| Composition | Calcium pantothenate or pantothenic acid - 15 mg; Anti-caking agents microcrystalline cellulose; Talc; Calcium salt of stearic acid; Capsule (hydroxypropyl methylcellulose) |
| Number of capsules/tablets | 60 pcs. |
| Country of manufacture | Russia |
| Contraindications | Individual intolerance to the components of the dietary supplement; Pregnancy, breastfeeding |
| Dosage form | Capsules |
| Shelf life | 3 years from the date of manufacture (see the package) |
| Package contents | Plastic jar - 1 pc.; Pantothenic acid (vitamins B5) - 60 capsules |
| Minimum storage temperature | 0 °C |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Trade name | biologically active food supplement "Vitamin B5" (400 mg capsules) |
| Trade name | biologically active food supplement "Vitamin B5" (400 mg capsules) |
| Registration Certificate SGR | RU.77.99.11.003.R.001140.05.24 |
Pantothenic acid (Vitamin B5) helps the body cope with stress, eliminating anxiety, restlessness, sleep disturbances, and emotional tension. It promotes metabolic activation, helps burn excess fat, aiding weight loss, improves performance, and accelerates muscle gain. It plays an important role in hair nutrition, stimulating growth and preventing breakage and color loss. It has a positive effect on the skin, accelerating regeneration and protecting against damage. It interacts positively with other vitamins. In our store, you can also buy dietary supplements and vitamins for children, teenagers and adults, men, women, and girls, multivitamins and multivitamins, vitamin and vitamin-mineral complexes for immunity, health, skin, face, nails, and hair, supplements for joints, brain, energy, nervous system, and performance, capsules for fatigue and stress, fat burners for weight loss, dietary supplements for the heart, liver, stomach, and eyes, sports nutrition, and amino acids. Including: chromium, zinc, chondroitin glucosamine, calcium, iron, magnesium, collagen, vitamins A, B, C, D, D3, inositol, B complex, marine and beef collagen powder, selenium, tyrosine, coenzyme, ginseng, GABA, carnitine, taurine, iodine, spirulina, arginine, potassium, magnesium, glycine, choline, alpha lipoic acid, hyaluronic acid, maca, tryptophan, venotonic / phlebocomplex, vitamins for hair and nails, lipotropic factor, 5 HTP, succinic acid, citrulline, omega3 and omega 3 6 9, dihydroquercetin, fenugreek, milk thistle, creatine, theanine, yohimbe, folic acid, echinacea, pantothenic acid, Guarana, valerian, biotin, lysine, BCAA/BCAA, isotonics/electrolytes, eleutherococcus, MSM, ornithine, threonine, elderberry, proline, cordyceps, leucine, inulin, testosterone booster, copper, glutamine, glutathione, methionine, green tea, pre-workout, ZMA, protein bars, vitex, cysteine, prenatal and lactation vitamins, and other dietary supplements.
Пантотеновая кислота Витамин В 5
| Состав | Кальция пантотенат или пантотеновая кислота – 15 мг; Антислеживающие агенты микрокристаллическая целлюлоза; Тальк; Кальциевая соль стеариновой кислоты; Капсула (гидроксипропилметилцеллюлоза) |
| Количество капсул/таблеток | 60 шт. |
| Страна производства | Россия |
| Противопоказания | Индивидуальная непереносимость компонентов БАД; Беременность, кормление грудью |
| Форма выпуска | Капсулы |
| Комплектация | Пластиковая банка - 1шт.; Пантотеновая кислота (витамины В5) - 60 капсул |
| Минимальная температура хранения | 0 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "Витамин В5" (капсулы по 400 мг) |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "Витамин В5" (капсулы по 400 мг) |
| Свидетельство о регистрации СГР | RU.77.99.11.003.R.001140.05.24 |
Пантотеновая кислота Витамин В5 помогает организму справляться со стрессом, устраняя беспокойство, тревогу, нарушение сна и эмоциональное напряжение. Способствует активации обменных процессов, позволяет избавиться от лишнего жира, способствуя похудению, повышает работоспособность и ускоряет набор мышечной массы. Играет важную роль в питании волос, стимулирует рост, предохраняет волосы от ломкости и потери цвета. Положительно влияет на кожные покровы, ускоряет регенерацию и защищает от повреждений. Положительно взаимодействует с другими витаминами.Также в нашем магазине вы можете купить бады и витамины для детей, подростков и взрослых, мужчин, женщин и девушек, мультивитамины и поливитамины, витаминные и витаминно-минеральные комплексы для иммунитета, здоровья, кожи, лица, ногтей, волос, добавки для суставов, мозга, энергии, нервной системы и работоспособности, капсулы от усталости и стресса, жиросжигатели для похудения и снижения веса, БАДы для сердца, печени, желудка, глаз, спортивное питание, аминокислоты. В том числе: хром, цинк, хондроитин глюкозамин, кальций, железо, магний, коллаген, витамины а б с д д3, инозитол, b комплекс, коллаген морской и говяжий порошок, селен, тирозин, коэнзим, женьшень, gaba, карнитин, таурин, йод, спирулина, аргинин, калий магний, глицин, холин, альфа липоевая кислота, гиалуроновая кислота, мака, триптофан, венотоник / флебокомплекс, витамины для волос и ногтей, липотропный фактор, 5 htp, янтарная кислота, цитруллин, омега3 и омега 3 6 9, дигидрокверцетин, пажитник, расторопша, креатин, теанин, йохимбе, фолиевая кислота, эхинацея, пантотеновая кислота, гуарана, валериана, биотин, лизин, всаа / бцаа / bcaa, изотоники / электролиты, элеутерококк, мсм / msm, орнитин, треонин, бузина, пролин, кордицепс, лейцин, инулин, бустер тестостерона, медь, глютамин, глутатион, метионин, зеленый чай, предтрен, zma / зма, протеиновые батончики, витекс, цистеин, витамины для беременных и кормящих и другие пищевые добавки.