| Composition | Hydrolyzed collagen (peptides); oligofructose; Confectionery glaze (maltitol (sweetener); hydrogenated vegetable fat; cocoa powder; dry whey; sorbitan tristearate (stabilizer); sunflower lecithin (emulsifier); vanillin; puffed rice; wheat fiber; maltodextrin; freeze-dried strawberries; milk and whey protein concentrates; glycerin (humidifier); citric acid (acidity regulator); beet powder; potassium sorbate (preservative); natural flavoring "Strawberry" |
| Number of capsules/tablets | 4 pcs. |
| Purpose of the additive | for hair; for skin; for joints |
| Country | Made in Russia |
| Contraindications | Individual intolerance |
| Release form | Bar |
| Shelf life | 18 months |
| Package | 4 bars; cardboard box |
| Minimum storage temperature | +1 °C |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Trade name | Dietary active food supplement "Collagen Evalar 10,000 mg bar." |
| Trade name | Dietary active food supplement "Collagen Evalar 10,000 mg bar." |
| Registration certificate SGR | AM.01.07.01.003.R.000846.09.22 |
The innovative Evalar Collagen Protein Bar offers an impressive 10,000 mg of hydrolyzed collagen in a healthy, nutritious, and truly delicious snack.
It helps:
improve the condition of your skin, hair, and nails
slow down the aging process
smooth out fine wrinkles on your face
increase joint mobility, strengthen bones and ligaments
Key Benefits
Why choose the Evalar Collagen Bar?
Its benefits are obvious: one serving contains the maximum amount of collagen – 10,000 mg.
High bioavailability of the product, in which the active component is broken down into the smallest particles - peptides, ensuring fast and easy absorption.
A unique form of administration for those who value convenience and comfort.
A long-lasting feeling of satiety due to the high protein content - 12 grams.
Delicate taste of sweet strawberries, but the bar is sugar-free.
Optimal calorie content for a satiating snack - only 150 kcal.
Directions for use: Adults take 1 bar per day.
Duration of administration - at least 1 month.
Air humidity no more than 75%.
Do not expose the product to direct sunlight.
Эвалар Коллаген 10 000 мг батончик, 4 шт по 50 г
| Состав | Коллаген гидролизованный (пептиды); олигофруктоза; глазурь кондитерская (мальтит (подсластитель); гидрогенизированный растительный жир; какао-порошок; сухая молочная сыворотка; сорбитан тристеарат (стабилизатор); подсолнечный лецитин (эмульгатор); ванилин; рис воздушный; пшеничные волокна; мальтодекстрин; клубника сублимированная; концентраты молочного и сывороточного белков; глицерин (агент влагоудерживающий); лимонная кислота (регулятор кислотности); свекольный порошок; сорбат калия (консервант); ароматизатор натуральный "Клубника" |
| Количество капсул/таблеток | 4 шт. |
| Назначение добавки | для волос; для кожи; для суставов |
| Страна производства | Россия |
| Противопоказания | индивидуальная непереносимость |
| Форма выпуска | батончик |
| Комплектация | 4 батончика; картонная коробка |
| Минимальная температура хранения | +1 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Торговое наименование | Биологически активная добавка к пище «Коллаген Эвалар 10 000 мг батончик». |
| Торговое наименование | Биологически активная добавка к пище «Коллаген Эвалар 10 000 мг батончик». |
| Свидетельство о регистрации СГР | AM.01.07.01.003.R.000846.09.22 |
Инновационный протеиновый Батончик Коллаген Эвалар – это впечатляющее количество гидролизованного коллагена – 10000 мг – в виде здорового, полезного и по-настоящему вкусного перекуса.
Способствует:
улучшению состояния для кожи, волос и ногтей
замедлению процессов старения
разглаживанию мелких морщин на лице
повышению подвижности для суставов, укреплению костной ткани и связок
Основные преимущества
Почему стоит выбрать батончик Коллаген Эвалар? Его преимущества очевидны: в одной порции содержится максимальное количество коллагена – 10 000 мг. Высокая биодоступность продукта, в составе которого, активный компонент расщеплен до мельчайших частиц - пептидов, обеспечивая быстрое и легкое усвоение.
Уникальная форма приема для тех, кто ценит удобство и комфорт.
Долгое чувство насыщения благодаря высокому содержанию белка – 12 грамм.
Нежный вкус сладкой клубники, но при этом батончик без сахара.
Оптимальная калорийность для насыщающего перекуса – всего 150 ккал.
Способ применения: Взрослым принимать 1 батончик в день. Продолжительность приема - не менее 1 й влажности воздуха не более 75%. Не допускается воздействие на продукцию прямого солнечного света.