| Composition | Magnesium (from magnesium bisglycinate) - 400 mg |
| Number of capsules/tablets | 120 pcs. |
| Country of manufacture | Russia |
| Contraindications | Individual intolerance; pregnancy and lactation; childhood |
| Release form | capsules/tablets |
| Shelf life | 24 months |
| Package Contents | Jar with lid - 1 pc; capsules - 120 pcs. |
| Minimum storage temperature | 0 °C |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Trade name | biologically active food supplement "Magnesium chelate maximum GLS" (capsules of 650 mg) |
| Trade name | biologically active food supplement "Magnesium chelate maximum GLS" (650 mg capsules) |
| Certificate of registration SGR | RU.77.99.22.003.R.002750.10.24 |
Indications: as a biologically active food supplement - additional magnesium.
Chelated form (magnesium bisglycinate) is the most highly available form of the mineral, it is a compound of magnesium and the amino acid glycine.
Magnesium is the most important anti-stress element in the body.
It has a sedative effect, positively affects the emotional state, makes it easier to cope with stress, normalizes sleep.
Relaxes skeletal muscles and smooth muscles, lowers blood pressure, has an antiarrhythmic effect.
Supports and protects the heart from the negative effects of stress factors, reducing the risk of cardiovascular diseases.
Vitamin B6 helps the body absorb magnesium.
It is involved in numerous enzymatic reactions, regulation of metabolism, as well as mental functions and mood.
Recommended use: for adults, incl.
Pregnant and lactating women: 2 capsules twice daily with meals.
Duration of use: 1 month.
Repeat if necessary.
Contraindications: Individual intolerance to the components.
Consult a doctor before use.
Pregnant and lactating women should take the product with the consent and under the supervision of a doctor.
Магний хелат maximum GLS витамины бад для спокойствия
| Состав | Магний (из магния бисглицината) —400 мг |
| Количество капсул/таблеток | 120 шт. |
| Страна производства | Россия |
| Противопоказания | индивидуальная непереносимость; периоды беременности и лактации; детский возраст |
| Форма выпуска | капсулы/таблетки |
| Комплектация | Банка с крышкой - 1 шт; капсулы - 120 шт |
| Минимальная температура хранения | 0 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "Магний хелат maximum GLS" (капсулы по 650 мг) |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "Магний хелат maximum GLS" (капсулы по 650 мг) |
| Свидетельство о регистрации СГР | RU.77.99.22.003.R.002750.10.24 |
Показания: в качестве биологически активной добавки к пище – дополнительного магния.
Хелатная форма (магния бисглицинат) - самая высокодоступная форма минерала, представляет собой соединение магния и аминокислоты глицина.
Магний — важнейший антистрессовый элемент организма. Обладает седативным действием, положительно влияет на эмоциональное состояние, позволяет легче справляться со стрессом, нормализует сон.
Расслабляет скелетные мышцы и гладкую мускулатуру, снижает артериальное давление, оказывает антиаритмическое действие. Поддерживает и защищает сердце от негативного воздействия стрессовых факторов, снижая риск развития сердечно-сосудистых заболеваний.
Витамин В6 помогает организму усваивать магний. Участвует в многочисленных ферментативных реакциях, регуляции метаболизма, а также психических функций и настроения.
Рекомендации по применению: взрослым, в т.ч. беременным и кормящим женщинам, по 2 капсулы 2 раза в день во время еды.
Продолжительность приема: 1 месяц. При необходимости прием можно повторить.
Противопоказания: индивидуальная непереносимость компонентов. Перед применением рекомендуется проконсультироваться с врачом. Беременным и кормящим женщинам принимать по согласованию и под наблюдением врача.