| Composition | Threonine - 250 mg; silicon dioxide; calcium stearate; capsule (hydroxypropyl methylcellulose) |
| Number of capsules/tablets | 90 pcs. |
| Purpose of the supplement | for athletes |
| Country of manufacture | Russia |
| Contraindications | individual intolerance; periods of pregnancy and lactation |
| Dosage form | capsules/tablets |
| Shelf life | 3 years from date of manufacture |
| Package contents | Jar - 1 pc. |
| Minimum storage temperature | 0 °C |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Trade name | biologically active food supplement "Threonine" (capsules of 350 mg) |
| Trade name | biologically active food supplement "Threonine" (350 mg capsules) |
| Certificate of registration SGR | RU.77.99.88.003.R.004131.12.20 |
Indications: As a dietary supplement - a source of threonine.
Participates in the synthesis of collagen and elastin, strengthens muscles and ligaments, and reduces the risk of injury.
Increases bone and joint strength and is necessary for the formation of tooth enamel.
A component of protein synthesis, it promotes muscle growth and development.
Increases training effectiveness and strength performance, accelerates recovery.
Maintains normal functioning of the digestive tract, participates in the processes of digestion and absorption of nutrients.
Promotes the processing of fats and fatty acids, helps the liver, preventing the development of fatty hepatosis.
Improves mood, increases concentration and performance.
Vegetarians, as well as people who limit their consumption of meat products, may experience a significant deficiency of threonine.
Recommended use: Adults take 1 capsule 2 times a day with meals.
Duration of administration is 1 month.
If necessary, the course can be repeated.
Contraindications: individual intolerance to the components, pregnancy, breastfeeding.
It is recommended to consult a doctor before use.
Shelf life: 3 years from the date of manufacture.
Storage conditions: in a dry place, inaccessible to children, at a temperature not exceeding 25C
Треонин бад аминокислоты для мышечной массы
| Состав | Треонин — 250 мг; кремния диоксид; кальциевая соль стеариновой кислоты; капсула (гидроксипропилметилцеллюлоза) |
| Количество капсул/таблеток | 90 шт. |
| Назначение добавки | для спортсменов |
| Страна производства | Россия |
| Противопоказания | индивидуальная непереносимость; периоды беременности и лактации |
| Форма выпуска | капсулы/таблетки |
| Комплектация | Банка - 1шт |
| Минимальная температура хранения | 0 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "Треонин" (капсулы по 350 мг) |
| Торговое наименование | биологически активная добавка к пище "Треонин" (капсулы по 350 мг) |
| Свидетельство о регистрации СГР | RU.77.99.88.003.R.004131.12.20 |
Показания: в качестве биологически активной добавки к пище - источника треонина.
Участвует в синтезе коллагена и эластина, укрепляет мышцы, связки, снижает риск развития травм. Повышает прочность костей и суставов, необходим для образования зубной эмали.
Компонент для синтеза белка, способствует росту и развитию мышечной массы. Повышает эффективность тренировок и силовые показатели, ускоряет восстановление.
Поддерживает нормальную работу пищеварительного тракта, принимает участие в процессах пищеварения и усвоения питательных веществ.
Способствует переработке жиров и жирных кислот, помогает работе печени, препятствуя развитию жирового гепатоза.
Улучшает настроение, повышает концентрацию внимания и работоспособность.
Значительный недостаток треонина могут испытывать вегетарианцы, а также люди, ограничивающие потребление мясных продуктов.
Рекомендации по применению: взрослым по 1 капсуле 2 раза в день во время еды. Продолжительность приема - 1 месяц. При необходимости прием можно повторить.
Противопоказания: индивидуальная непереносимость компонентов, беременность, кормление грудью. Перед применением рекомендуется проконсультироваться с врачом.
Срок хранения: 3 года с даты изготовления.
Условия хранения: в сухом, недоступном для детей месте при температуре не выше 25С