| Full product name | Ice Freshness Shampoo |
| Composition | Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine; Citrus Aurantifolia (Lime) Juice, Dimethicone; Dimethiconol, Glycerin, Glycine; Helianthus Annuus (Sunflower) Seed oil; Menthol, Niacinamide, Piroctone Olamine, Taurine; Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Laureth-4, Laureth-23; Parfum, Phenoxyethanol, PPG-8, Sodium Benzoate; Sodium Chloride, Sodium Hydroxide, Sodium Salicylate; TEA-Dodecylbenzenesulfonate, Citral, Citronellol; Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool; CI 42090, CI 47005 |
| Hair type | for all hair types; for damaged hair |
| Action | anti-dandruff; strengthening; restoration |
| Product volume | 610 ml |
| Shelf life | 24 months |
| Package contents | Anti-dandruff shampoo 2 pcs. of 610 ml |
| Product weight without packaging (g) | 1220 g |
Clear Icy Freshness is a men's anti-dandruff shampoo with a new gel formula, enriched with lime juice and icy menthol.
The product is designed taking into account the characteristics of the male scalp and gives a visible result: Up to 100% protection against dandruff!
Get a boost of ultra-freshness for the whole day and enjoy beautiful, well-groomed hair with shampoo for men from the Clear brand:
Men's anti-dandruff shampoo effectively removes dirt and excess sebum without drying out the scalp and hair.
Ultra-freshness technology with menthol and lime gives a feeling of icy freshness, like after a shower, for a long time.
Piroctone olamine in the composition of hair shampoo has an antibacterial effect, eliminates dandruff, itching and flaking.
Amino acids and vitamin B3 nourish the scalp, and lime juice gives hair a beautiful shine.
The shampoo has a fresh With a citrusy, herbal scent.
The new formula of this men's anti-dandruff shampoo works even faster.
This men's shampoo for hair and scalp care is an excellent choice for those who appreciate products with proven, effective formulas and vibrant scents.
Add Clear Menthol Shampoo to your daily self-care ritual to feel confident and forget about dandruff!
Directions: Shake well before use.
Apply to damp hair and scalp with massaging movements, rinse thoroughly.
Avoid contact with eyes.
In case of contact with eyes, rinse thoroughly with water.
'physiologically more susceptible to the risk of dandruff.
''removes visible dandruff with regular use.
'''caused by dandruff.
''''action in combination with the active ingredients in the composition of the products.
'''''compared to the previous formula.
It is not a drug.
clear Шампунь мужской очищающий для волос от перхоти с ментолом
| Полное наименование товара | Шампунь Ледяная Свежесть |
| Состав | Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine; Citrus Aurantifolia (Lime) Juice, Dimethicone; Dimethiconol, Glycerin, Glycine; Helianthus Annuus (Sunflower) Seed oil; Menthol, Niacinamide, Piroctone Olamine, Taurine; Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride, Laureth-4, Laureth-23; Parfum, Phenoxyethanol, PPG-8, Sodium Benzoate; Sodium Chloride, Sodium Hydroxide, Sodium Salicylate; TEA-Dodecylbenzenesulfonate, Citral, Citronellol; Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool; CI 42090, CI 47005 |
| Тип волос | для всех типов волос; для поврежденных волос |
| Действие | против перхоти; укрепление; восстановление |
| Объем товара | 610 мл |
| Комплектация | Шампунь против перхоти 2шт по 610мл |
| Вес товара без упаковки (г) | 1220 г |
Сlear Ледяная свежесть — мужской шампунь против перхоти с новой гелевой формулой, обогащенный соком лайма и ледяным ментолом. Средство разработано с учетом особенностей мужской кожи головы’ и дарит видимый результат: До 100% защиты от перхоти’’!
Получите заряд ультрасвежести на весь день и наслаждайтесь красивыми, ухоженными волосами вместе с шампунем для мужчин Клиар:
Шампунь мужской от перхоти эффективно удаляет загрязнения и избытки себума, не пересушивая кожу головы и волосы.
Технология ультрасвежести с ментолом и лаймом дарит чувство ледяной свежести, как после душа, надолго.
Пироктон оламин в составе шампуня для волос оказывает антибактериальный эффект, устраняет перхоть’’, зуд и шелушение’’’.
Аминокислоты и витамин В3 питают кожу головы, а сок лайма придает волосам красивый блеск’’’’.
Шампунь обладает свежим цитрусово-травяным ароматом.
Новая формула шампуня против перхоти мужского действует еще быстрее’’’’’.
Шампунь мужской для ухода за волосами и кожей головы — отличный выбор для тех, кто любит средства с проверенными эффективными формулами и яркими ароматами. Добавьте шампунь с ментолом Клиар в свой ежедневный ритуал заботы о себе, чтобы чувствовать уверенность и забыть о перхоти!
Способ применения: перед применением взболтать флакон. Нанесите на влажные волосы и кожу головы массирующими движениями, хорошо смойте. Избегайте попадания в глаза. При попадании в глаза тщательно промойте водой.
’физиологически больше подвержена риску появления перхоти.
’’удаляет видимую перхоть при регулярном использовании.
’’’вызванных перхотью.
’’’’действие в сочетании с активными ингредиентами в составе средств.
’’’’’по сравнению с предыдущей формулой.
Не является лекарственным средством