| Composition | vegetable oil; gelatin; ascorbic acid; sugar; beta-carotene; carnauba wax; starch molasses; natural lemon flavoring; carthamus extract; orange flavoring |
| Number of capsules/tablets | 30 pcs. |
| Purpose of the supplement | for immunity; for children; tonic |
| Country of origin | Russia |
| Contraindications | individual intolerance; carbohydrate metabolism disorder |
| Dosage form | chewable lozenges |
| Shelf life | 2 years from the date indicated on the package |
| Package contents | 1 package of 30 pcs. |
| Minimum storage temperature | +2 °C |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Trade name | biologically active food supplement "BABY FORMULA Vitamin C Bears" (chewable tablets weighing 2.5 g) |
| Trade name | biologically active food supplement "BABY FORMULA Bears Vitamin C" (chewable tablets weighing 2.5 g) |
| Certificate of registration SGR | RU.77.99.88.003.E.002605.06.16 |
Each Baby Formula Bears Vitamin C chewable lozenge, with a pleasant orange or lemon flavor that children love, contains 50 mg of ascorbic acid, which has an immunostimulatory effect and increases the body's resistance to infections. Taking Baby Formula Bears with Vitamin C is especially important during the "cold" period of autumn, winter, and spring. Evalar has developed Baby Formula Bears Vitamin C in the form of delicious gummy bears specifically to replenish vitamin C deficiency and maintain its levels in children aged 3 and older. Each lozenge contains 100% of the daily value of vitamin C – 50 mg. Ingredients: starch molasses, sugar, gelatin, ascorbic acid (vitamin C), citric acid (acidity regulator), natural flavors (orange, lemon), natural yellow color (carthamus extract), natural color (beta-carotene), glazing agent (coconut and palm kernel oils, carnauba wax). The content of vitamin C in 1 lozenge is not less than 50 mg. The only gummy bears for children from 3 years old, containing 100% of the daily value of vitamin C in 1 lozenge - 50 mg. Pleasant orange and lemon flavor. No artificial colors, flavors or preservatives. Gluten and GMO free. Children from 3 to 7 years old - 1 chewable lozenge 1 time per day with meals, children over 7 years old - 1 chewable lozenge 2 times per day with meals. Duration of admission is 1-2 months. If necessary, the dose can be repeated. Vitamin C should be taken during or after meals.
Эвалар Бэби Формула Мишки Витамин С,№30,витамин с для детей
| Состав | растительное масло; желатин; аскорбиновая кислота; сахар; бета-каротин; карнаубский воск; патока крахмальная; ароматизатор натуральный лимон; картамуса экстракт; ароматизатор апельсин |
| Количество капсул/таблеток | 30 шт. |
| Назначение добавки | для иммунитета; для детей; общеукрепляющее |
| Страна производства | Россия |
| Противопоказания | индивидуальная непереносимость; нарушение углеводного обмена |
| Форма выпуска | жевательные пастилки |
| Комплектация | 1 упаковка 30 шт. |
| Минимальная температура хранения | +2 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "БЭБИ ФОРМУЛА Мишки Витамин С" (жевательные пастилки массой 2,5 г) |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "БЭБИ ФОРМУЛА Мишки Витамин С" (жевательные пастилки массой 2,5 г) |
| Свидетельство о регистрации СГР | RU.77.99.88.003.Е.002605.06.16 |
Каждая жевательная пастилка Бэби Формула Мишки Витамин С с приятным апельсиновым или лимонным вкусом, который нравится детям, содержит по 50 мг аскорбиновой кислоты, обладающей иммуностимулирующим эффектом, повышающей сопротивляемость организма инфекциям. Особенно актуален прием Бэби Формула Мишки с Витамином С в "простудный" осенне-зимне-весенний период. Специально для восполнения недостатка витамина С и поддержания его уровня для детей с 3 лет компания Эвалар разработала витаминный препарат Бэби Формула Мишки Витамин С в форме вкусных мармеладных мишек. Каждая пастилка содержит 100% суточной нормы витамина С - 50 мг. Состав: патока крахмальная, сахар, желатин, аскорбиновая кислота (витамин С), лимонная кислота (регулятор кислотности), натуральные ароматизаторы (Апельсин, Лимон), краситель натуральный желтый (экстракт картамуса), краситель натуральный (бета-каротин), глазирователь (кокосовое и пальмоядровое масла, воск карнаубский). Содержание в 1 пастилке витамина С, не менее 50 мг. Единственные мармеладные мишки для детей с 3 лет, содержащие 100% суточной нормы витамина С в 1 пастилке - 50 мг. Приятный апельсиновый и лимонный вкус. Без искусственных красителей, ароматизаторов и консервантов. Без глютена и ГМО. Детям от 3 до 7 лет - по 1 жевательной пастилке 1 раз в день во время еды, детям старше 7 лет - по 1 жевательной пастилке 2 раза в день во время еды. Продолжительность приема - 1-2 месяца. При необходимости прием можно повторить. Витамин С следует принимать во время или после приема пищи.