| Composition | lanolin |
| Skin type | for sensitive skin; for dry skin; for all skin types |
| Action | restoration; healing; against cracks |
| Application time | universal; daytime; Night |
| SPF | without UV protection |
| Product Volume | 10 ml |
| Age Restrictions | 0+ |
| Country of Origin | Switzerland |
| Package Contents | Lanolin for cracked dry skin of nipples, lips, face and body (10 ml) - 1 pc |
| Product Weight without Packaging (g) | 10 g |
Ardo Healing and Nourishing Lanolin Cream 10 ml is the ideal solution for caring not only for the breasts and nipple area, but also for the face, hands, lips, and body. It restores dry skin, preventing cracks, sores, and irritation. Breastfeeding reduces the skin's moisture and softness, which affects nipple sensitivity, especially in the early stages. This cream helps the skin quickly recover and heal, even with severe irritation and cracks in the nipple area. This balm is a true salvation for nursing mothers; it helps moisturize and protect the skin, ensuring comfort and health. Pure, natural ingredients: 100% lanolin, free of water, dyes, and other additives. Hypoallergenic. Safe for both mother and child. No need to rinse before feeding. Cares for the skin around the nipples, maintaining its natural moisture. Designed for the care of sensitive, painful, inflamed, and cracked nipples and for the prevention of cracked nipples. It is also suitable for dry or chapped lips and other sensitive areas, small cracks on the feet, and cuticles on the nails. It has a pleasant and gentle texture. It is medical-grade and has a neutral taste and odor. Lanolin cream is a real helper. Take it to the hospital to avoid nipple problems early in breastfeeding. WHO-approved. Shelf life: 12 months.
ARDO MEDICAL Ланолиновый крем для сосков, тела 10 мл
| Состав | ланолин |
| Тип кожи | для чувствительной кожи; для сухой кожи; для всех типов кожи |
| Действие | восстановление; заживление; против трещин |
| Время нанесения | универсальный; дневной; ночной |
| SPF | без УФ защиты |
| Объем товара | 10 мл |
| Возрастные ограничения | 0+ |
| Страна производства | Швейцария |
| Комплектация | ланолин от трещин для сухой кожи сосков, губ, лица и тела (10 мл) - 1 шт |
| Вес товара без упаковки (г) | 10 г |
Заживляющий и питательный ланолиновый крем Ardo 10 мл — идеальное решение для ухода не только за грудью и областью сосков, но и лицом, руками, губами, телом. Восстанавливает сухую кожу, предотвращая появление трещин, ранок и раздражений. Грудное вскармливание снижает увлажненность и мягкость кожи, что влияет на чувствительность сосков, особенно на первых этапах ГВ. Крем помогает коже быстро восстанавливаться и заживать даже при сильных раздражениях и трещинах в области сосков. Такой бальзам - настоящее спасение для кормящих мам, он помогает увлажнить и защитить кожу, обеспечивая комфорт и здоровье. Чистый, натуральный состав: 100% ланолин без воды, красителей и других добавок. Гипоаллергенный продукт. Безопасен для мамы и детей. Не требует смывания перед кормлением ребенка. Ухаживает за кожей около сосков, поддерживая ее естественную увлажненность. Предназначен для ухода за чувствительными, болезненными, воспаленнымии потрескавшимися сосками и для профилактики трещин сосков. Также подходит для ухода за сухой или обветренной кожи губ и других чувствительных участков, за маленькими трещинками на ногах и кутикулой на ногтях. Имеет приятную и нежную текстуру. Медицинское качество. Нейтральный вкус и запах. Ланолиновый крем - настоящий помощник. Возьмите его уже в роддом, чтобы избежать проблем с сосками в самом начале ГВ. Одобрен ВОЗ. Срок годности 12 месяцев.