| Composition | l tyrosine; iodine casein; potassium iodate; cobalt aspartate; microcrystalline cellulose (carrier); anti-caking agents |
| Number of capsules/tablets | 60 pcs. |
| Purpose of the supplement | to speed up metabolism; for the thyroid gland; for stress resistance |
| Country of manufacture | Russia |
| Contraindications | Individual intolerance to the components; pregnancy and breastfeeding; Before use, consult a doctor. |
| Dosage form | capsules/tablets |
| Shelf life | 24 months |
| Package contents | PET jar with first opening control, 60 capsules |
| Minimum storage temperature | +15 °C |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Trade name | Biologically active food supplement "L-tyrosine, iodine complex". |
| Trade Name | Biologically active food supplement "L-tyrosine, iodine complex (L-tyrosine, iodine complex)". |
| Weight of product without packaging (g) | 120 g |
| Registration Certificate SGR | AM.01.01.01.003.R.000126.02.23 |
A dietary supplement for supporting hormonal balance, including women's health, functioning of the nervous system and improving brain function.
Iodine and tyrosine are necessary for the proper functioning of the endocrine system: the thyroid gland and adrenal glands.
Iodine regulates the thyroid and heart function, the production of sex hormones, stimulates tissue regeneration and strengthens the immune system.
L-tyrosine is necessary for optimal metabolism, stimulates the fat burning process, suppresses appetite, and promotes weight loss.
The amino acid tyrosine helps improve brain function, concentration and memory under stress or mental stress, has a beneficial effect on mood, performance and energy levels.
The vitamin complex contains organic iodine.
The form of potassium iodate is more stable than potassium iodide.
Vitamin complex for men and women.
Recommended daily intake 2 capsules contain 500 mg of tyrosine.
Eqville L-тирозин 500 мг и йод витамины для щитовидной железы
| Состав | l тирозин; йодказеин; калия йодат; кобальта аспарагинат; Микрокристаллическая целлюлоза ( носитель); антислеживающие компоненты |
| Количество капсул/таблеток | 60 шт. |
| Назначение добавки | для ускорения обмена веществ; для щитовидной железы; для стрессоустойчивости |
| Страна производства | Россия |
| Противопоказания | Индивидуальная непереносимость компонентов; период беременности и кормления грудью; Перед применением проконсультироваться с врачом |
| Форма выпуска | капсулы/таблетки |
| Комплектация | Банка ПЭТ с контролем первого вскрытия, 60 капсул |
| Минимальная температура хранения | +15 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Торговое наименование | Биологически активная добавка к пище «L-тирозин, йод комплекс (L-tyrosine, iodine complex)». |
| Торговое наименование | Биологически активная добавка к пище «L-тирозин, йод комплекс (L-tyrosine, iodine complex)». |
| Вес товара без упаковки (г) | 120 г |
| Свидетельство о регистрации СГР | AM.01.01.01.003.R.000126.02.23 |
БАД для поддержки гормонального баланса, в том числе женского здоровья, функционирования нервной системы и улучшения работы мозга.
Йод и тирозин необходимы для правильной работы эндокринной системы: щитовидной железы и надопочечников.
Йод регулирует работу щитовидки и сердца, выработку половых гормонов, стимулирует регенерацию тканей и укрепляет иммунитет.
L-тирозин необходим для оптимального обмена веществ, стимулирует процесс сжигания жира, подавляет аппетит, способствует похудению.
Аминокислота тирозин способствует улучшению работы мозга, концентрации внимания и памяти в условиях стресса или умственных нагрузок, благотворно влияет на настроение, работоспособность и уровень энергии.
Комплекс витаминов содержит органический йод.
Форма калия йодат более стабильна чем калия йодид.
Витаминный комплекс для мужчин и женщин.
Рекомендуемая дневная норма 2 капсулы содержат 500 мг тирозина.