| Composition | inositol; gelatin capsule |
| Type of food supplement | Inositol |
| Release form | Capsules |
| Country of origin | Russia |
| Product features | for women; For blood glucose regulation |
| Package Contents | 1 can - 120 capsules |
| Product Weight with Packaging (g) | 100 g |
| Package Length | 8 cm |
| Package Height | 11 cm |
| Package Width | 8 cm |
Inositol 1000 mg supports hormonal balance and healthy ovulation. Myo-inositol combats insulin resistance and restores the body's natural conversion of D-chiro-inositol. Myo-inositol affects insulin, ensuring the proper conversion of glucose into energy and promoting metabolic recovery.
The isomer controls blood insulin levels and reduces the HOMA-IR index, which is an indicator of diabetes mellitus and impaired glucose absorption. It restores the balance of inositol in the blood plasma and corrects metabolic disorders, increasing cell sensitivity to insulin, which is necessary for the complete processing of glucose into energy. Inositol for weight loss corrects the body's metabolic profile and combats obesity, including fatty liver disease.
Inositol 1000 mg capsules support women's health from the inside, maintains the health of female organs and restores the cycle, improves egg quality and stimulates ovulation, restores balance in the blood plasma and corrects metabolic disorders, increasing cell sensitivity to insulin and the production of the epimerase enzyme. It is involved in maintaining the balance of sex hormones, is active in regulating the menstrual cycle and plays an important role in egg maturation. Contains 500 mg per capsule.
Инозитол 1000 мг
| Состав | инозитол; капсула желатиновая |
| Вид пищевой добавки | Инозитол |
| Форма выпуска | Капсулы |
| Страна производства | Россия |
| Особенности продукта | для женщин; для регуляции глюкозы в крови |
| Комплектация | 1 банка - 120 капсул |
| Вес товара с упаковкой (г) | 100 г |
| Длина упаковки | 8 см |
| Высота упаковки | 11 см |
| Ширина упаковки | 8 см |
Inositol 1000 mg для поддержания гормонального баланса и здоровой овуляции. Мио инозитол направлен на борьбу с инсулинорезистентностью и восстановлению естественного процесса преобразования D-chiro инозитола в организме. Миоинозитол воздействует на инсулин, обеспечивая правильную переработку глюкозы в энергию, способствует восстановлению обмена веществ. Изомер контролирует уровень инсулина в крови и снижают индекс HOMA-IR, который является показателем сахарного диабета и нарушений усваиваемости глюкозы, восстанавливает баланс инозитола в плазме крови и корректирует метаболические нарушения, повышая чувствительность клеток к инсулину, необходимого для полноценной переработки глюкозы в энергию.
Инозитол для похудения корректирует метаболический профиль организма и борется с ожирением, в том числе с жировой болезнью печени.
Инозитол 1000мг капсулы поддерживает женское здоровье изнутри, поддерживает здоровье женских органов и восстанавливает цикл, улучшает качество яйцеклеток и стимулирует овуляцию, восстанавливает баланс в плазме крови и корректирует метаболические нарушения, повышая чувствительность клеток к инсулину и выработку фермента эпимеразы, участвует в поддержании баланса половых гормонов, активен в регуляции менструального цикла и играет важную роль в созревании яйцеклетки. Содержит 500мг в капсуле.