| Composition | purified Altai mumiyo |
| Number of capsules/tablets | 200 pcs. |
| Purpose of the supplement | general tonic; tonic |
| Country of origin | Russia |
| Contraindications | individual intolerance; periods of pregnancy and lactation |
| Dosage form | capsules/tablets |
| Package | Tablets weighing 0.2 g - 200 pcs per pack |
| Minimum storage temperature | +2 °C |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Trade name | biologically active food supplement "GOLDEN MUMIO® purified Altai mumiyo" (0.2 g tablets) |
| Trade name | biologically active food supplement "GOLDEN MUMIO® purified Altai mumiyo" (0.2 g tablets) |
| Registration Certificate SGR | RU.77.99.11.003.E.008742.10.14 |
Altai Golden Purified Shilajit is a biologically active food supplement (BAA) – a natural product mined high in the Altai Mountains. Shilajit contains approximately 50 organic compounds selected by nature itself – it is a rich complex of biologically active substances containing amino acids, resin-like substances, vitamins, essential oils, and more than 30 micro- and macroelements, such as magnesium, phosphorus, silicon, iron, zinc, sulfur, copper, boron, and others. This combination of organic and mineral compounds determines the wide range of beneficial properties of shilajit.
These substances help strengthen the immune system, increase endurance, and improve metabolism. Shilajit is known for its use as a general tonic and gentle tonic: supporting bone and muscle metabolism; promoting the acceleration of mineral metabolism; helping to enhance the body's own protective and adaptogenic capabilities.
The package contains 200 tablets, weighing 0.2 g each. It is recommended to consult a doctor before use.
Эвалар Золотое мумие алтайское очищенное
| Состав | мумие алтайское очищенное |
| Количество капсул/таблеток | 200 шт. |
| Назначение добавки | общеукрепляющее; тонизирующее |
| Страна производства | Россия |
| Противопоказания | индивидуальная непереносимость; периоды беременности и лактации |
| Форма выпуска | капсулы/таблетки |
| Комплектация | Таблетки массой 0,2 г - 200 шт в уп |
| Минимальная температура хранения | +2 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "ЗОЛОТОЕ МУМИЕ® мумие алтайское очищенное" (таблетки массой 0,2 г) |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "ЗОЛОТОЕ МУМИЕ® мумие алтайское очищенное" (таблетки массой 0,2 г) |
| Свидетельство о регистрации СГР | RU.77.99.11.003.Е.008742.10.14 |
Мумие золотое алтайское очищенное - это биологически активная добавка (БАД) к пище - природный продукт, который добывают высоко в горах Алтая. Мумие содержит около 50 органических соединений, подобранных самой природой - это богатый комплекс биологически активных веществ, содержащий аминокислоты, смолоподобные вещества, витамины, эфирные масла и более 30 микро- и макроэлементов, таких как магний, фосфор, кремний, железо, цинк, сера, медь, бор и другие. Такое сочетание органических и минеральных соединений определяет широкий спектр полезных свойств мумие. Эти вещества помогают укрепить иммунную систему, увеличить выносливость и улучшить обмен веществ. Мумие известно своим применением в качестве общеукрепляющего и мягкого тонизирующего средства: поддерживающего процессы метаболизма костной и мышечной тканей; способствующего ускорению минерального обмена; способствующего повышению собственных защитно-адаптогенных возможностей организма.
В упаковке содержится 200 таблеток массой 0,2 г каждая. Перед применением рекомендуется проконсультироваться с врачом.