| Composition | starch syrup, sugar, gelatin, ascorbic acid (vitamin C),; citric acid (acidity regulator), zinc citrate, concentrated juice; apple, d-alpha tocopherol acetate (vitamin E), potassium iodide, glazing agent; (vegetable oils, carnauba wax), natural colors (sugar color,; concentrated black carrot juice, carthamus extract, ?-carotene), flavors; natural (strawberry, grape, orange), pyridoxine hydrochloride; (vitamin B6), cholecalciferol (vitamin D3), retinyl palmitate (vitamin A),; Cyanocobalamin (vitamin B12), folic acid, biotin, choline bitartrate and inositol. |
| Number of capsules/tablets | 30 pcs. |
| Purpose of the supplement | for children |
| Country of manufacture | Russia |
| Contraindications | Individual intolerance to the components. |
| Release form | lozenges |
| Package | 1 package |
| Minimum storage temperature | +2 °C |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Trade name | Biologically active food supplement (BAS) "Baby Formula ® Multivitamin Bears" (with orange, strawberry, grape flavor) chewable pastilles, 2.0 g. |
| Trade name | Biologically active food supplement (BAS) "Baby Formula ® Multivitamin Bears" (with orange, strawberry, and grape flavors) chewable lozenges, 2.0 g each. |
| Product weight without packaging (g) | 94 g |
| Registration Certificate SGR | KZ.16.01.95.003.E.000282.04.18 |
Baby Formula Multivitamin Bears are chewable lozenges containing vitamins essential for a baby's healthy development.
The product is specially designed for children aged 3 years to adolescence.
It contains vitamins A, E, D3, C, B6, B12, folic acid, iodine, zinc, choline, and inositol.
These multivitamin bears will help strengthen the immune system, improve vision and nervous system function, and stimulate growth and development.
The lozenges have a delicious berry flavor.
They are not only healthy but also pleasant to use.
The package contains 30 lozenges weighing 2 grams each.
INDICATIONS
As a biologically active food supplement - an additional source of zinc, iodine, vitamins A, E, D3, C, B6 and folic acid.
DIAGNOSIS
Children from 3 to 7 years old: 1 chewable lozenge per day during meals,
children over 7 years old: 2 chewable lozenges per day during meals.
Duration of use: at least 1-2 months.
3-4 courses per year are recommended.
COMPOSITION
Starch molasses, sugar, gelatin, ascorbic acid (vitamin C), citric acid (acidity regulator), zinc citrate, concentrated apple juice, d-alpha tocopherol acetate (vitamin E), potassium iodide, glazing agent (vegetable oils, carnauba wax), natural colors (caramel color, concentrated black carrot juice, carthamus extract, ?-carotene), natural flavors (strawberry, grape, orange), pyridoxine hydrochloride (vitamin B6), cholecalciferol (vitamin D3), retinyl palmitate (vitamin A), cyanocobalamin (vitamin B12), folic acid, biotin, choline bitartrate and inositol.
CONTRAINDICATIONS
Individual intolerance to the components.
Эвалар Бэби Формула Мишки Мультивитамины жевательные пастилки 30шт
| Состав | патока крахмальная, сахар, желатин, аскорбиновая кислота (витамин С),; лимонная кислота (регулятор кислотности), цинка цитрат, сок концентрированный; яблочный, d-альфа токоферола ацетат (витамин Е), калия йодид, глазирователь; (растительные масла, воск карнаубский), красители натуральные (колер сахарный,; концентрированный сок черной моркови, экстракт картамуса, ?-каротин), ароматизаторы; натуральные (клубника, виноград, апельсин), пиридоксина гидрохлорид; (витамин В6), холекальциферол (витамин D3), ретинола пальмитат (витамин А),; цианокобаламин (витамин В12), фолиевая кислота, биотин, холина битартрат и инозит. |
| Количество капсул/таблеток | 30 шт. |
| Назначение добавки | для детей |
| Страна производства | Россия |
| Противопоказания | Индивидуальная непереносимость компонентов. |
| Форма выпуска | пастилки |
| Комплектация | 1 упаковка |
| Минимальная температура хранения | +2 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Торговое наименование | Биологически активная добавка к пище (БАД) "Бэби формула ® Мишки мультивитамины " ( со вкусом апельсина,клубники, винограда) жевательные пастилки по 2,0 г. |
| Торговое наименование | Биологически активная добавка к пище (БАД) "Бэби формула ® Мишки мультивитамины " ( со вкусом апельсина,клубники, винограда) жевательные пастилки по 2,0 г. |
| Вес товара без упаковки (г) | 94 г |
| Свидетельство о регистрации СГР | KZ.16.01.95.003.Е.000282.04.18 |
Беби-формула мишки мультивитамины - это жевательные пастилки, содержащие витамины, необходимые для полноценного развития малыша. Продукт специально разработан для детей от 3-х лет до подросткового возраста. В состав препарата входят витамины А, Е, Дз, С, В6, В12, фолиевая кислота ,йод, цин, холи, инозитол. Мишки мультивитамины помогут укрепить иммунную систему, улучшить зрение, нервную систему, стимулируют рост и развитие ребенка. Пастилки имеют аппетитный ягодный вкус . Они не только полезны, но и приятны в использовании. Всего в упаковке 30 пастилок весом 2 грамма каждая.
ПОКАЗАНИЯ
В качестве биологически активной добавки к пище - дополнительного источника цинка, йода, витаминов А, Е, Дз, С, В6 и фолиевой кислоты.
СПОСОБ ПРИМЕНЕНИЯ
Детям от 3 до 7 лет по 1 жевательной пастилке в день во время еды,
детям старше 7 лет по 2 жевательные пастилки в день во время еды.
Продолжительность приема - не менее 1-2 месяцев.
Рекомендуется 3-4 курса в год.
СОСТАВ
патока крахмальная, сахар, желатин, аскорбиновая кислота (витамин С), лимонная кислота (регулятор кислотности), цинка цитрат, сок концентрированный яблочный, d-альфа токоферола ацетат (витамин Е), калия йодид, глазирователь (растительные масла, воск карнаубский), красители натуральные (колер сахарный, концентрированный сок черной моркови, экстракт картамуса, ?-каротин), ароматизаторы натуральные (клубника, виноград, апельсин), пиридоксина гидрохлорид (витамин В6), холекальциферол (витамин D3), ретинола пальмитат (витамин А), цианокобаламин (витамин В12), фолиевая кислота, биотин, холина битартрат и инозит.
ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ
Индивидуальная непереносимость компонентов.