| Product Volume | 200 ml |
| Action | cleansing |
| Country of Origin | Russia |
| Package Contents | Cleansing Gel - 1 pc; 200 ml |
| Package Length | 20 cm |
| Package Height | 10 cm |
| Package Width | 10 cm |
COMPLIMENT 3-in-1 Cleansing Gel with Salicylic Acid, 200 ml. Salicylic cleansing gel effectively cleanses the skin, prevents breakouts, eliminates oily shine, deeply cleanses, and tightens pores. The cleansing gel gently and deeply cleanses pores. Salicylic acid gently exfoliates dead skin cells and stimulates skin renewal. It works in three directions: it destroys bacteria that cause inflammation; removes impurities from pores, preventing the appearance of blackheads and acne; and provides long-term protection against imperfections. Thanks to the active ingredients, the skin becomes more matte and even, without an oily shine. This cleansing gel is designed to care for and cleanse oily, problematic, acne-prone, and sebum-prone skin, including combination and sensitive skin. How to use: Apply the required amount of gel to damp skin, massage gently, then rinse with warm water. Use morning and evening. Suitable for use as a mask: a few minutes on the face once a week eliminates oily shine. Ingredients: Aqua, Sodium Lauroyl Sarcosinate, Cocamidopropyl Betaine, Glycerin, PEG - 40 Hydrogenated Castor Oil, Hydroxyethylcellulose, Phenoxyethanol, Methylparaben, Ethylparaben, Butylparaben, Isobutylparaben, Propylparaben, DMDM Hydantoin, Chamomilla Recutita Extract, Malaleuca Alternifolia Oil, Salicylic acid, Perfume, Disodium EDTA; Area of use: Face; Skin type: For problem skin; Volume: 200; Type of skin care product: gel; Expiration date: 730; Target audience: Adults;
COMPLIMENT Гель для умывания 3 в 1, с салициловой кислотой, 200 мл
| Объем товара | 200 мл |
| Действие | очищение |
| Страна производства | Россия |
| Комплектация | гель для умывания - 1 шт; 200 мл |
| Длина упаковки | 20 см |
| Высота упаковки | 10 см |
| Ширина упаковки | 10 см |
Гель для умывания COMPLIMENT 3 в 1, с салициловой кислотой, 200 мл. Салициловый гель для умывания эффективно очищает кожу, препятствует возникновению прыщей, устраняет жирный блеск, глубоко очищает и сужает поры. Гель для умывания бережно и глубоко очищает поры. Салициловая кислота мягко отшелушивает ороговевшие клетки эпидермиса, стимулирует обновление кожи. Действует в трех направлениях: уничтожает бактерии, являющиеся причиной воспалений; удаляет загрязнения из пор, предотвращая появление черных точек и угрей; обеспечивает длительную защиту от возникновения несовершенств. Благодаря активным компонентам кожа становится более матовой и ровной, без жирного блеска. Гель для умывания предназначен для ухода и очищения кожи лица жирной, проблемной, склонной к акне и избыточному выделения себума в том числе, комбинированной, чувствительной. Способ применения: Нанесите необходимое количество геля на влажную кожу лица, слегка помассируйте, затем смойте теплой водой. Использовать утром и вечером. Подходит для использования в качестве маски:несколько минут на лице раз в неделю избавляет от жирного блеска. Состав: Aqua, Sodium Lauroyl Sarcosinate, Cocamidopropyl Betaine, Glycerin, PEG - 40 Hydrogenated Castor Oil, Hydroxyethylcellulose, Phenoxyethanol, Methylparaben, Ethylparaben, Butylparaben, Isobutylparaben, Propylparaben, DMDM Hydantoin, Chamomilla Recutita Extract, Malaleuca Alternifolia Oil, Salicylic acid, Perfume, Disodium EDTA; Область использования: Лицо; Тип кожи: Для проблемной кожи; Объем: 200; Вид средства для ухода за кожей: гель; Срок годности: 730; Целевая аудитория: Взрослая;