| Composition | Aqua, glycerin, cocamidopropyl betaine,; coco-glucoside, sodium lauroylsarcosinate,; sodium cocoamphoacetate, chamomillarecutita flower extract,; bidenstripartita extract,; Acrylates/Palmeth25 Acrylate Copolymer,; argan oil glycereth-8 esters, peg-40 hydrogenated castor oil, triethanolamine,; phenoxyethanol, parfum, tocopheryl acetate, prunusamygdalusdulcis (sweet almond) oil,; retinyl palmitate, rosmarinus officinalis (rosemary) oil,; Santalum Album Essential Oil, Disodium EDTA |
| Skin type | for sensitive skin |
| Product volume | 150 ml |
| Action | cleansing; soothing |
| Country of origin | Russia |
| Package contents | 1 pc. |
| Product weight without packaging (g) | 150 g |
| Package length | 5 cm |
| Package height | 16 cm |
| Package width | 5 cm |
Compliment Hydrophilic Cleansing Gel Oil for Sensitive Skin 150 ml - for delicate cleansing of sensitive facial skin.
The product's mild formula gently cleanses, effectively removing impurities and makeup, restoring the normal pH balance.
Thanks to the enhanced formula with extracts of Rose, Peony, prebiotics and allantoin, it has a soothing effect, softens and moisturizes, and strengthens the skin's protective barrier.
After use, the face looks fresher and more rested.
Directions for use:
Apply a small amount of gel oil to dry skin of the face, avoiding the eye area. Massage. Thoroughly rinse off any remaining gel oil with warm water.
Application to damp skin is also allowed.
Compliment Гель масло для умывания для чувствительной кожи 150 мл.
| Состав | Aqua, glycerin, cocamidopropyl betaine,; coco-glucoside, sodium lauroylsarcosinate,; sodium cocoamphoacetate, chamomillarecutita flower extract,; bidenstripartita extract,; Acrylates/Palmeth25 Acrylate Copolymer,; argan oil glycereth-8 esters, peg-40 hydrogenated castor oil, triethanolamine,; phenoxyethanol, parfum, tocopheryl acetate,prunusamygdalusdulcis (sweet almond) oil,; retinyl palmitate, rosmarinusofficinalis (rosemary) oil,; Santalum Album Essential Oil, Disodium EDTA |
| Тип кожи | для чувствительной кожи |
| Объем товара | 150 мл |
| Действие | очищение; успокаивающее |
| Страна производства | Россия |
| Комплектация | 1 шт. |
| Вес товара без упаковки (г) | 150 г |
| Длина упаковки | 5 см |
| Высота упаковки | 16 см |
| Ширина упаковки | 5 см |
Гель-масло для умывания Compliment Гидрофильное для чувствительной кожи 150 мл. - для деликатного очищения чувствительной кожи лица. Мягкая формула продукта нежно очищает, эффективно удаляет загрязнения и макияж, восстанавливая нормальный Ph-баланс. Благодаря усиленной формуле с экстрактами Розы, Пиона, пребиотиками и аллантоином, обладает успокаивающим действием, смягчает и увлажняет, укрепляет защитный барьер кожи. После применения лицо выглядит более свежим и отдохнувшим.
Способ применения:
небольшое количество гель-масла нанести на сухую кожу лица, избегая области вокруг глаз. Помассировать. Тщательно смыть остатки гель-масла с помощью теплой воды.
Нанесение на влажную кожу также допускается.