| Full name of product | Cardioactive 40 tablets |
| Composition | polyethylene glycol; microcrystalline cellulose; silicon dioxide; hydroxypropyl methylcellulose; croscarmellose; calcium stearate; iron oxide; hawthorn leaf extract; hawthorn flower extract; potassium aspartate; Magnesium aspartate |
| Number of packages | 1 pc. |
| Number of capsules/tablets | 40 pcs. |
| Taste | no flavor |
| Purpose of the supplement | support of the cardiovascular system; for the heart; blood vessels |
| Country of manufacture | Russia |
| Contraindications | individual intolerance; periods of pregnancy and lactation |
| Dosage form | Tablets |
| Shelf life | 2 years |
| Package | 1 package |
| Minimum storage temperature | +2 °C |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Trade name | Biologically active food supplement: "Cardioactive®" 0.56 g tablets |
| Product weight without packaging (g) | 22.4 g |
| SGR Registration Certificate | KZ.16.01.79.003.E.003025.12.14 |
CardioActive contains a high dose of hawthorn flower and fruit extract, which improves blood flow in the heart vessels and has a beneficial effect on heart rhythm. In CardioActive, the effects of hawthorn are enhanced for the first time by the "heart vitamins" potassium and magnesium. These nourish and strengthen the heart, making it stronger and more resilient. Hawthorn (flowers and leaves), thanks to the combined action of biologically active substances such as hydroxycinnamic acids, flavonoids, glycosides, tannins, saponins, and others, helps strengthen and nourish the heart.
Potassium and magnesium are trace elements essential for the normal functioning of all cells in the human body. They are also important for the functioning of the cardiovascular system. CardioActive is an affordable, enhanced heart nutrition that helps it cope with the hectic pace of modern life!
Directions: Adults and children over 14 years old: Take 1–2 tablets twice daily with meals. Duration of use: at least 20 days. Regular use with a 10-day break is permitted.
Эвалар Кардиоактив таблетки 40 шт
| Полное наименование товара | Кардиоактив 40 шт. таблетки |
| Состав | полиэтиленгликоль; микрокристаллическая целлюлоза; кремния диоксид; гидроксипропилметилцеллюлоза; кроскарамеллоза; стеарат кальция; оксид железа; боярышника листьев экстракт; боярышника цветков экстракт; калия аспарагинат; магния аспарагинат |
| Количество упаковок | 1 шт. |
| Количество капсул/таблеток | 40 шт. |
| Вкус | без вкуса |
| Назначение добавки | поддержка сердечно-сосудистой системы; для сердца; сосуды |
| Страна производства | Россия |
| Противопоказания | индивидуальная непереносимость; периоды беременности и лактации |
| Форма выпуска | Таблетки |
| Комплектация | 1 упаковка |
| Минимальная температура хранения | +2 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Торговое наименование | Биологически активная добавка к пище: "Кардиоактив®" таблетки по 0,56 г |
| Вес товара без упаковки (г) | 22.4 г |
| Свидетельство о регистрации СГР | KZ.16.01.79.003.Е.003025.12.14 |
В КардиоАктив высокая дозировка экстракта цветков и плодов боярышника, который усиливает кровообращение в сосудах сердца, благотворно влияет на сердечный ритм. В КардиоАктиве действие боярышника впервые усилено "витаминами для сердца" -калием и магнием. Они питают и укрепляют сердце, делая его более сильным и выносливым. Боярышник (цветки, листья), благодаря совокупному действию биологически активных веществ, таких как оксикоричные кислоты, флавоноиды, гликозиды, дубильные вещества, сапонины и некоторых других, способствует укреплению и питанию сердца. Калий и магний - микроэлементы, необходимые для нормальной жизни всех клеток организма человека. Они имеют важное значение и в работе сердечно-сосудистой системы. КардиоАктив - недорогое, усиленное питание для сердца, которое помогает ему справляться с сумасшедшим ритмом современной жизни!
Способ применения: Взрослым и детям старше 14 лет - по 1–2 таблетки 2 раза в день во время еды. Продолжительность приема – не менее 20 дней. Допускается регулярное применение с 10-ти дневным перерывом.