| Composition | nettle; coltsfoot; thyme; sage, motherwort; yarrow, chamomile; valerian calendula; agrimony, knotweed, bearberry, horsetail; hops; mint, oregano, plantain |
| Taste | oregano; thyme; bright herbal blend of flavors |
| Number of bags/capsules | 42 pcs. |
| Tea type | herbal |
| Drink form | in bags |
| Product features | non-GMO; no dyes; sugar-free |
| Shelf life | 24 months |
| Country of origin | Russia |
| Package contents | 42 bags; 1 box |
| Weight of product without packaging (g) | 250 g |
| Weight of product with packaging (g) | 420 g |
| Packaging length | 29 cm |
| Packaging height | 6 cm |
| Packaging width | 17 cm |
We present to you a collection of medicinal herbs. The collection was compiled according to the method of Marva Oganyan.
It contains 17 herbs: mint, lemon balm, oregano, plantain, coltsfoot, thyme, yarrow, chamomile, agrimony, knotweed, bearberry, horsetail, nettle, sage, motherwort, valerian, and calendula. These beneficial herbs for maintaining health are conveniently packaged and ready to use.
Herbs in tea bags. A total of 42 tea bags.
The bags are folded into a cardboard box.
Mavra Oganyan, PhD in biochemistry. For over 45 years, Marva has been treating patients with folk remedies and has developed an effective method for cleansing the human body.
The method of conditional fasting helps cleanse the body of toxins, and therefore, from many pathologies. The method serves to rejuvenate the body as a whole.
After cleansing, the immune system begins to produce white blood cells, which helps improve the body's defenses. You can read about the 21-day fasting method online...
Marva Oganyan's herbal collection includes 17 types of herbs.
Each herb is intended to cleanse, heal, and rejuvenate a particular organ or system of the body.
17 types of herbs:
Plantain leaves - regulate digestion, reduce the tone of the smooth muscles of the stomach and intestines, has an anti-inflammatory and regenerating effect ...
Coltsfoot contains vitamins C and P, flavonoids, and salicylic acid. The enveloping properties of coltsfoot are useful for gastritis and ulcers of the stomach and duodenum.
Nettle - contains B vitamins and vitamin A, very important for vision and skin quality.
Thyme contains substances such as vitamins A and C, copper, iron, and manganese.
Serves to boost immunity. 5.
Yarrow herb is a natural antioxidant and has anti-inflammatory, anti-allergic, bactericidal and wound-healing properties.
6. Chamomile - helps with insomnia, relieves anxiety, improves digestion, heals wounds, is useful for diabetes, maintains dental health.
Agrimony - is comparable to St.
John's wort. It is useful in the treatment of hemorrhoids, pancreatitis, diseases of the liver, kidneys, gastrointestinal tract, gallbladder, and spleen.
8.
Knotweed - improves the functioning of the digestive system, strengthens the walls of blood vessels, preventing cholesterol deposits and the development of atherosclerosis. Helps lower blood pressure. It has hemostatic and antitumor effects.
Есо Тesoro Марва Оганян сбор трав для очищения организма и похудения
| Состав | крапива; мать-и-мачеха; чабрец; шалфей, пустырник; тысячелистник, ромашка; валериана календула; репешок, спорыш, толокнянка, полевой хвощ; хмель; мята душица подорожник |
| Вкус | душица; чабрец; яркий травяной купаж вкусов |
| Число пакетиков/капсул | 42 шт. |
| Вид чая | травяной |
| Форма выпуска напитка | в пакетиках |
| Особенности продукта | без ГМО; без красителей; без сахара |
| Страна производства | Россия |
| Комплектация | 42 пакета; 1 коробка |
| Вес товара без упаковки (г) | 250 г |
| Вес товара с упаковкой (г) | 420 г |
| Длина упаковки | 29 см |
| Высота упаковки | 6 см |
| Ширина упаковки | 17 см |
Представляем вашему вниманию сбор лечебных трав. Сбор собран по методике Марвы Оганян.В составе 17 трав: мята, мелисса, душица, подорожник, мать-и-мачеха, чабрец, тысячелистник, ромашка, репешок, спорыш, толокнянка, полевой хвощ, крапива, шалфей, пустырник, валерьяна, календула. Полезные травы для поддержания здоровья удобно упакованы и готовы к использованию. Травы в чайных пакетиках. Всего 42 пакетика. Пакеты сложены в картонный короб.
Мавра Оганян кандидат наук по биохимии. Более 45 лет Марва занималась лечением пациентов народными средствами и разработала эффективный метод очищения организма человека . Метод условного голодания способствует очищению организма от токсинов, и значит от многих патологий . Метод служит омоложению организма в целом. После чистки иммунная система начинает вырабатывать лейкоциты , что способствует улучшению защитных функций организма. О самом методе 21 дневного голодания можно прочитать в интернете...
В травяной сбор Марвы Оганян входят 17 видов трав. Каждая трава предназначена для очищения, оздоровления и омоложения того или иного органа, той или иной системы организма.
17 видов трав:
Листья подорожника - регулирует пищеварение, снижает тонус гладких мышц желудка и кишечника, оказывает противовоспалительное и регенерирующее действие ...
Мать-и-мачеха содержит витамины С и Р, флавоноиды, салициловую кислоту .Обволакивающие свойства мать-и-мачехи полезны при гастрите и язвах желудка и двенадцатиперстной кишки.
Крапива – содержит витамины группы B и очень важный для зрения и качества кожи витамин А.
Чабрец содержит такие вещества, как витамины А и С, медь, железо и марганец. Служит для повышения иммунитета. 5. Трава тысячелистника является природным антиоксидантом и обладает противовоспалительными, антиаллергическими, бактерицидными и ранозаживляющими свойствами.
6.Ромашка -помогает от бессонницы, снимает тревогу ,улучшает пищеварение , заживляет раны , полезна при диабете, сохраняет здоровье зубов.
Репешок- приравнивают к зверобою. полезен при лечении геморроя, панкреатита, болезней печени, почек, ЖКТ, желчного пузыря, селезенки
8.Спорыш - улучшает работу органов пищеварения, укрепляет стенки кровеносных сосудов, препятствуя отложению холестерина и развитию атеросклероза, .Способствует снижению артериального давления. Оказывает кровоостанавливающее, противоопухолевое действия.