| Composition | starch molasses, sugar, edible gelatin, ascorbic acid (vitamin C); citric acid (acidity regulator), natural flavors ("Orange", "Lemon"); natural yellow coloring, glazing agent (vegetable oils, carnauba wax); natural coloring (β-carotene) |
| Number of capsules/tablets | 60 pcs. |
| Purpose of the supplement | for children; for immunity; tonic |
| Country of origin | Russia |
| Contraindications | individual intolerance; carbohydrate metabolism disorder |
| Release form | chewable lozenges |
| Shelf life | 2 years |
| Package contents | vitamin C gummy bears 60 pcs. - 1 package |
| Minimum storage temperature | +2 °C |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Trade name | biologically active food supplement "BABY FORMULA® Vitamin C Bears" (chewable tablets weighing 2.5 g) |
| Trade name | biologically active food supplement "BABY FORMULA® Vitamin C Bears" (chewable tablets weighing 2.5 g) |
| Registration Certificate SGR | RU.77.99.88.003.E.002605.06.16 |
Baby Formula Bears Vitamin C from Evalar is a dietary supplement – the only gummy bears for children aged 3 and up that contain 100% of the daily value of vitamin C in one lozenge.
Evalar Vitamin C bears help: enrich the body with vitamin C, strengthen the immune system (especially important during cold and flu season), and promote healthy development.
They have a pleasant citrus flavor.
No artificial colors, flavors, or preservatives.
Gluten-free and GMO-free.
Evalar has developed Baby Formula Bears Vitamin C in the form of delicious gummy bears specifically to replenish vitamin C deficiency and maintain its levels in children aged 3 and up.
Each lozenge contains 100% of the daily value of vitamin C - 50 mg.
Thanks to this, Baby Formula Bears Vitamin C helps:
Enrich the body with the necessary amount of vitamin C
Strengthen the body's defenses, which is especially important during cold season
Full development of the child's body
Advantages:
The only gummy bears for children from 3 years old that contain 100% of the daily value of vitamin C in 1 lozenge - 50 mg.
Children from 3 to 7 years old - 1 lozenge per day, children over 7 years old - 2 lozenges per day.
Before use, it is recommended to consult a pediatrician.
ЭВАЛАР Бэби формула мишки витамин С 60 пастилок - 1 уп
| Состав | патока крахмальная, сахар, желатин пищевой, аскорбиновая кислота (витамин С); лимонная кислота (регулятор кислотности), натуральные ароматизаторы («Апельсин», «Лимон»); краситель натуральный желтый, глазирователь (растительные масла, воск карнаубский); краситель натуральный (β-каротин) |
| Количество капсул/таблеток | 60 шт. |
| Назначение добавки | для детей; для иммунитета; общеукрепляющее |
| Страна производства | Россия |
| Противопоказания | индивидуальная непереносимость; нарушение углеводного обмена |
| Форма выпуска | жевательные пастилки |
| Комплектация | витамин С мармеладные мишки 60 шт. - 1 упаковка |
| Минимальная температура хранения | +2 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "БЭБИ ФОРМУЛА® Мишки Витамин С" (жевательные пастилки массой 2,5 г) |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "БЭБИ ФОРМУЛА® Мишки Витамин С" (жевательные пастилки массой 2,5 г) |
| Свидетельство о регистрации СГР | RU.77.99.88.003.Е.002605.06.16 |
Бэби Формула Мишки Витамин С от компании Эвалар - это биологически активная добавка (БАД) к пище – единственные мармеладные мишки для детей с 3 лет, содержащие 100% суточной нормы витамина С в 1 пастилке. Мишки Эвалар Витамин С способствуют: обогащению организма витамином С, укреплению защитных сил организма, что особенно актуально в сезон простуд, полноценному развитию организма ребенка. Имеют приятный цитрусовый вкус. Без искусственных красителей, ароматизаторов и консервантов. Без глютена и ГМО.
Специально для восполнения недостатка витамина С и поддержания его уровня для детей с 3 лет компания «Эвалар» разработала витаминный препарат Бэби Формула Мишки Витамин С в форме вкусных мармеладных мишек. Каждая пастилка содержит 100% суточной нормы витамина С - 50 мг.
Благодаря этому Бэби Формула Мишки Витамин С пособствует:
Обогащению организма необходимым количеством витамина С
Укреплению защитных сил организма, что особенно актуально в сезон простуд
Полноценному развитию организма ребенка
Преимущества:
Единственные мармеладные мишки для детей с 3 лет, содержащие 100% суточной нормы витамина С в 1 пастилке - 50 мг.
Детям от 3 до 7 лет – 1 пастилка в день, детям старше 7 лет – 2 пастилке в день. Перед применением рекомендуется проконсультироваться с врачом-педиатром.