| Composition of the herbal collection | sedative collection |
| Purpose of the herbal collection | insomnia; to normalize blood pressure; sedative |
| Release form | capsules/tablets |
| Tea form | ready-made |
| Product features | therapeutic nutrition; For health; for immunity |
| Minimum storage temperature | -25 °C |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Shelf life | 24 months |
| Country of manufacture | Russia |
| Product weight without packaging (g) | 45 g |
| Product weight with packaging (g) | 60 g |
| Packaging length | 5 cm |
| Packaging height | 9 cm |
| Width packaging | 5 cm |
Nervy Zdorovye (Healthy Nerves) calming tablets from Gordeev's herbalist's health resort. These calming tablets, based on a balanced herbal complex, are a natural remedy for nerves and stress. This calming blend is recommended for neuroses, insomnia, weather sensitivity, frequent migraines, headaches, anxiety, stress, and depression. The calming herbs in the Nervy Zdorovye phytocomplex have a mild pharmacological effect—they don't impair reflexes or cause addiction, and are suitable for both women and men. These calming tablets normalize the cardiovascular system, help lower blood pressure, and normalize heart rhythm. The bioactive herbal components in these anti-stress tablets eliminate headaches, enhance stress resistance, promote faster recovery from overstimulation, and help cope with stress. The phytocomplex can be used as sleep tablets for adults. Gordeev's natural sedative, Healthy Nerves, is recommended to be taken 1-2 tablets 3-4 times daily with water, regardless of meals. A course of treatment with the Soothing Herbal Complex for Nervous System Health is 1.5-2 months. Repeat courses as needed. These anti-nerve and anti-stress tablets help restore a calm state during anxiety, relieve headaches and migraines, promote sleep during insomnia and nervous tension, and restore a sense of comfort and satisfaction with life.
Гордеев Нервы здоровые успокаивающие таблетки 90 таб.1 уп.
| Состав травяного сбора | успокоительный сбор |
| Назначение травяного сбора | бессонница; для нормализации артериального давления; успокоительный |
| Форма выпуска | капсулы/таблетки |
| Форма чая | готовый |
| Особенности продукта | лечебное питание; Для здоровья; для иммунитета |
| Минимальная температура хранения | -25 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Страна производства | Россия |
| Вес товара без упаковки (г) | 45 г |
| Вес товара с упаковкой (г) | 60 г |
| Длина упаковки | 5 см |
| Высота упаковки | 9 см |
| Ширина упаковки | 5 см |
Успокаивающие таблетки Нервы Здоровые здравница травника Гордеева. Успокоительные таблетки на основе сбалансированного растительного комплекса - натуральное средство от нервов и стресса. Успокоительный сбор рекомендован для приема при неврозах, бессоннице, метеочувствительности, частых мигренях, головных болях, повышенной тревожности, стрессе и от депрессии. Успокоительные травы в составе фитокомплекса Нервы Здоровые обладают мягким фармакологическим действием - не снижают реакции и не вызывают привыкания, подходят женщинам и мужчинам. Успокаивающие таблетки нормализует работу сердечно-сосудистой системы. Способствует снижению артериального давления и нормализации сердечного ритма. Биоактивные компоненты трав в составе антистресс таблеток устраняют головные боли, усиливают стрессоустойчивость, благоприятствуют более быстрому восстановлению после перевозбуждения и помогают справиться с перегрузками. Фитокомплекс может применятся в качестве таблеток для сна взрослым. Натуральное успокоительное средство Нервы Здоровые Гордеева рекомендуется принимать по 1-2 таблетки 3-4 раза в день, запивая водой, независимо от приема пищи. Курс приема Успокаивающего растительного комплекса для здоровья нервной системы 1.5-2 месяца. Повторные курсы проходить по необходимости. Таблетки от нервов и стресса - позволяют вернуть состояние спокойствия при тревожности, снимают головную боль, мигрень, способствует засыпанию при бессоннице и нервном перенапряжении, восстанавливают чувство комфорта и удовлетворения жизнью.