| Composition | Vitamin A, E, anise, rose hips |
| Skin type | for all skin types |
| Product volume | 150 ml |
| Action | cleansing; shine; restoration |
| Shelf life | 36 months |
| Country of origin | Russia |
| Weight of product without packaging (g) | 180 g |
| Packaging length | 15 cm |
| Packaging height | 5 cm |
| Packaging width | 5 cm |
PORE DEEP CLEANSING, a gentle hydrophilic gel-oil for deep cleansing, dissolves impurities and makeup residue, including foundation and waterproof products, helps unclog pores, absorbs excess sebum, and softens and moisturizes the skin.
Black cumin oil, anise, and rosehip extracts effectively combat oily skin and enlarged pores.
This hydrophilic gel-oil leaves skin clean, soft, smooth, and refreshed.
It leaves no greasy shine or sticky film and does not clog pores.
Directions: Apply a small amount of gel-oil to dry skin, avoiding the eye area.
Massage in.
Rinse off any remaining gel oil thoroughly with warm water.
Contraindications: Individual intolerance to any of the components of the cosmetic product.
Directions for use
Apply a small amount of gel oil to dry skin of the face, avoiding the eye area.
Massage.
Rinse thoroughly with warm water. Massage. Rinse off any remaining gel oil thoroughly with warm water. Precautions: In case of contact with eyes, rinse with plenty of running water.
Compliment Гидрофильное Гель масло для глубокого очищения 150мл
| Состав | Витамин А, Е, анис , шиповник |
| Тип кожи | для всех типов кожи |
| Объем товара | 150 мл |
| Действие | очищение; блеск; восстановление |
| Страна производства | Россия |
| Вес товара без упаковки (г) | 180 г |
| Длина упаковки | 15 см |
| Высота упаковки | 5 см |
| Ширина упаковки | 5 см |
Нежное гидрофильное гель-масло для глубокого очищения кожи PORE DEEP
CLEANSING растворяет загрязнения и остатки макияжа, включая тональные и водостойкие средства, способствует очищению пор, абсорбирует излишки кожного себума, а также смягчает и увлажняет кожу. Масло черного тмина и экстракты аниса, шиповника в составе средства, прекрасно справляются с повышенной жирностью кожи и расширенными порами. Гидрофильное гель-масло делает кожу чистой, мягкой, гладкой и свежей. Оно не оставляет жирного блеска или липкую пленку, не забивает поры. Способ применения: небольшое количество гель-масла нанести на сухую кожу лица, избегая области вокруг глаз.
Помассировать. Тщательно смыть остатки гель-масла с помощью теплой воды.
Противопоказания: индивидуальная непереносимость отдельных компонентов косметического средства.
Способ применения
Небольшое количество гель-масла нанести на сухую кожу лица, избегая области вокруг глаз.
Помассировать. Тщательно смыть с помощью теплой воды. Помассировать. Тщательно смыть остатки гель-масла с помощью теплой воды. Меры предосторожности: при попадании в глаза промыть большим количеством проточной воды.