| Composition | 1 tablet of 0.5 g for oral use contains up to 3% protein; bioactive substances of natural origin, including in its composition 23 amino acids; macro- and microelements: iodine (up to 0.3%), |
| Number of capsules/tablets | 100 pcs. |
| Purpose of the supplement | for the thyroid gland; for women |
| Country of manufacture | Russia |
| Contraindications | Individual intolerance to the product components, pregnancy, breastfeeding,; Children under 14 years of age: It is recommended to consult a doctor before use; (for people with thyroid disease - with an endocrinologist). |
| Dosage form | capsules/tablets |
| Minimum storage temperature | +2 °C |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Trade name | Biologically active food supplement: "Laminaria", film-coated tablets weighing 0.2 g, capsules with a content weight of 0.2 g. |
| Trade name | Biologically active food supplement: "Laminaria", film-coated tablets weighing 0.2 g, capsules with a content weight of 0.2 g. |
| Registration Certificate SGR | KZ.16.01.78.003.E.003600.12.13 |
These tablets are made from dried and crushed thalli of the brown seaweed Laminaria japonica (seaweed).
Clinical Pharmacology
Laminaria, being a natural source of iodine, naturally replenishes its deficiency in the body, prevents the development of iodine deficiency disorders, and prevents the development of goiter associated with iodine deficiency in the diet.
Laminaria is the most popular product among the Japanese, who are renowned for their longevity.
Thanks to its rich composition of biologically active substances, kelp has a beneficial effect on the human body as a whole.
One kelp tablet satisfies the body's daily physiological need for iodine (200 mcg) by 133%.
Regular intake of kelp helps reduce the risk of developing thyroid diseases, endemic goiter and related disorders caused by iodine deficiency in the body.
In addition to replenishing iodine deficiency, the biologically active substances contained in kelp have an irritating effect on the receptors of the intestinal mucosa and provide a mild laxative effect.
Release form and composition
Active ingredients: up to 3% of protein bioactive substances of natural origin, including 23 amino acids; macro- and microelements: iodine (up to 0.3%), potassium, calcium, cobalt, silver, magnesium, iron, copper, manganese, phosphorus, zinc, chromium, selenium; Vitamins A, C, D, B vitamins, provitamin A, pantothenic, folic, alginic acids, mannitol, the polysaccharide laminarin and other substances;
How to take, course of administration and dosage
Laminaria is taken orally by adults and children over 14 years old, 1 tablet 1 time per day with meals.
Taking 1 tablet satisfies the body's daily physiological need for iodine (200 mcg) by 133%.
Contraindications
Individual intolerance to the components of Laminaria, pregnancy and breastfeeding, children under 14 years of age.
Persons with thyroid disease are advised to consult an endocrinologist before use.
Laminaria in tablets is recommended as a biologically active food supplement - an additional source of iodine.
Эвалар Ламинария таблетки 200 мг 100 шт
| Состав | 1 таблетка по 0,5 г для перорального применения содержит до 3% белковых; биоактивных веществ природного происхождения, включающих в свой; состав 23 аминокислоты; макро- и микроэлементы: йод (до 0,3%), |
| Количество капсул/таблеток | 100 шт. |
| Назначение добавки | для щитовидной железы; для женщин |
| Страна производства | Россия |
| Противопоказания | Индивидуальная непереносимость компонентов продукта, беременность, кормление грудью,; детский возраст до 14 лет Перед применением рекомендуется проконсультироваться с врачом; (лицам с заболеваниями щитовидной железы — с врачом-эндокринологом). |
| Форма выпуска | капсулы/таблетки |
| Минимальная температура хранения | +2 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Торговое наименование | Биологически активная добавка к пище: "Ламинария", таблетки покрытые оболочкой массой 0,2 г, капсулы с массой содержимого 0,2 г. |
| Торговое наименование | Биологически активная добавка к пище: "Ламинария", таблетки покрытые оболочкой массой 0,2 г, капсулы с массой содержимого 0,2 г. |
| Свидетельство о регистрации СГР | KZ.16.01.78.003.Е.003600.12.13 |
Таблетки изготовлены из высушенных и измельченных слоевищ бурых морских водорослей ламинарии японской (морской капусты).
Клиническая фармакология
Ламинария, являясь натуральным источником йода, восполняет его дефицит в организме естественным путем, препятствует развитию йоддефицитных заболеваний, предотвращает развитие зоба, связанного с недостатком йода в пище. Ламинария - самый популярный продукт среди японцев - признанных долгожителей. Благодаря богатому составу биологически активных веществ, ламинария оказывает благоприятное воздействие на организм человека в целом. Одна таблетка ламинарии удовлетворяет суточную физиологическую потребность организма в йоде (200 мкг) на 133%. Регулярный прием ламинарии способствует снижению риска развития заболеваний щитовидной железы, эндемического зоба и связанных с ними нарушений, вызванных недостатком йода в организме.
Кроме восполнения недостатка йода, содержащиеся в ламинарии биологически активные вещества оказывают раздражающее действие на рецепторы слизистой оболочки кишечника и дают легкий слабительный эффект.
Форма выпуска и состав
Действующие вещества: до 3% белковых биоактивных веществ природного происхождения, включающих в свой состав 23 аминокислоты; макро- и микроэлементы: йод (до 0,3%), калий, кальций, кобальт, серебро, магний, железо, медь, марганец, фосфор, цинк, хром, селен; витамины A, C, D, группы B, провитамин A, пантотеновую, фолиевую, альгиновую кислоты, маннит, полисахарид ламинарин и другие вещества;
Как принимать, курс приема и дозировка
Ламинарию принимают внутрь взрослым и детям старше 14 лет по 1 таблетке 1 раз в день во время еды. Прием 1 таблетки удовлетворяет суточную физиологическую потребность организма в йоде (200 мкг) на 133%.
Противопоказания
Индивидуальная непереносимость компонентов Ламинарии, беременность и кормление грудью, детям до 14 лет. Лицам с заболеваниями щитовидной железы перед применением рекомендуется проконсультироваться с врачом-эндокринологом.
Ламинария в таблетках рекомендуется в качестве биологически активной добавки к пище - дополнительного источника йода.