| Type of food supplement | homeopathy; Herbal preparation |
| Shelf life | 5 years |
| Release form | granules |
| Country of origin | Russia |
| Maximum storage temperature | +25 |
| Minimum storage temperature | +2 |
| Package contents | 1 package - 400 granules |
| Weight of product with packaging (g) | 25 g |
| Package length | 4 cm |
| Package height | 9 cm |
| Packaging width | 4 cm |
A complex for the treatment of cardiovascular disorders, effective in cases of physical overexertion, including in athletes, and symptoms of heat or sunstroke. Ingredients: Arnica C6 - helps with heart pathologies developed as a result of overexertion, injuries, strokes, concussions, and head injuries. Also indicated in the treatment of venous congestion and related disorders. Glonoin C6 - eliminates dizziness, rapid heartbeat, and heart pain. Cactus C3 - indicated for heart disease, muscle rheumatism, a feeling of cardiac constriction, numbness in various parts of the body, most often the left arm. Cuprum metallicum C12 - prescribed for a tendency to cramps, shortness of breath, epilepsy, and convulsions. Directions: Dissolve 7 lozenges sublingually half an hour before meals 3 times a day. For acute heart failure or heatstroke, take this dose every 15 minutes until the condition stabilizes, but no more than 8 times in 2 hours. Contraindications: None identified. This product is not a medicine.
bee lab Гранулы гомеопатические Сердечная помощь, 10 гр
| Вид пищевой добавки | гомеопатия; растительный препарат |
| Форма выпуска | гранулы |
| Страна производства | Россия |
| Максимальная температура хранения | +25 |
| Минимальная температура хранения | +2 |
| Комплектация | 1 упаковка - 400 гранул |
| Вес товара с упаковкой (г) | 25 г |
| Длина упаковки | 4 см |
| Высота упаковки | 9 см |
| Ширина упаковки | 4 см |
Комплекс для лечения сердечно сосудистых нарушений, эффективно при физической перегрузке, в т.ч. у спортсменов, и симптомах теплового или солнечного удара.Состав:Арника С6 - помощь при сердечных патологиях, развившихся вследствие перегрузок, травм, инсультов, сотрясений мозга, ушибов головы. Показан также при лечении венозных застоев и связанных ними нарушений. Глоноин С6 - устраняет головокружение, частое сердцебиение и сердечную боль. Кактус С3 - показан при заболеваниях сердца, ревматизме мышц, ощущении сжатости сердца, онемениях в разных частях тела, чаще - левой руки.Купрум металликум С12 - назначается при склонности к судорогам, одышке, эпилепсии, конвульсиям.Способ применения:По 7 драже рассасывать подъязычно за полчаса до еды 3 раза в день. При острой сердечной недостаточности или тепловом ударе принимать данную дозу каждые 15 минут до стабилизации состояния, но не более 8 раз за 2 часа. Противопоказания:Не выявлены. Данная продукция не является лекарственным средством.