа от повреждений и микротрещин, а также поддерживает жизнедеятельность полезной микрофлоры кожи. Предотвращает появление покалывания, жжения и стянутости. Пироктон оламин обладает широким спектром действия, эффективно снижает шелушение, купирует зуд и раздражение кожи головы.
Способ применения:
Нанести шампунь на влажные волосы, распределить массирующими движениями по коже головы. Оставить на 1–2 минуты для воздействия, затем обеспечить тщательное смывание в несколько подходов обильным количеством теплой воды. При необходимости повторить.