| Composition of the herbal collection | centaury herb |
| Purpose of the herbal collection | for diseases of the gastrointestinal tract; for diseases of the liver and gallbladder; antihelminthic |
| Form of release | loose |
| Form of tea | ready-made |
| Product features | non-GMO; no flavorings; gluten free |
| Minimum storage temperature | +1 °C |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Shelf life | 24 months |
| Country of origin | Russia |
| Product weight without packaging (g) | 50 g |
| Product weight with packaging (g) | 80 g |
| Packaging length | 16 cm |
| Packaging height | 14 cm |
| Width packaging | 3 cm |
Centaury herb has anti-inflammatory, analgesic, anthelmintic and mild laxative properties. Its preparations stimulate bile secretion, intestinal peristalsis, secretion of the glands of the digestive tract, and contractile function of the uterus.
Bitter substances contained in the herb stimulate appetite. In folk medicine, centaury herb is used for gastrointestinal diseases (hypacid gastritis, heartburn, vomiting, dyspepsia, flatulence, constipation, dysentery), diseases of the lungs, liver, gallbladder, kidneys, as well as for anemia, diabetes, as an anthelmintic, as a remedy for alcoholism.
Externally - as an antiseptic and wound-healing agent (washings, lotions).
Method of preparation and use: 1 tbsp. Pour a glass of hot boiled water over a spoon and heat in a water bath for 15 minutes, stirring frequently. Cool, strain, and bring the resulting infusion to 200 ml with boiled water. Take 1 tablespoon 3 times daily.
Contraindications: individual intolerance, pregnancy and lactation.
Золототысячника трава 50 гр
| Состав травяного сбора | золототысячника трава |
| Назначение травяного сбора | при заболеваниях ЖКТ; при заболеваниях печени и желчного пузыря; противоглистное |
| Форма выпуска | рассыпной |
| Форма чая | готовый |
| Особенности продукта | без ГМО; без ароматизаторов; без глютена |
| Минимальная температура хранения | +1 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Страна производства | Россия |
| Вес товара без упаковки (г) | 50 г |
| Вес товара с упаковкой (г) | 80 г |
| Длина упаковки | 16 см |
| Высота упаковки | 14 см |
| Ширина упаковки | 3 см |
Золототысячника трава обладает противовоспалительным, обезболивающим, глистогонным и лёгким слабительным свойствами. Его препараты стимулируют желчевыделение, перистальтику кишечника, секрецию желёз пищеварительного тракта, сократительную функцию матки. Содержащиеся в траве горькие вещества возбуждают аппетит. В народной медицине траву золототысячника применяют при желудочно-кишечных заболеваниях (гипацидный гастрит, изжога, рвота, диспепсия, метеоризм, запоры, дизентерия), при заболеваниях лёгких, печени, желчного пузыря, почек, также при анемии, диабете, как противоглистное средство, как средство для лечения алкоголизма. Наружно - как антисептическое и ранозаживляющее средство (обмывания, примочки).
Способ приготовления и применения: 1 ст. ложку заливают стаканом горячей кипяченой воды и нагревают на водяной бане 15 минут при частом помешивании. Охлаждают, отжимают, объем полученного настоя доводят кипяченой водой до 200 мл. Принимают по 1 столовой ложке 3 раза в день.
Противопоказания: индивидуальная непереносимость, период беременности и лактации.