| Composition | aqua; Coco Glucoside; Glucono-Delta-Lactone; hydroxyethyl urea; LACTIC ACID; Pentylene Glycol; Arginine; Heptyl glucoside; Polyacrylate crosspolymer-6; Phenoxyethanol; Hydroxyacetophenone; Caprylyl Glycol; tocopherol; Sodium Hyaluronate; Parfum |
| Fragrance | Not pronounced |
| Action | cleansing; moisturizing; Anti-inflammatory |
| Shelf life | 2 years |
| Country of origin | Russia |
| Weight of product without packaging (g) | 50 g |
| Packaging length | 4 cm |
| Packaging height | 19 cm |
| Packaging width | 4 cm |
Uton Gentle Acid Facial Gel
A professional cleansing gel that gently cleanses the skin without damaging it.
The gel formula maintains the skin's average moisture balance 4 times better. It imparts a matte finish and velvety feel to all skin types.
Polyhydroxy acids, ultra-gentle surfactants, and AHA acids.
With its delicate ingredients, the gel is non-aggressive and completely safe. Cleansing will be a pleasant experience.
This gel does not foam or wash the skin until it squeaks. It is designed to gently cleanse, restore, and at the same time not overdry the skin, without damaging the lipid layer.
Low molecular weight hyaluronic acid promotes significant hydration. Tocopherol, a vitamin E ingredient, acts as an antioxidant to protect cells.
Suitable for all skin types.
With these properties, it's perfect for home care and for use before any professional treatments in cosmetologists' offices. By developing this gel, we've created an excellent daily aid for preventing skin aging, boasting intense antioxidant properties.
Effects: Dissolves sebum and other impurities, facilitating the penetration of active ingredients. Has an anti-inflammatory effect. Regulates the skin's natural keratinization process. Moisturizes, tightens pores, and normalizes sebum production. Provides a photoprotective effect.
Очищающий гель для лица с кислотами / Ютон 50мл
| Состав | aqua; Coco Glucoside; Glucono-Delta-Lactone; hydroxyethyl urea; LACTIC ACID; Pentylene Glycol; Arginine; Heptyl glucoside; Polyacrylate crosspolymer-6; Phenoxyethanol; Hydroxyacetophenone; Caprylyl Glycol; tocopherol; Sodium Hyaluronate; Parfum |
| Аромат средства | Не выраженный |
| Действие | очищение; увлажнение; противовоспалительное |
| Страна производства | Россия |
| Вес товара без упаковки (г) | 50 г |
| Длина упаковки | 4 см |
| Высота упаковки | 19 см |
| Ширина упаковки | 4 см |
Гель для лица с кислотами мягкого действия Uton
Профессиональный очищающий гель, способен очистить кожу деликатно и не повреждая ее.
Формула геля в 4 раза лучше сохраняет гидробаланс кожи по средним показателям. Придает матовый оттенок и бархатистость всем типам кожи. Полигидроксикислоты, сверхмягкие ПАВ и АНА кислоты.
С деликатными компонентами в составе, гель неагрессивный и абсолютно безопасный. Очищение будет приятной процедурой. Этот гель не пенится и не вымывает кожу до скрипа, он сделан, чтобы мягко очистить, восстановить и в тоже время не пересушить кожу, без повреждений липидного слоя. Низкомолекулярная гиалоурановая кислота способствует значительному увлажнению. Токоферол - витамин Е в составе, он действует как антиоксидант для защиты клеток.
Подходит для любого типа кожи. С такими свойствами он прекрасен в домашнем уходе, так и для применения перед любыми профессиональными процедурами в кабинетах косметологов. Разработав этот гель у нас получился отличный ежедневный помощник для предотвращения старения кожи, имея интенсивные антиоксидантные свойства.
Эффекты: Растворяет себум и другие загрязнения, облегчает проникновение активных добавок. Обладает противовоспалительным эффектом. Регулирует процесс естественной кератинизации кожи. Увлажняет, сужает поры, нормализует выработку сального секрета. Оказывает фотопротекторное воздействие.