| Composition of herbal collection | diuretic herbs; kidney collection |
| Purpose of herbal collection | diuretic; for kidneys; anti-inflammatory |
| Release form | dry mix |
| Tea form | bulk |
| Product features | natural; therapeutic nutrition; Gordeev herbal teas |
| Minimum storage temperature | 0 °C |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Shelf life | 24 months |
| Country of origin | Russia |
| Package contents | Tea drink - 1 packet |
| Product weight without packaging (g) | 104 g |
| Product weight with packaging (g) | 107 g |
| Package length | 2 cm |
| Packaging height | 20 cm |
| Packaging width | 14 cm |
Gordeev Monastyrsky Herbal Tea No. 6 Diuretic is a comprehensive solution for supporting kidney and urinary tract health. Gordeev's herbal tea is based on traditional recipes and includes birch, lingonberry, hazel, plantain, and goutweed leaves, knotweed, goldenrod, fireweed, clover, nettle, toadflax, horsetail, and chicory, corn silk, burdock, dandelion, and wheatgrass rhizomes, flax seeds, currant leaves, and hop cones. This diuretic renal tea is recommended for acute and chronic kidney and bladder diseases, as well as for edema caused by heart failure or metabolic disorders. The components of this kidney tea have pronounced anti-inflammatory and analgesic properties, helping relieve discomfort and promote recovery. Thanks to its natural composition, Gordeev's kidney diuretic tea gently stimulates the elimination of excess fluid from the body, helping to cleanse the kidneys and normalize their function. Regular consumption of herbal tea will help maintain the health of the urinary system and get rid of edema. Method of preparation: pour 0.3 liters of boiling water over 1 tbsp. of the mixture, leave for 1 hour, strain. Take 1/3 of the resulting volume 3 times a day 10-15 minutes before meals. Ingredients: birch, lingonberry, hazel, plantain, goutweed leaves; knotweed, goldenrod, fireweed, clover, nettle, toadflax, horsetail, chicory herb; corn silk with silks; burdock, dandelion, couch grass rhizomes; flax seeds; currant leaves; hop inflorescences.
Почечный сбор трав Мочегонный Монастырский № 6
| Состав травяного сбора | мочегонные травы; почечный сбор |
| Назначение травяного сбора | мочегонное; для почек; противовоспалительное |
| Форма выпуска | сухая смесь |
| Форма чая | россыпь |
| Особенности продукта | натуральный; лечебное питание; Гордеев травяные сборы |
| Минимальная температура хранения | 0 °C |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Страна производства | Россия |
| Комплектация | Напиток чайный - 1 пакет |
| Вес товара без упаковки (г) | 104 г |
| Вес товара с упаковкой (г) | 107 г |
| Длина упаковки | 2 см |
| Высота упаковки | 20 см |
| Ширина упаковки | 14 см |
Травяной сбор Гордеева Монастырский № 6 Мочегонный– это комплексное решение для поддержания здоровья почек и мочевыводящих путей. Сбор травника Гордеева разработан на основе традиционных рецептов и включает в себя листья березы, брусники, лещины, подорожника и сныти, травы горца, золотарника, иван-чая, клевера, крапивы, льнянки, хвоща и цикория, кукурузные столбики с рыльцами, корневища лопуха, одуванчика и пырея, семена льна, листья смородины и соплодия хмеля. Мочегонный почечный сбор рекомендуется при острых и хронических заболеваниях почек и мочевого пузыря, а также при отеках, вызванных сердечной недостаточностью или нарушением обмена веществ. Компоненты чая для почек обладают выраженным противовоспалительным и обезболивающим действием, помогая снять дискомфорт и способствуя выздоровлению. Благодаря своему натуральному составу, почечный мочегонный чай Гордеева мягко стимулирует выведение лишней жидкости из организма, способствуя очищению почек и нормализации их работы. Регулярное употребление травяного чая поможет поддержать здоровье мочевыделительной системы и избавиться от отеков. Способ приготовления: 1 ст. л. сбора залить 0,3 л кипятка, настоять 1 час, процедить. Принимать по 1/3 от полученного объема 3 раза в день за 10-15 минут до еды. Состав: березы, брусники, лещины, подорожника, сныти листья; горца, золотарника, иван-чая, клевера, крапивы, льнянки, хвоща, цикория трава; кукурузные столбики с рыльцами; лопуха, одуванчика, пырея корневища; льна семена; смородины листья; хмеля соплодия.