| Composition | ethylparaben; methylparaben; PEG-40 hydrogenated castor oil; PEG-12 dimethicone; geraniol; phenoxyethanol; limonene; acrylates/palmet-25 acrylate copolymer; linalool; aminomethylpropanol; panthenol; hexyl cinnamal; propylparaben; fragrance; sorbitol; water; PVA/VA copolymer |
| Fragrance | cosmetic fragrance |
| Product volume | 150 ml |
| Action | for hair styling; fixation; shine |
| Shelf life | 36 months from the date of manufacture |
| Country of origin | Russia |
| Package contents | Hair gel - 1 pc. |
| Degree of hold of the product | extra strong hold |
| Package length | 8 cm |
| Package height | 15 cm |
| Package width | 5 cm |
ESTEL ST EXTRA 24 ST Professional Gel with Extra Strong Hold is a universal styling product for creating a wet-look effect, perfect for those who want to enhance curly or wavy hair, preserve natural curls, or create textured strands on short or long hair without weighing it down.
Suitable for both men and women, it's perfect for styling unruly, frizz-prone hair that requires flexible hold and a well-groomed look.
It maintains a perfect hairstyle all day long.
It can be used to style eyebrows, beards, and mustaches. It distributes evenly and enhances shine. Thanks to active moisturizing ingredients and provitamin B5, the gel keeps hair soft, protects against overdrying, and gives it a well-groomed appearance.
The product is approved by the Halal Certification System of the Council of Muftis of Russia - a sign of high trust, quality, and purity of the composition.
DIRECTION: Apply the gel to dry or damp hair, give it the desired shape.
E-COSMETIC is the official supplier of ESTEL.
ESTEL Гель для волос EXTRA 24 ST экстрасильной фиксации, 150 мл
| Состав | этилпарабен; метилпарабен; гидрогенизированное касторовое масло пэг-40; диметикон ПЭГ-12; гераниол; феноксиэтанол; лимонен; сополимер акрилатов/пальмет-25 акрилата; линалоол; аминометилпропанол; пантенол; гексилциннамаль; пропилпарабен; отдушка; сорбитол; вода; сополимер пва/ва |
| Аромат средства | косметическая отдушка |
| Объем товара | 150 мл |
| Действие | для укладки волос; фиксация; блеск |
| Страна производства | Россия |
| Комплектация | Гель для волос - 1 шт |
| Степень фиксации средства | экстрасильная фиксация |
| Длина упаковки | 8 см |
| Высота упаковки | 15 см |
| Ширина упаковки | 5 см |
Профессиональный гель ST EXTRA 24 ST экстрасильной фиксации ESTEL универсальный стайлинг для создания эффекта мокрых волос, для тех, кто хочет подчеркнуть кудрявые, вьющиеся формы, сохранить естественные локоны или создать текстурные пряди на короткие и длинные волосы без утяжеления. Подходит как для мужской, так и для женской укладки непослушных, склонных к пушистости волос, которым требуется эластичная фиксация и ухоженный вид. Сохраняет идеальную прическу в течение всего дня. Фиксатор возможно использовать для укладки бровей, бороды и усов. Средство равномерно распределяется и усиливает блеск. Благодаря активным увлажняющим компонентам и провитамину B5 гель сохраняет мягкость волос, защищает от пересушивания и придаёт ухоженный вид.
Продукт одобрен Системой сертификации «Халяль» Совета муфтиев России — знак высокого доверия, качества и чистоты состава.
СПОСОБ ПРИМЕНЕНИЯ: нанести гель на сухие или влажные волосы, придать им желаемую форму.
E-COSMETIC – официальный поставщик ESTEL.