| Composition | ethylparaben; polysorbate 20; methylparaben; PEG-12 dimethicone; geraniol; phenoxyethanol; limonene; acrylates/palmet-25 acrylate copolymer; linalool; aminomethylpropanol; panthenol; black cumin oil; coumarin; propylparaben; fragrance; sorbitol; water; VP/VA copolymer |
| Fragrance | cosmetic fragrance |
| Product volume | 200 ml |
| Action | fixation; styling; modeling |
| Shelf life | 36 months from the date of manufacture |
| Country of origin | Russia |
| Package contents | Hair styling gel - 1 pc. |
| Degree of fixation of the product | strong fixation | Package length | 8 cm |
| Package height | 18 cm |
| Package width | 5 cm |
ESTEL Professional Strong Hold Texturizing Gel is a versatile styling product for creating any hairstyle, perfect for those who want to enhance curly or wavy locks or create textured strands on short or long hair without weighing it down. Suitable for both men and women, it's perfect for styling unruly, frizz-prone hair that requires flexible hold and a well-groomed look.
It maintains a perfect hairstyle all day long. It can be used to style eyebrows, beards, and mustaches.
It distributes evenly and enhances shine. The formula, enriched with panthenol, gives hair a well-groomed appearance, moisturizes, improves elasticity, and makes it more resistant to external influences.
Natural black cumin oil strengthens roots, adds shine, helps combat breakage, and makes hair appear thicker.
This product is approved by the Halal Certification System of the Council of Muftis of Russia—a sign of high trust, quality, and purity of the ingredients.
HOW TO USE: Apply the gel to dry or damp hair and style as desired. For a curly style: apply the gel to your palms, comb through to VERY wet hair, and create a curl using upward squeezing motions. Dry your hair with a diffuser or let it air dry. After the gel has completely dried, break up the curl with upward squeezing motions.
E-COSMETIC is the official supplier of ESTEL.
ESTEL Гель для волос ME сильной фиксации, 200 мл
| Состав | этилпарабен; полисорбат 20; метилпарабен; диметикон ПЭГ-12; гераниол; феноксиэтанол; лимонен; сополимер акрилатов/пальмет-25 акрилата; линалоол; аминометилпропанол; пантенол; масло черного тмина; кумарин; пропилпарабен; отдушка; сорбитол; вода; сополимер ВП/ВА |
| Аромат средства | косметическая отдушка |
| Объем товара | 200 мл |
| Действие | фиксация; укладка; моделирование |
| Страна производства | Россия |
| Комплектация | Гель для укладки волос - 1 шт |
| Степень фиксации средства | сильная фиксация |
| Длина упаковки | 8 см |
| Высота упаковки | 18 см |
| Ширина упаковки | 5 см |
Профессиональный текстурирующий гель сильной фиксации ESTEL универсальный стайлинг для создания любых форм причесок, для тех, кто хочет подчеркнуть кудрявые, вьющиеся локоны или создать текстурные пряди на короткие и длинные волосы без утяжеления. Подходит как для мужской, так и для женской укладки непослушных, склонных к пушистости волос, которым требуется эластичная фиксация и ухоженный вид. Сохраняет идеальную прическу в течение всего дня. Фиксатор возможно использовать для укладки бровей, бороды и усов. Средство равномерно распределяется и усиливает блеск. Формула с пантенолом придаёт волосам ухоженный вид, увлажняет, улучшает эластичность и делает их более устойчивыми к внешним воздействиям. Натуральное масло чёрного тмина укрепляет корни, придаёт блеск, помогает бороться с ломкостью и делает волосы визуально более густыми.
Продукт одобрен Системой сертификации «Халяль» Совета муфтиев России — знак высокого доверия, качества и чистоты состава.
СПОСОБ ПРИМЕНЕНИЯ: нанести гель на сухие или влажные волосы, придать им желаемую форму. Для укладки «кудрявым методом»: нанести гель на ладони, прочёсывающими движениями перенести на ОЧЕНЬ мокрые волосы, «жамкающими» движениями снизу вверх сформировать завиток, высушить волосы при помощи диффузора или естественным путём. После полного высыхания геля на волосах разбить получившийся «каст» сжимающими движениями снизу вверх.
E-COSMETIC – официальный поставщик ESTEL.