| Composition | dill seed extract |
| Number of packages | 30 pcs. |
| Number of capsules/tablets | 30 pcs. |
| Purpose of the supplement | for the intestines; for the stomach |
| Country of origin | Russia |
| Contraindications | Individual intolerance |
| Release form | capsules/tablets |
| Shelf life | 24 months |
| Minimum storage temperature | +2 °C |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Trade name | Biologically active food supplement "EVENZIM". |
| Trade name | Biologically active Food supplement "EVENZYM". |
| Registration Certificate SGR | AM.01.04.01.003.R.000335.11.24 |
Evenzym Plant Enzymes is a next-generation enzyme complex consisting of highly effective plant-based enzymes. These enzymes play a role in metabolic processes, helping to normalize and improve digestive function. Evenzym Plant Enzymes for Digestion includes three essential digestive enzymes—plant-based pancreatin, papain, and bromelain—which are twice as effective as conventional enzymes. Vegetarian pancreatin is a source of broad-spectrum enzymes: protease for protein breakdown, amylase for starch breakdown, and lipase for fat breakdown. Unlike animal-based pancreatin, plant-based pancreatin acts on all the essential components of food (proteins, carbohydrates, and fats) to ensure the most complete digestion process. Papain and bromelain are proteolytic enzymes that have the ability to break down proteins and fats. All enzymes in the Evenzyme intestinal complex are of plant origin, making them resistant to the acidic environment of the stomach and, unlike enzymes of animal origin, working in the stomach—before food reaches the intestines.
Эвалар Эвэнзим 30 капсул
| Состав | экстракт семян укропа |
| Количество упаковок | 30 шт. |
| Количество капсул/таблеток | 30 шт. |
| Назначение добавки | для кишечника; для желудка |
| Страна производства | Россия |
| Противопоказания | индивидуальная непереносимость |
| Форма выпуска | капсулы/таблетки |
| Минимальная температура хранения | +2 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Торговое наименование | Биологически активная добавка к пище «ЭВЭНЗИМ». |
| Торговое наименование | Биологически активная добавка к пище «ЭВЭНЗИМ». |
| Свидетельство о регистрации СГР | AM.01.04.01.003.R.000335.11.24 |
Эвэнзим растительные ферменты – это комплекс ферментов нового поколения, который состоит из высокоэффективных энзимов растительного происхождения. Энзимы в составе препарата участвуют в процессах обмена веществ, способствуют нормализации и улучшению работы пищеварительной системы. Эвэнзим растительные ферменты для пищеварения включает в себя три необходимых пищеварительных фермента – растительный панкреатин, папаин и бромелайн, которые в 2 раза эффективнее обычных ферментов. Вегетарианский панкреатин – источник ферментов широкого спектра действия: протеаза для расщепления белка, амилаза для расщепления крахмала и липаза для расщепления жиров. Именно растительный панкреатин, в отличие от животного, воздействует на все основные компоненты пищи (белки, углеводы, жиры) для обеспечения наиболее полного процесса пищеварения. Папаин и бромелайн – протеолические энзимы, которые обладают способностью расщеплять белки и жиры. Все ферменты в комплексе Эвэнзим для кишечника имеют растительное происхождение, поэтому устойчивы к кислой среде желудка и, в отличие от ферментов животного происхождения, работают уже в желудке – до того, как пища попадает в кишечник.