| Shelf life | 24 months |
| Maximum storage temperature | +24 °C |
| Minimum storage temperature | +4 °C |
| Product features | non-GMO; sugar-free; Gluten-free |
| Country of origin | Russia |
| Package contents | 14 servings of 5 g each |
| Product weight without packaging (g) | 170 g |
| Product weight with packaging (g) | 180 g |
| Package length | 12 cm |
| Package height | 18 cm |
| Package width | 8 cm |
Innovative collagen tripeptide Collagen-Tripep20 (Amicogen, South Korea)
The smallest unit in the collagen structure weighing less than 500 DA, standardized by the amount of amino acids GPH (glycine, proline, hydroxyproline)1.
High concentration and rapid response of the body
Bioactive amino acids in the form of tripeptides in a concentration of more than 3.2% are quickly absorbed by the skin and musculoskeletal system.
The formula is enhanced with cofactors
Vitamin C and biotin provide a synergistic effect, complementing the beauty effect of collagen throughout the entire course of administration.
Convenient format
Take a stick, mix the contents with water or juice - enjoy instant benefits!
Your new beauty ritual
Radiate beauty and Health!
A fresh look, youth, and energy – every woman wants to glow with beauty and enjoy balance in all areas of her life!
Your first assistant is collagen, the most abundant protein in the body.
It is found in the structure of bones, ligaments, tendons, connective tissue, and muscles, as well as in brain cells.
Skin is 75% collagen, and its elasticity and predisposition to wrinkles depend on it.
This "elixir of youth" is also present in large quantities in hair and nails, but, unfortunately, the production of this valuable protein decreases with age.
Women's Health "Collagen Tripeptides & Cofactors" is an innovative source of rapidly absorbed collagen of minimal molecular weight (less than 500 DA) with excellent absorption and rapid assimilation (within 30 minutes after oral administration).
Its formula is enhanced with cofactors – vitamin C and biotin, which significantly enhance the beauty effects of the main component.
Balance in all areas of beauty
Skin health
Additional collagen intake has been proven to improve elasticity, hydration, and overall skin health2: it helps eliminate age-related changes and the "crow's feet" effect.
Strong hair and nails
Collagen is a rich source of proline, an amino acid that is the main component of keratin, the main substance in the structure of hair and nails.
Additional intake of high-quality collagen gives hair and nails a beautiful and healthy appearance.
Strong joints, bones, and ligaments
Collagen peptides stimulate collagen synthesis in tendons and cartilage, strengthening them and reducing the risk of ruptures.
Thus, collagen can help partially reduce the risk of injury, improve performance, and speed up recovery after injuries and surgeries.
4.
A figure you like!
Collagen peptides induce a feeling of satiety.
Studies have confirmed that hydrolyzed gelatin (a form of collagen) helps increase levels of the satiety hormone, meaning that after its consumption, the feeling of hunger is dulled for a while.
Taking collagen and other high-quality proteins throughout the day helps control hunger and reduce the amount of food eaten.
When is it relevant?
Maintaining beauty and youth at any age.
Maintaining and strengthening the musculoskeletal system.
During periods of active growth of the body
Бьюти-комплекс «Трипептиды коллагена & Кофакторы»
| Максимальная температура хранения | +24 °C |
| Минимальная температура хранения | +4 °C |
| Особенности продукта | без ГМО; без сахара; без глютена |
| Страна производства | Россия |
| Комплектация | 14 порции по 5 г |
| Вес товара без упаковки (г) | 170 г |
| Вес товара с упаковкой (г) | 180 г |
| Длина упаковки | 12 см |
| Высота упаковки | 18 см |
| Ширина упаковки | 8 см |
Инновационный трипептид коллагена Collagen-Tripep20 (Amicogen, Южная Корея)
Минимальная единица в структуре коллагена массой менее 500 DA, стандартизированная по количеству аминокислот GPH (глицин, пролин, гидроксипролин)1.
Высокая концентрация и быстрый отклик организма
Биоактивные аминокислоты в виде трипептидов в концентрации более 3,2% быстро всасываются кожей и опорно-двигательным аппаратом.
Формула усилена кофакторами
Витамин С и биотин обеспечивают эффект синергии, дополняя бьюти-действие коллагена на протяжении всего курса приема.
Удобный формат
Возьмите стик, смешайте содержимое вместе с водой или соком – наслаждайтесь мгновенной пользой!
Ваш новый бьюти-ритуал
Излучайте красоту и здоровье!
Свежий вид, молодость и энергия – каждая женщина хочет светиться красотой и наслаждаться балансом во всех сферах жизни! Ваш первый помощник – коллаген, самый распространенный белок в организме. Он содержится в структуре костей, связок, сухожилий, соединительной ткани и мышц, в клетках мозга. Кожа на 75% состоит из коллагена, и от него зависит ее эластичность и предрасположенность к морщинам. Также этот «эликсир молодости» в большом количестве присутствует в волосах и ногтях, но, к сожалению, выработка ценного белка снижается с возрастом.
«Трипептиды коллагена & Кофакторы» Women’s Health – инновационный источник быстроусвояемого коллагена минимальной молекулярной массы (менее 500 DA) с превосходной всасываемостью и быстрым усвоением (в течение 30 минут после перорального приема). Его формула усилена кофакторами – витамином С и биотином, значительно повышающими бьюти-эффекты главного компонента.
Баланс во всех сферах красоты
Здоровье кожи
Доказано, что дополнительный прием коллагена улучшает эластичность, увлажненность и общее здоровье кожи2: способствует устранению возрастных изменений и эффекта «гусиных лапок».
Сильные волосы и ногти
Коллаген – богатый источник пролина – аминокислоты, которая является основным компонентом кератина, главного вещества в структуре волос и ногтей. Дополнительный прием качественного коллагена придает волосам и ногтям красоту и здоровый внешний вид.
Крепкие суставы, кости и связки
Коллагеновые пептиды стимулируют синтез коллагена в сухожилиях и хрящах, укрепляя их и снижая риск разрывов. Таким образом, коллаген может способствовать частичному снижению риска травм, повышает работоспособность и ускоряет процессы восстановления после травм и операций4.
Фигура, которая нравится!
Коллагеновые пептиды вызывают чувство насыщения. В исследованиях было подтверждено, что гидролизованный желатин (форма коллагена) способствует повышению уровня гормона насыщения, то есть после его употребления на время притупляется чувство голода. Прием коллагена и других высококачественных белков в течение дня помогает контролировать чувство голода и уменьшить количество съеденных продуктов.
Когда актуально?
Сохранение красоты и молодости в любом возрасте.
Поддержание и укрепление опорно-двигательного аппарата.
В периоды активного роста организма