| Composition | olive oil, sunflower oil, fir oil, beeswax, Siberian cedar resin, propolis |
| Skin type | for all skin types |
| Hair type | for all hair types |
| Action | for skin healing; cold prevention; treatment of joint pain |
| Shelf life | 2.5 years in a cool place; Up to 6 months when opened |
| Country of origin | Russia |
| Package contents | 2 pcs |
| Product weight without packaging (g) | 100 g |
| Package length | 10 cm |
| Package height | 20 cm |
| Package width | 10 cm |
Made using ancient Russian recipes from cedar resin, propolis, honey, beeswax, olive oil, vegetable oil, and sacred healing oils. Ingredients: olive oil, sunflower oil, fir oil, beeswax, Siberian cedar resin, and propolis. Propolis and resin are powerful natural antibiotics, antioxidants, and antiseptics. They have a very complex biochemical composition and are sources of vitamins, bioflavonoids, phytoncides, enzymes, resin acids, esters, glycosides, polysaccharides, and numerous macro- and microelements. Bee propolis and cedar resin have powerful wound-healing, anti-inflammatory, analgesic, antiviral, antifungal, antiseptic, antipruritic, and deodorizing properties. Beeswax is a valuable byproduct of bees' vital activity - a natural antiseptic. Containing approximately 300 beneficial substances, it is rich in sorbent, retinol, and vitamin A. It stimulates the production of essential proteins - collagen and elastin, smoothes fine wrinkles, protects the skin from external influences and dryness, and makes it firm, soft, and elastic. The "Gum-Propolis" balm penetrates deeply through the skin to the bones and joints, effectively healing not only the outer skin but also internal organs. In our store, you will find excellent gifts for any occasion and holiday: birthdays of loved ones - for your wife, husband, brother, sister, or dad; February 14th for your girlfriend or woman; February 23rd for a man; March 8th; New Year's for adults, boys, and children; graduation for a friend; and Mother's Day. We also offer family-themed items: for mom, dad, baby, son, and daughter. You can complement the main gift or create a delicious and healthy, original gift set, healthy lifestyle box, or set of the items featured, presented in beautiful packaging. You can always find sales, promotions, and discounts on our store page.
bee lab Бальзам Живично-прополисный Дивеевская Здравница 50 мл. 2шт
| Состав | масло оливковое, подсолнечное, пихтовое, воск пчелиный, живица кедра сибирского, прополис |
| Тип кожи | для всех типов кожи |
| Тип волос | для всех типов волос |
| Действие | для заживления кожи; профилактика простуды; лечение суставных болей |
| Страна производства | Россия |
| Комплектация | 2шт |
| Вес товара без упаковки (г) | 100 г |
| Длина упаковки | 10 см |
| Высота упаковки | 20 см |
| Ширина упаковки | 10 см |
Изготовлен на основе старинных русских рецептов из Живицы кедра, прополиса, мёда, пчелиного воска, масла оливкового, растительного с добавлением Святых целебных масел. Состав: масло оливковое, подсолнечное, пихтовое, воск пчелиный, живица кедра сибирского, прополис. Прополис и живица являются мощными природными антибиотиками, антиоксидантами и антисептиками. Они имеют очень сложный биохимический состав, являются источниками витаминов, биофлавоноидов, фитонцидов, ферментов, смоляных кислот, эфиров, гликозидов, полисахаридов, множества макро - и микроэлементов и т.д. Прополис пчелиный и живица кедра обладают мощными ранозаживляющими, противоспалительный, обезболивающими, противовирусными , противогрибковыми, антисептическими, противозудными, дезодорирующими свойствами. Пчелиный воск – ценнейший продукт жизнедеятельности пчел - природный антисептик. Воск содержит в своем составе около 300 полезных веществ, богат сорбентом, ретинолом, витамином А, стимулирует выработку основного белка - коллагена и эластина, разглаживает мелкие морщинки, защищает кожу от внешних воздействий, пересыхания, делает ее упругой, мягкой и эластичной. Бальзам "Живично-прополисный" имеет глубокую проникающую способность через кожу до костей и суставов, что эффективно решает проблему оздоровления не только наружных кожных покровов, но и внутренних органов. В нашем магазине Вы найдете отличные подарки на любой повод и праздник: день рождения близких людей - для жены, мужа, брата, сестры, папе. 14 февраля любимой девушке, женщине. 23 февраля мужчине. На 8 марта. На новый год для взрослых, юношей, детей. На выпускной другу, подруге. На день матери. Также имеются семейные товары: маме, отцу, для ребенка, для сына, дочке. Вы сможете дополнить как основной подарок, так и создать вкусный и полезный, оригинальный подарочный набор, зож бокс или комплект из представленных товаров, преподнеся его в красивой упаковке. На странице нашего магазина всегда можно найти распродажи, акции и скидки.