| Composition | astaxanthin; microcrystalline cellulose (carrier); maltodextrin (carrier); silicon dioxide (anti-caking agent); magnesium stearate (anti-caking agent) |
| Type of food supplement | astaxanthin; antioxidant |
| Shelf life | 24 months |
| Release form | astaxanthin tablets |
| Country of origin | Russia |
| Product Features | antioxidant; For rejuvenation; For the heart and blood vessels |
| Package Contents | 1 can - 120 tablets |
| Product Weight with Packaging (g) | 80 g |
| Package Length | 6 cm |
| Package Height | 8 cm |
| Package Width | 6 cm |
Astaxanthin 10 mg is a powerful antioxidant that has a huge impact on the functioning of all systems and overall health.
Astaxanthin has an anti-inflammatory effect, maintains the health and integrity of cells, slows down aging (anti-age).
Astaxanthin from microalgae increases the stability of cell membranes, prevents lipid oxidation and is especially indicated for use in smokers and overweight people (for weight loss), reduces triglyceride levels, maintains the health of blood vessels, heart, prevents the formation of atherosclerotic plaques.
The antioxidant complex has a positive effect on the youthfulness of the skin, helps smooth out wrinkles, get rid of pigmentation, has anti-inflammatory properties, is useful for joints, in the prevention of acne and dermatitis, strengthens the immune system, improves cognitive functions of the brain (memory, thinking) and visual acuity.
Astaxanthin in capsules belongs to carotenoids, is a natural pigment of red colors and is present in tissues such as those of some salmonids, plankton, shrimp, and certain algae.
Астаксантин натуральный в таблетках 10 мг
| Состав | астаксантин; микрокристаллическая целлюлоза (носитель); мальтодекстрин (носитель); диоксид кремния (антислеживающий агент); магния стеарат (антислеживающий агент) |
| Вид пищевой добавки | астаксантин; антиоксидант |
| Форма выпуска | астаксантин таблетки |
| Страна производства | Россия |
| Особенности продукта | антиоксидант; Для омоложения; Для сердца и сосудов |
| Комплектация | 1 банка - 120 таблеток |
| Вес товара с упаковкой (г) | 80 г |
| Длина упаковки | 6 см |
| Высота упаковки | 8 см |
| Ширина упаковки | 6 см |
Астаксантин 10 мг - мощнейший антиоксидант, который оказывает огромное влияние на работу всех систем и общее состояние здоровья.
Astaxanthin обладает противовоспалительным действием, поддерживает здоровье и целостность клеток, замедляет старение (anti-age).
Астаксантин из микроводоросли увеличивает устойчивость клеточных мембран, предотвращает окисление липидов и особенно показан к применению у курильщиков и людей с избыточной массой тела (для похудения), снижает уровень триглицеридов, поддерживает здоровье сосудов, сердца, препятствует образованию атеросклеротических бляшек.
Антиоксидантный комплекс положительно влияет на молодость кожи, способствует разглаживанию морщин, избавлению от пигментации, обладает противовоспалительными свойствами, полезен для суставов, в профилактике акне и дерматитов, укрепляет иммунную систему, улучшает когнитивные функции мозга (память, мышление) и остроту зрения.
Астаксантин в капсулах относится к каротиноидам, является природным пигментом красного цвета и присутствует в тканях, например, некоторых лососевых рыб, планктона, креветок и отдельных водорослей.