| Full product name | Shampoo. Volume and strength for fine and weak hair 250 ml |
| Composition | Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cocamide DEA, Sodium Chloride; PEG-7 Glyceryl Cocoate, Achillea Millefolium Extract; Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract, Chelidonium Majus Extract; Glycine Soja (Soybean) Oil, Hydrolyzed Wheat Protein; Hydrolyzed Wheat Protein, Hypericum Perforatum Flower/Leaf/Stem Extract; Laurdimonium Hydroxypropyl Hydrolyzed Wheat Protein; linum usitatissimum (linseed) seed extract; Triticum Vulgare (Wheat) Germ Oil (wheat germ oil extract); Urtica Dioica (Nettle) Leaf Powder, Butyloctanol, Citric Acid; Cocamidopropyl Betaine, Disodium EDTA, Glycerin; Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Parfum; Phenoxyethanol, Polyquaternium-10, Silicone Quaternium-16; Sodium Benzoate, Undeceth-11, Undeceth-5, Butylphenyl Methylpropional; Citronellol, Hexyl Cinnamal, Linalool, CI 14720, CI 19140, CI 42090. |
| Hair Type | for all hair types |
| Action | cleansing and moisturizing; Nutrition and restoration |
| Product volume | 250 ml |
| Shelf life | 3 years |
| Package contents | Shampoo. Volume and strength for fine and weakened hair 250 ml 1 pc |
| Country of origin | Russia |
| Product weight without packaging (g) | 250 g |
The new formula of Pure Line shampoos is designed for visible strength and thickness of hair.
Biofermentation technology makes traditional natural ingredients up to 60 times more effective. Hair becomes thicker and fuller along its entire length.
Volume and Strength Shampoo with wheat extract and flax infusions intensively moisturizes and nourishes the scalp.
Active natural ingredients care for and restore hair, forming an invisible framework around each strand, maintaining volume from the roots without weighing it down. Wheat is a natural concentrate of vitamins.
In addition to vitamins (A, E, F, B, D), the oil contains the trace elements zinc and selenium, as well as a large amount of linoleic and other organic acids. Flax has a stunning effect on hair, creating an invisible framework around the hair, maintaining volume at the roots without weighing it down.
Flaxseed contains proteins, fats, fiber, vitamins A, B, E, and F, trace elements, phytoestrogens, pectins, oils, and essential amino acids. This wealth of biologically active components makes flaxseed an excellent care product.
Fact: when used in conjunction with conditioner, the shampoo's effectiveness increases threefold!
Clean Line is the only shampoo containing 80% medicinal herbal infusion.
Patent No. 2283082.
Чистая линия Шампунь. Объем и сила для тонких и ослабленных волос 250мл
| Полное наименование товара | Шампунь. Объем и сила для тонких и ослабленных волос 250мл |
| Состав | Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cocamide DEA, Sodium Chloride; PEG-7 Glyceryl Cocoate, Achillea Millefolium Extract,; Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract, Chelidonium Majus Extract; Glycine Soja (Soybean) Oil, Hydrolyzed Wheat Protein,; Hydrolyzed Wheat Protein, Hypericum Perforatum Flower/Leaf/Stem Extract; Laurdimonium Hydroxypropyl Hydrolyzed Wheat Protein,; linum usitatissimum (linseed) seed extract; Triticum Vulgare(Wheat)Germ Oil(маслян.экстракт зародышей пшеницы); Urtica Dioica (Nettle) Leaf Powder, Butyloctanol, Citric Acid; Cocamidopropyl Betaine, Disodium EDTA, Glycerin; Methylchloroisothiazolinone, Methylisothiazolinone, Parfum; Phenoxyethanol, Polyquaternium-10, Silicone Quaternium-16; Sodium Benzoate,Undeceth-11,Undeceth-5,Butylphenyl Methylpropional; Citronellol, Hexyl Сinnamal, Linalool, CI 14720, CI 19140, CI 42090 |
| Тип волос | для всех типов волос |
| Действие | очищение и увлажнение; питание и восстановление |
| Объем товара | 250 мл |
| Комплектация | Шампунь. Объем и сила для тонких и ослабленных волос 250мл 1 шт |
| Страна производства | Россия |
| Вес товара без упаковки (г) | 250 г |
Новая формула шампуней Чистая линия создана для видимой Силы и Густоты волос.
Технология биоферментации делает привычные натуральные компоненты до 60 раз эффективнее. Волосы становятся плотнее и гуще по всей длине.
Шампунь Объем и сила с экстрактом пшеницы и отваров льна интенсивно увлажняет и питает кожу головы. Активные натуральные компоненты средства ухаживают и восстанавливают волосы, образуют невидимый каркас вокруг каждого волоса, поддерживающий объем от корней без утяжеления. Пшеница – природного концентрата витаминов. Помимо витаминов (A, E, F, B, D), в масле присутствуют микроэлементы цинк и селен, большое количество линолевой и других органических кислот. Потрясающий эффект лен оказывает на волосы, создает вокруг волоса невидимый каркас, поддерживает объем у корней без утяжеления. В состав льна входят белки, жиры, клетчатка, витамины групп А, В, Е, F, микроэлементы, фитоэстрогены, пектины, масла и незаменимые аминокислоты. Такое богатство биологически активных компонентов делает семена льна отличным средством для ухода.
Факт: при использовании шампуня совместно с бальзамом эффективность возрастает в 3 раза!
Чистая линия - единственный шампунь, на 80% состоящий из отвара целебных трав. Патент № 2283082.