| Composition | Oat extract; peppermint; turmeric roots; immortelle flowers |
| Purpose of the supplement | Dietary supplement for the liver; Dietary supplements, vitamins and dietary supplements, vitamins for adults, health, pharmaceuticals |
| Country of origin | Russia |
| Contraindications | Individual intolerance, pregnancy |
| Release form | Tablets |
| Shelf life | 3 years |
| Package | 2 pieces |
| Minimum storage temperature | 5 |
| Maximum storage temperature | 25 °C |
| Trade name | Dietary supplement Food supplement: Ovesol film-coated tablets weighing 0.25 g. |
| Trade name | Biologically active food supplement: Ovesol film-coated tablets weighing 0.25 g. |
| Product weight without packaging (g) | 150 g |
| Registration certificate SGR | KZ.16.01.78.003.E.000166.03.17 |
Ovesol has anti-inflammatory, antispasmodic, and choleretic effects. Ovesol is a biologically active supplement that eliminates bile stasis and dissolves and removes stones in the bile ducts. Ovesol's cleansing effect is due to the natural composition of specially selected ingredients. Common oats contain amino acids, flavonoids, enzymes, sigmasterol, steroid saponins, and numerous beneficial micro- and macroelements. The extract promotes the elimination of toxins. The active ingredients of turmeric are essential oil and curcumin (a yellow pigment), which have anti-inflammatory and choleretic properties, cleansing the liver of waste and toxins by improving bile production and flow. Bupleurum has anti-inflammatory properties and contains essential oils, tannins, ascorbic acid, saponins, carotene, and flavonoids. Due to the beneficial substances contained in immortelle, it increases the secretion of bile, has an antispasmodic effect, reduces bile stasis, and normalizes liver function. Mint leaves contain carotene, essential oils, betaine, flavonoids, and terpenoids. The extract increases the secretion of bile and reduces the tone of the muscles of the bile ducts and intestines. Indications: Recommended for use in cases of impaired bile secretion and bile formation, as well as related gastrointestinal diseases. Contraindications: Individual intolerance to the extracts of the plants that are part of the drug. It is recommended to take with caution in patients with a kink in the gallbladder and patients with gallstones. Side effects: Allergic reactions are possible. How to take, course of administration and dosage: Take 1 tablet 2 times a day. The course of administration is 20 days. The course of administration must be repeated 3-4 times a year. Ingredients: Extract of sowing oats; Peppermint; Turmeric roots; Immortelle flowers.
Эвалар Овесол для печени, 0.25 г 40 таблеток 2шт
| Состав | Экстракт посевного овса; перечной мяты; Корней куркумы; Цветков бессмертника |
| Назначение добавки | БАД для печени; БАД, витамины и БАДы, витамины для взрослых, оздоровление, фармацевтика |
| Страна производства | Россия |
| Противопоказания | Индивидуальная непереносимость, беременность |
| Форма выпуска | Таблетки |
| Комплектация | 2 штуки |
| Минимальная температура хранения | 5 |
| Максимальная температура хранения | 25 °C |
| Торговое наименование | Биологически активная добавка к пище: Овесол таблетки массой 0,25г покрытые оболочкой. |
| Торговое наименование | Биологически активная добавка к пище: Овесол таблетки массой 0,25г покрытые оболочкой. |
| Вес товара без упаковки (г) | 150 г |
| Свидетельство о регистрации СГР | KZ.16.01.78.003.Е.000166.03.17 |
Овесол оказывает противовоспалительное, спазмолитическое и желчегонное действие. Овесол является биологически активной добавкой, устраняющей застои желчи, растворяющей и выводящей конкременты в желчных путях. Очищающее действие Овесола обусловлено натуральным составом специально подобранных компонентов. Посевной овес содержит аминокислоты, флавоноды, ферменты, сигмастерин, стероидные сапонины, а так же немало полезных микро- и макроэлементов. Экстракт способствует выведению токсинов. Действующим веществом куркумы является эфирное масло и куркумин (желтый пигмент), которые обладают противовоспалительным и желчегонным действием, очищают от шлаков и токсинов печень, благодаря улучшению выработки и оттока желчи. Володушка обладает противовоспалительным действием, содержит эфирные масла, дубильные вещества, аскорбиновую кислоту, сапонины, каротин, флавоноиды. Благодаря содержащимся в бессмертнике полезным веществам, он усиливает выделение желчи, оказывает спазмолитическое действие, уменьшает застои желчи, нормализует функционирование печени.Листья мяты содержат каротин, эфирные масла, бетаин, флавоноиды, терпеноиды. Экстракт повышает выделение желчи, снижает тонус мускулатуры желчевыводящих путей и кишечника. Показания: Рекомендуется принимать при нарушении процесса желчевыделения и желчеобразования, а так же связанных с ними заболеваниями ЖКТ. Противопоказания: Индивидуальная непереносимость экстрактов тех растений, которые входят в состав препарата. С осторожностью рекомендует принимать больным с загибом желчного пузыря и пациентам сжелчекаменной болезнью. Побочные действия: Возможны аллергические реакции. Как принимать, курс приема и дозировка: Принимать 2 раза в течение дня по 1 таблетке. Курс приема – 20 дней. Повторять курс приема необходимо в год 3-4 раза. Состав: Экстракт посевного овса; Перечной мяты; Корней куркумы; Цветков бессмертника.