| Composition | tannin protein complex |
| Number of capsules/tablets | 30 pcs. |
| Purpose of the supplement | for diarrhea; for the intestines; for the stomach |
| Country of origin | Russia |
| Contraindications | Individual intolerance |
| Release form | capsules/tablets |
| Shelf life | 36 months |
| Minimum storage temperature | +2 °C |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Trade name | Biologically active food supplement "ENTEROBACT" |
| Registration certificate SGR | AM.01.04.01.003.R.000136.07.23 |
Diarrhea can strike at the most inconvenient time and cause a lot of inconvenience. To eliminate diarrhea, Evalar has developed a new product – Enterobact. The tannin-protein complex and zinc, through a dual mechanism of action, help control and regress the symptoms of diarrhea of various etiologies, quickly reduce acute non-specific diarrhea (diarrhea), protect the intestines from the aggressive effects of bacteria, toxins, and acids, reduce inflammation and fluid and electrolyte loss, and help alleviate digestive disorders (nausea and vomiting). Enterobact from Evalar is a modern anti-diarrhea complex that solves several problems at once: Stops diarrhea Reduces fluid loss Protects the intestines from bacteria and toxins. Directions: Adults take 3 capsules 3 times daily before or during meals with water. On the first day of treatment, take up to 6 capsules at a time, with the remaining doses divided into 1-2 doses. Contraindications: Individual intolerance to any of the ingredients, pregnancy, and breastfeeding. Consult a physician before use or if taking this product for more than 3 days.
Эвалар Энтеробакт при диарее 30 капсул
| Состав | танина белковый комплекс |
| Количество капсул/таблеток | 30 шт. |
| Назначение добавки | при диарее; для кишечника; для желудка |
| Страна производства | Россия |
| Противопоказания | индивидуальная непереносимость |
| Форма выпуска | капсулы/таблетки |
| Минимальная температура хранения | +2 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Торговое наименование | Биологически активная добавка к пище «ЭНТЕРОБАКТ» |
| Свидетельство о регистрации СГР | AM.01.04.01.003.R.000136.07.23 |
Диарея может настигнуть в самый неподходящий момент и доставить много неудобств. Для устранения диареи компания «Эвалар» разработала новинку – Энтеробакт. Входящий в состав танино-белковый комплекс и цинк за счет двойного механизма действия способствует контролю и регрессии симптомов диареи различной этиологии, быстрому снижению острой не специфической диареи (понос), защите кишечника от агрессивного действия бактерий, токсинов и кислот, а также уменьшению воспалительных процессов и уменьшению потери жидкости и электролитов, способствует облегчению расстройств пищеварения (тошнота и рвота). Энтеробакт от компании «Эвалар» – современный комплекс от диареи решает сразу несколько проблем: Прекращает диарею Уменьшает потерю жидкости Защищает кишечник от проникновения бактерий и токсинов Способ применения: Взрослым принимать по 3 капсулы 3 раза в день до или во время еды, запивая водой. В 1-й день приема допускается однократно принять до 6 капсул, остальные распределить на 1-2 приема. Противопоказания: Индивидуальная непереносимость компонентов, беременность и кормление грудью. Перед применением и продолжением приема свыше 3 дней рекомендуется проконсультироваться с врачом.