| Composition | see |
| Fragrance | unscented |
| Skin type | for sensitive skin |
| Product volume | 200 ml |
| Action | cleansing; moisturizing; Nutrition |
| Shelf life | 36 months |
| Country of origin | Russia |
| Package contents | Cleaning gel - 1 pc. |
| Product weight without packaging (g) | 240 g |
| Package length | 6 cm |
| Package height | 19 cm |
| Package width | 6 cm |
This professional formula is designed for gentle and effective cleansing of sensitive and reactive skin with signs of rosacea. Mild surfactants gently remove surface impurities and makeup without disturbing the skin's protective lipid barrier.
A complex of toning extracts of arnica, horse chestnut, and centella asiatica has a positive effect on the capillary system, helping to strengthen them and reduce fragility and permeability. Cottonseed oil, thanks to the presence of tocopherols, prevents irritation and redness and helps reduce skin reactivity to external factors.
Using this product as part of a professional treatment ideally prepares sensitive skin with signs of rosacea for further intensive care. Note: Suitable for home use.
Ingredients:
Aqua, Coco-Glucoside, Glycerin, Sodium Cocoyl Glutamate, Xanthan Gum, Glycol Distearate, Sodium Laureth Sulfate, Parfum, Citric Acid, Ethylhexylglycerin, Cocamidopropyl Betaine, Aesculus Hippocastanum Extract, Arnica Montana Flower Extract, Centella Asiatica Extract, Glycyrrhiza Glabra Root Extract, Gossypium Herbaceum (Cotton) Seed Oil, Lecithin, Phenoxyethanol, Polyglyceryl-3 Diisostearate, Glyceryl Stearate, Potassium Sorbate, Sodium Benozate, Tocopherol
ARAVIA professional Гель для умывания для чувствительной кожи 250 мл
| Состав | см. в описании |
| Аромат средства | без запаха |
| Тип кожи | для чувствительной кожи |
| Объем товара | 200 мл |
| Действие | очищение; увлажнение; питание |
| Страна производства | Россия |
| Комплектация | гель для умывания - 1 шт. |
| Вес товара без упаковки (г) | 240 г |
| Длина упаковки | 6 см |
| Высота упаковки | 19 см |
| Ширина упаковки | 6 см |
Профессиональная формула средства направленна на деликатное и эффективное очищение чувствительной и реактивной кожи, с признаками купероза. Наличие в составе мягких ПАВ обеспечивает бережное очищение кожи от поверхностных загрязнений и макияжа, без нарушения защитного липидного барьера. Комплекс тонизирующих экстрактов арники, каштана и центеллы азиатской оказывает положительное действие на систему капилляров, способствуя их укреплению, уменьшению хрупкости и проницаемости. Масло хлопка, благодаря наличию токоферолов в составе, предотвращает появление раздражений и покраснений, способствует снижению реактивности кожи на внешние факторы. Применение средства в рамках профессиональной процедуры идеально подготавливает чувствительную кожу с признаками купероза к дальнейшему интенсивному уходу. Примечание: подходит для домашнего использования.
Состав:
Aqua, Coco-Glucoside, Glycerin, Sodium Cocoyl Glutamate, Xanthan Gum, Glycol Distearate, Sodium Laureth Sulfate, Parfum, Citric Acid, Ethylhexylglycerin, Cocamidopropyl Betaine, Aesculus Hippocastanum Extract, Arnica Montana Flower Extract, Centella Asiatica Extract, Glycyrrhiza Glabra Root Extract, Gossypium Herbaceum (Cotton) Seed Oil, Lecithin, Phenoxyethanol, Polyglyceryl-3 Diisostearate, Glyceryl Stearate, Potassium Sorbate, Sodium Benozate, Tocopherol