| Full name of the product | Exfoliating coconut body scrub "TROPICAL TOUCH", 350 g (jar) |
| Composition | coconut flakes; almond oil; d-panthenol; niacinamide; sea salt |
| Aroma of the product | coconut |
| Action | nourishing; softening; Moisturizing |
| Product Volume | 350 ml |
| Shelf Life | 24 months |
| Country of Origin | Russia |
| Package Contents | Tropical Touch Exfoliating Coconut Body Scrub, 350 g (jar) |
| Product Weight Without Packaging (g) | 350 g |
Fragrant like a coconut dessert, but so beneficial for the skin - the updated scrub "TROPICAL TOUCH".
We have added even more ingredients to the formula for unrivaled nutrition and softness of the skin!
The new formula contains sea salt to restore the water-salt balance of the skin, niacinamide and D-panthenol - nourishing components that activate collagen synthesis, soothe the skin, help soften and moisturize it, penetrating into the deep layers of the epidermis.
The scrub simultaneously cleanses and nourishes, improves the structure and protective properties of the skin.
Suitable for dry and sensitive skin.
Epsom salt is a source of magnesium, helps remove waste and toxins, reduces swelling, tones the skin.
Sea salt restores the water-salt balance, promotes cell renewal.
Coconut flakes gently exfoliate the skin, stimulates renewal cells, improves skin tone.
Dry coconut milk softens the skin, soothes and relieves inflammation, restoring the skin.
Sweet almond oil deeply moisturizes, increases regenerative capacity, eliminates minor imperfections and smoothes the skin surface.
Niacinamide is involved in the regulation of hydrolipid metabolism, relieves inflammation, eliminates flaking and irritation.
D-panthenol with a moisturizing and smoothing effect enhances the regenerative capacity of cells, relieves inflammation, softens and retains moisture on the skin surface.
Degree of scrubbing: soft.
Suitable for daily use and skin care.
EPSOMPRO Скраб отшелушивающий кокосовый TROPICAL TOUCH
| Полное наименование товара | Скраб отшелушивающий кокосовый для тела "TROPICAL TOUCH", 350 г (банка) |
| Состав | кокосовая стружка; масло миндаля; d-пантенол; ниацинамид; морская соль |
| Аромат средства | кокос |
| Действие | питание; смягчение; увлажнение |
| Объем товара | 350 мл |
| Страна производства | Россия |
| Комплектация | Скраб отшелушивающий кокосовый для тела "TROPICAL TOUCH", 350 г (банка) |
| Вес товара без упаковки (г) | 350 г |
Ароматный как кокосовый десерт, но такой полезный для кожи — обновленный скраб «TROPICAL TOUCH».
Добавили в состав еще больше компонентов для непревзойденного питания и мягкости кожи!
В новой формуле есть морская соль для восстановления водно-солевого баланса кожи, ниацинамид и D-пантенол — питательные компоненты, которые активизируют синтез коллагена, успокаивают кожу, способствуют ее смягчению и увлажнению, проникая в глубокие слои эпидермиса.
Скраб одновременно очищает и питает, улучшает структуру и защитные свойства кожи.
Подходит для сухой и чувствительной кожи.
Английская соль служит источником магния, способствует выведению шлаков и токсинов, снижает отечность, тонизирует кожу.
Морская соль восстанавливает водно-солевой баланс, способствует обновлению клеток.
Кокосовая стружка нежно отшелушивает кожу, стимулирует обновление клеток, повышает тонус кожи.
Сухое кокосовое молоко смягчает кожу, успокаивает и снимает воспаления, восстанавливая кожный покров.
Масло сладкого миндаля глубоко увлажняет, повышает регенеративную способность, устраняет мелкие несовершенства и разглаживает поверхность кожи.
Ниацинамид участвует в регуляции гидролипидного обмена, снимает воспаления, устраняет шелушения и раздражения.
D-пантенол с увлажняющим и разглаживающим действием усиливает регенеративные способности клеток, снимает воспаления, смягчает и удерживает влагу на поверхности кожи.
Степень скрабирования: мягкая.
Подходит для ежедневного использования и ухода за кожей.