| Ingredients | Water; Cetearyl Alcohol; Behentrimonium Methosulfate; C10-40 Isoalkylamidopropyl ethyldimonium Ethosulfate; Cetyl Alcohol; Amodimethicone; Morpholinomethyl Silsesquioxane; Trideceth-5; Glycerin; Behenamidopropyl Dimethylamine; Silicone Quaternium-18; Trideceth-6; Trideceth-12; Betaine; Dicoyl Ethyl Hydroxyethylmonium Methosulfate; Propylene Glycol; Hydrolyzed Keratin; Lactic Acid; C12-15 Alkyl Benzoate; phenoxyethanol |
| Product volume | 250 ml |
| Hair type | for damaged hair; for fine hair; for normal hair |
| Action | shine; creating volume; combing relief |
| Shelf life | 36 months from date of manufacture |
| Country of origin | Russia |
| Package contents | Women's hair conditioner - 1 pc. |
| Package length | 5 cm |
| Package height | 20 cm |
| Package width | 5 cm |
ESTEL HAUTE COUTURE LUXURY VOLUME professional conditioner is specially designed for fine and volume-depleted hair. Its airy texture doesn't weigh hair down, adding natural volume and restoring bounciness and visual fullness.
Ideal for those with weakened, thin, and dull hair lacking thickness, lightness, and body at the roots. The LipidCare complex helps restore the protective layer along the entire length, increasing strength and resistance to external factors.
The hair surface becomes smoother, natural shine appears, curls are less tangled, and easier to comb. The VolumeUp complex with cottonseed oil and rice and wheat extracts creates a bouncy effect, adding volume, visually increasing thickness.
Soy proteins and grains gently care for the hair structure, strengthening it from root to tip. Thanks to its lightweight formula, the conditioner delicately cares for the hair without weighing it down, but instead imparts a feeling of density and movement. With regular use, hair appears more vibrant, gaining elasticity, volume, and a healthy shine.
The product is approved by the Halal Certification System of the Council of Muftis of Russia—a sign of high trust, quality, and purity of the composition.
DIRECTION: Apply the balm to clean, damp hair, leave for 2-3 minutes, and rinse.
E-COSMETIC is the official supplier of ESTEL.
ESTEL Бальзам для объема волос HAUTE COUTURE LUXURY VOLUME 250 мл
| Состав | вода; цетеариловый спирт; метосульфат бегентримония; C10-40 Изоалкиламидопропилэтилдимония этосульфат; цетиловый спирт; амодиметикон; морфолинометил силсесквиоксан; тридецет-5; глицерин; бегенамидопропилдиметиламин; силикон кватерниум-18; тридецет-6; тридецет-12; бетаин; метосульфат дикокоилэтилгидроксиэтилмония; пропиленгликоль; гидролизованный кератин; молочная кислота; C12-15 алкилбензоат; феноксиэтанол |
| Объем товара | 250 мл |
| Тип волос | для поврежденных волос; для тонких волос; для нормальных волос |
| Действие | блеск; создание объема; облегчение расчесывания |
| Страна производства | Россия |
| Комплектация | Бальзам для волос женский - 1 шт. |
| Длина упаковки | 5 см |
| Высота упаковки | 20 см |
| Ширина упаковки | 5 см |
Профессиональный бальзам ESTEL HAUTE COUTURE LUXURY VOLUME разработан специально для тонких и лишённых объёма волос. Его воздушная текстура не утяжеляет, придает естественный объём, возвращает пружинистость и визуальную пышность. Идеально подходит обладателям ослабленных, тонких, тусклых волос, которым не хватает густоты, легкости и плотности у корней. Комплекс LipidCare, входящий в состав, способствует восстановлению защитного слоя по всей длине, повышая прочность и устойчивость к внешним факторам. Поверхность волос становится более гладкой, появляется естественный блеск, локоны меньше спутываются и легче расчёсываются. Комплекс VolumeUp с маслом хлопковых семян, вытяжками из риса и пшеницы создаёт эффект упругости, наполняет объёмом, визуально увеличивая густоту. Протеины сои и зерна мягко ухаживают за структурой, укрепляя от корней до кончиков. Благодаря лёгкой формуле кондиционер деликатно ухаживает за волосами, не перегружая их, а придавая ощущение плотности и подвижности. После регулярного использования волосы выглядят более живыми, получают упругость, пышность и здоровый блеск.
Продукт одобрен Системой сертификации «Халяль» Совета муфтиев России — знак высокого доверия, качества и чистоты состава.
СПОСОБ ПРИМЕНЕНИЯ: нанесите бальзам на чистые влажные волосы, оставьте на 2-3 минуты, смойте.
E-COSMETIC – официальный поставщик ESTEL.