| Composition | cosmetic base |
| Product volume | 500 ml |
| Action | anti-cellulite; lifting; weight loss |
| Shelf life | 36 months |
| Country of origin | Russia |
| Package contents | Wrap - 1 pc. |
| Product weight without packaging (g) | 500 g |
| Package length | 9 cm |
| Package height | 10 cm |
| Package width | 9 cm |
Warming Thalasso Clay-Salt Wrap Compliment BODY RITUALS.
Thermal salts promote fluid removal from the body, intensively burn fat, and regulate metabolism, contributing to significant volume loss in problem areas.
The high mineral and vitamin content of the salts helps maintain skin firmness and elasticity during weight loss, protecting against stretch marks and loss of contour.
Ghassoul clay effectively combats skin laxity, restores energy balance, and provides an immediate firming effect through its renewing and toxin-removing properties.
The gentle creamy formula eliminates excess dryness and flaking, leaving a silky veil on the skin.
The effect of temperature activates the process of release and absorption of the active components of the product and increases its effectiveness.
Active ingredients:
Moroccan clay,
Sea salt,
Allantoin,
SenseHot complex,
Thermal water.
Application: Apply the product in a thick layer to the correction area, cover with film and a warm blanket, wait 15-20 minutes.
Rinse off the remaining product with warm water without using soap.
Compliment Разогревающее Талассо - обертывание Глиняно-Солевое BODY
| Состав | косметическая основа |
| Объем товара | 500 мл |
| Действие | антицеллюлитное; лифтинг; похудение |
| Страна производства | Россия |
| Комплектация | Обертывание-1шт |
| Вес товара без упаковки (г) | 500 г |
| Длина упаковки | 9 см |
| Высота упаковки | 10 см |
| Ширина упаковки | 9 см |
Разогревающее ТАЛАССО - обертывание Глиняно-солевое Compliment BODY RITUALS. Термальные соли способствуют выведению жидкости из организма, интенсивно сжигают жиры и регулируют обмен веществ, способствуя существенной потере объёмов в проблемных зонах. Высокое содержание в солях минеральных веществ и витаминов способствует тому, что кожа в процессе похудения не теряет упругость и эластичность, защищена от появления растяжек и потери рельефа.
Глина Гассул прекрасно борется с вялостью кожи, восстанавливает энергетический баланс, оказывает моментальный подтягивающий эффект, за счет обновляющего воздействия и вывода токсинов. Нежная кремовая формула устраняет избыточную сухость и шелушения, оставляя на коже шелковистую вуаль.
Воздействие температур позволяет активизировать процесс высвобождения и впитывания активных компонентов средства и повысить его эффективность.
Действующие вещества:
Марокканская глина,
Морская соль,
Аллантоин,
SenseHot complex,
Термальная вода.
Применение: нанесите средство плотным слоем на зону коррекции, укройте пленкой и теплым пледом, подождите 15-20 минут. Остатки средства смойте теплой водой без применения мыла.