| Ingredients | Water; Cetearyl Alcohol; Behenamidopropyl Dimethylamine; Polyglyceryl-6 Stearate; POLYGLYCERYL-6 BEHENATE; Diheptylsuccinate; Capryloylglycerin-Sebacic Acid Copolymer; Hydrolyzed Wheat Protein; Panthenol; Hydrolyzed Silk; Sweet Almond Oil; Glycerin; Glyceryl Stearate; Lactic Acid; Sodium Benzoate; Hydroxyethylcellulose; Fragrance; Tocopherol acetate |
| Product volume | 250 ml |
| Skin type | for all skin types |
| Hair type | for all hair types; for normal hair; for unruly hair |
| Action | softening; combing relief; Shine |
| Shelf life | 36 months from date of manufacture |
| Country of origin | Russia |
| Package contents | children's hair balm - 1 pc. |
| Package length | 5 cm |
| Package height | 19 cm |
| Package width | 5 cm |
LITTLE ME Children's Hair Balm with conditioning and smoothing properties is specially formulated for tangle-prone hair. This gentle, creamy conditioner helps prevent tangles and makes combing even the most unruly, fine, and curly hair easy.
Wheat and silk proteins in this formula provide children's locks with softness, shine, and manageability. These ingredients restore hair along its entire length, maintain moisture balance, smooth cuticle scales, and reduce porosity.
Sweet almond oil and panthenol strengthen hair from the inside out and make it more elastic, nourish and moisturize, adding strength and shine. It doesn't weigh hair down.
Suitable for all hair types—for girls, boys, and teenagers—including unruly, curly, brittle, fine, and dry hair. For daily use.
This product is approved by the Halal Certification System of the Council of Muftis of Russia—a sign of high trust, quality, and purity of the ingredients.
DIRECTION: Apply a small amount of conditioner to clean, damp hair after shampooing, rinse with water. Recommended for children over 3 years old.
E-COSMETIC is the official supplier of ESTEL.
ESTEL Детский бальзам LITTLE ME для легкого расчесывания, 250 мл
| Состав | вода; цетеариловый спирт; бегенамидопропилдиметиламин; полиглицерил-6 стеарат; ПОЛИГЛИЦЕРИЛ-6 БЕГЕНАТ; Дигептилсукцинат; сополимер каприлоилглицерина и себациновой кислоты; гидролизованные протеины пшеницы; пантенол; гидролизованный шелк; масло сладкого миндаля; глицерин; глицерилстеарат; молочная кислота; бензоат натрия; гидроксиэтилцеллюлоза; отдушка; токоферола ацетат |
| Объем товара | 250 мл |
| Тип кожи | для всех типов кожи |
| Тип волос | для всех типов волос; для нормальных волос; для непослушных волос |
| Действие | смягчение; облегчение расчесывания; блеск |
| Страна производства | Россия |
| Комплектация | бальзам для волос детский - 1 шт |
| Длина упаковки | 5 см |
| Высота упаковки | 19 см |
| Ширина упаковки | 5 см |
Бальзам для волос детский LITTLE ME с кондиционирующим и разглаживающим действием разработан специально для ухода за волосами, склонных к спутыванию. Нежный кремовый кондиционер помогает избежать колтунов и облегчает расчёсывание даже самых непослушных, тонких и вьющихся волос. Протеины пшеницы и шёлка в составе косметического средства обеспечивают детским локонам мягкость, сияние и послушность. Компоненты восстанавливают по всей длине, поддерживают гидробаланс, приглаживают чешуйки кутикулы, уменьшают пористость прядей. Масло сладкого миндаля и пантенол укрепляют их изнутри и делают более эластичными, хорошо питают и увлажняют, придаёт силу и блеск. Не утяжеляет. Подходит для всех типов волос девочек, мальчиков и подростков, непослушных, вьющихся, ломких, тонких и сухих. Для ежедневного применения.
Продукт одобрен Системой сертификации «Халяль» Совета муфтиев России — знак высокого доверия, качества и чистоты состава.
СПОСОБ ПРИМЕНЕНИЯ: нанести небольшое количество бальзама на чистые, влажные волосы после использования шампуня, смыть водой. Рекомендуется для детей старше 3 лет.
E-COSMETIC – официальный поставщик ESTEL.