| Composition | starch molasses, sugar, edible gelatin, ascorbic acid (vitamin C), citric acid (acidity regulator), natural flavors; ("Orange", "Lemon"), natural yellow coloring, glazing agent; (vegetable oils, carnauba wax), natural coloring (beta-carotene). |
| Number of capsules/tablets | 30 pcs. |
| Purpose of the supplement | for children |
| Country of origin | Russia |
| Contraindications | Individual intolerance to the components, carbohydrate metabolism disorder. Before use, it is recommended to consult a pediatrician. |
| Dosage form | Chewable lozenges |
| Shelf life | 2 years |
| Package | 1 package |
| Minimum storage temperature | +2 °C |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Trade name | biologically active food supplement "BABY FORMULA® Vitamin C Bears" (chewable tablets weighing 2.5 g) |
| Trade name | biologically active food supplement "BABY FORMULA® Vitamin C Bears" (chewable tablets weighing 2.5 g) |
| Product weight without packaging (g) | 106 g |
| Registration certificate SGR | RU.77.99.88.003.E.002605.06.16 |
Baby Formula Vitamin C Bears from Evalar are a dietary supplement – the only gummy bears for children aged 3 and over that contain 100% of the daily value of vitamin C in one lozenge.
Evalar Vitamin C bears help: enrich the body with vitamin C, strengthen the immune system (especially important during cold and flu season), and promote healthy development in children.
They have a pleasant citrus flavor.
No artificial colors, flavors, or preservatives.
Gluten-free and GMO-free.
Children aged 3 to 7 years – 1 lozenge per day; children over 7 years – 2 lozenges per day.
Before use, it is recommended to consult a pediatrician.
INDICATIONS
Recommended as a dietary supplement - an additional source of vitamin C.
DIAGNOSIS
Children from 3 to 7 years old - 1 chewable lozenge 1 time per day with meals, children over 7 years old - 1 chewable lozenge 2 times per day with meals.
Duration of administration - 1-2 months.
If necessary, the dose can be repeated.
Vitamin C should be taken during or after meals.
COMPOSITION
Starch molasses, sugar, edible gelatin, ascorbic acid (vitamin C), citric acid (acidity regulator), natural flavors ("Orange", "Lemon"), natural yellow coloring, glazing agent (vegetable oils, carnauba wax), natural coloring (beta-carotene).
Content in 1 lozenge of vitamin C, not less than 50 mg.
CONTRAINDICATIONS
Individual intolerance to the components, carbohydrate metabolism disorder.
Before use, it is recommended to consult a pediatrician.
Эвалар Бэби Формула Мишки Витамин С пастилки жевательные 30 шт.
| Состав | патока крахмальная, сахар, желатин пищевой, аскорбиновая кислота (витамин С),; лимонная кислота (регулятор кислотности), натуральные ароматизаторы; («Апельсин», «Лимон»), краситель натуральный желтый, глазирователь; (растительные масла, воск карнаубский), краситель натуральный (бета-каротин). |
| Количество капсул/таблеток | 30 шт. |
| Назначение добавки | для детей |
| Страна производства | Россия |
| Противопоказания | Индивидуальная непереносимость компонентов, нарушение углеводного обмена.; Перед применением рекомендуется проконсультироваться с врачом-педиатром. |
| Форма выпуска | пастилки жевательные |
| Комплектация | 1 упаковка |
| Минимальная температура хранения | +2 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "БЭБИ ФОРМУЛА® Мишки Витамин С" (жевательные пастилки массой 2,5 г) |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "БЭБИ ФОРМУЛА® Мишки Витамин С" (жевательные пастилки массой 2,5 г) |
| Вес товара без упаковки (г) | 106 г |
| Свидетельство о регистрации СГР | RU.77.99.88.003.Е.002605.06.16 |
Бэби Формула Мишки Витамин С от компании Эвалар - это биологически активная добавка (БАД) к пище – единственные мармеладные мишки для детей с 3 лет, содержащие 100% суточной нормы витамина С в 1 пастилке. Мишки Эвалар Витамин С способствуют: обогащению организма витамином С, укреплению защитных сил организма, что особенно актуально в сезон простуд, полноценному развитию организма ребенка. Имеют приятный цитрусовый вкус. Без искусственных красителей, ароматизаторов и консервантов. Без глютена и ГМО.
Детям от 3 до 7 лет – 1 пастилка в день, детям старше 7 лет – 2 пастилке в день. Перед применением рекомендуется проконсультироваться с врачом-педиатром.
ПОКАЗАНИЯ
Рекомендуется в качестве биологически активной добавки к пище - дополнительного источника витаминов С.
СПОСОБ ПРИМЕНЕНИЯ
Детям от 3 до 7 лет - по 1 жевательной пастилке 1 раз в день во время еды, детям старше 7 лет - по 1 жевательной пастилке 2 раза в день во время еды. Продолжительность приема - 1-2 месяца. При необходимости прием можно повторить.
Витамин С следует принимать во время или после приема пищи.
СОСТАВ
патока крахмальная, сахар, желатин пищевой, аскорбиновая кислота (витамин С), лимонная кислота (регулятор кислотности), натуральные ароматизаторы («Апельсин», «Лимон»), краситель натуральный желтый, глазирователь (растительные масла, воск карнаубский), краситель натуральный (бета-каротин).
Содержание в 1 пастилке витамина С, не менее 50 мг.
ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ
Индивидуальная непереносимость компонентов, нарушение углеводного обмена. Перед применением рекомендуется проконсультироваться с врачом-педиатром.