| Full name of the product | Professional hair shampoo Q3 comfort, 250 ml |
| Composition | Water; Cetearyl Alcohol; Stearic Acid; Cera Alba; Cocamide MEA; Laureth-2; Mineral Oil; Ethoxydiglycol; Ceteareth-20; PEG-8 Distearate; Peach Fruit Oil; Hexyldecanol; Hexyldecyl Laurate; Cetrimonium Chloride; PEG-8; Glycerin; Mica; Titanium Dioxide; p-Phenylenediamine; BIS (c13-15 alkoxy) PG amodimethicone |
| Hair type | for damaged hair; for colored hair; for all hair types |
| Action | restoration; strengthening; nutrition |
| Product volume | 250 ml |
| Shelf life | 60 months |
| Package contents | Q3 comfort professional hair shampoo, 250 ml |
| Country of origin | Russia |
ESTEL Professional Hair Shampoo with Q3 Comfort Oil Complex contains a complex of oils designed specifically to restore and strengthen hair. It gently cleanses hair, removing impurities and styling product residue without disturbing the scalp's natural pH balance.
The shampoo strengthens and nourishes the hair structure with precious argan and macadamia oils, providing additional nourishment and hydration. It has a pleasant, sophisticated scent that leaves hair feeling incredibly fresh and clean.
We are pleased to offer the Q3 home hair care collection, created specifically to prolong the effects of salon-quality hair protection. Hair shielding is a modern hair care method that protects hair from external influences and preserves its beauty and health.
The product is approved by the Halal Certification System of the Council of Muftis of Russia—a sign of high trust, quality, and purity of the composition.
DIRECTION: Apply to damp hair, lather, and rinse.
ESTEL Шампунь для волос профессиональный Q3 comfort, 250 мл
| Полное наименование товара | Шампунь для волос профессиональный Q3 comfort, 250 мл |
| Состав | вода; цетеариловый спирт; стеариновая кислота; цера альба; кокамид меа; лаурет-2; Минеральное масло; этоксидигликоль; цетеарет-20; дистеарат пэг-8; масло персика; гексилдеканол; гексилдециллаурат; хлорид цетримония; пэг-8; глицерин; слюда; диоксид титана; п-фенилендиамин; БИС (c13-15 алкокси) ПГ амодиметикон |
| Тип волос | для поврежденных волос; для окрашенных волос; для всех типов волос |
| Действие | восстановление; укрепление; питание |
| Объем товара | 250 мл |
| Комплектация | Шампунь для волос профессиональный Q3 comfort, 250 мл |
| Страна производства | Россия |
Профессиональный шампунь для волос ESTEL с комплексом масел Q3 comfort, который содержит комплекс масел, разработанный специально для восстановления и укрепления волос. Средство мягко очищает волосы, удаляя загрязнения и остатки стайлинг продуктов, при этом не нарушая естественный уровень pH кожи головы. Шампунь укрепляет и насыщает структуру волос ценными маслами арганы и макадамии, которые обеспечивают волосам дополнительное питание и увлажнение. Обладает приятным и изысканным ароматом, который оставляет на волосах невероятное ощущение свежести и чистоты. Мы рады предложить коллекцию Q3 домашнего ухода за волосами, созданную специально для пролонгации эффекта салонной процедуры экранирования волос. Экранирование волос - это современный метод ухода за волосами, который позволяет защитить волосы от внешних воздействий и сохранить их красоту и здоровье.
Продукт одобрен Системой сертификации «Халяль» Совета муфтиев России — знак высокого доверия, качества и чистоты состава.
СПОСОБ ПРИМЕНЕНИЯ: нанесите на влажные волосы, вспеньте, смойте.