| Composition | water; PVP/VA copolymer; acrylates/palmet-25 acrylate copolymer; polysorbate 20; sorbitol; PEG-12 dimethicone; aminomethylpropanol; panthenol; phenoxyethanol; methylparaben; ethylparaben; propylparaben; fragrance; linalool; hydroxycitronellal |
| Fragrance | cosmetic fragrance |
| Product volume | 200 ml |
| Action | fixation; for hair styling; Shine |
| Shelf life | 36 months from date of manufacture |
| Country of origin | Russia |
| Package contents | Hair gel - 1 pc. |
| Package length | 5 cm |
| Package height | 18 cm |
| Package width | 8 cm |
ESTEL Professional Texturizing Gel with Normal Hold is a universal styling product for creating any hairstyle, perfect for those who want to accentuate curly or wavy locks, or create textured strands. It also creates a wet-look effect on short and long hair without weighing it down. It's ideal for styling unruly, frizz-prone hair that requires hold and a well-groomed look.
The gel doesn't stick or weigh down hair, spreads easily, and leaves no residue. It can also be used for eyebrow styling. It spreads evenly, allowing you to style your hair in minutes, highlighting natural volume.
Its gentle formula with moisturizing ingredients helps maintain optimal moisture levels, making hair more manageable and smooth. Provitamin B5 conditions and helps restore structure, reducing breakage and dryness. The combination with new-generation silicones adds intense shine, highlighting texture and creating a wet-look effect.
HOW TO USE: Apply the gel to dry or damp hair and shape into the desired style.
E-COSMETIC is the official supplier of ESTEL.
ESTEL Гель для волос AIREX нормальной фиксации haargel, 200 мл
| Состав | вода; сополимер ПВП/ВА; сополимер акрилатов/пальмет-25 акрилата; полисорбат 20; сорбитол; диметикон ПЭГ-12; аминометилпропанол; пантенол; феноксиэтанол; метилпарабен; этилпарабен; пропилпарабен; отдушка; линалоол; гидроксицитронеллаль |
| Аромат средства | косметическая отдушка |
| Объем товара | 200 мл |
| Действие | фиксация; для укладки волос; блеск |
| Страна производства | Россия |
| Комплектация | Гель для волос - 1 шт |
| Длина упаковки | 5 см |
| Высота упаковки | 18 см |
| Ширина упаковки | 8 см |
Профессиональный текстурирующий гель нормальной фиксации ESTEL универсальный стайлинг для создания любых форм причесок, для тех, кто хочет подчеркнуть кудрявые, вьющиеся локоны или создать текстурные пряди, эффект мокрых волос на короткие и длинные волосы без утяжеления. Подходит для укладки непослушных, склонных к пушистости волос, которым требуется фиксация и ухоженный вид. Гель не склеивает и не утяжеляет, легко распределяется и не оставляет следов. Фиксатор возможно использовать для укладки бровей. Средство равномерно распределяется, позволяет моделировать укладку за считанные минуты, подчёркивая натуральный объём. Мягкая формула с увлажняющими компонентами помогает сохранить оптимальный уровень влаги, делая волосы более послушными и гладкими. Провитамин В5 ухаживает и способствует восстановлению структуры, снижая ломкость и сухость. Комбинация с силиконами нового поколения добавляет интенсивный блеск, подчёркивая текстуру и придавая эффект влажных волос.
СПОСОБ ПРИМЕНЕНИЯ: нанести гель на сухие или влажные волосы, придать им желаемую форму.
E-COSMETIC – официальный поставщик ESTEL.