| Number of items in package | 6 jars |
| Type of puree | fruit |
| Sugar content | No added sugar |
| Allergenicity | hypoallergenic |
| Country of origin | Russia |
| Add. Nutritional properties | Non-GMO, no preservatives or colorants |
| Nutritional value carbohydrates | 18 g/100 g |
| Energy value calories (per 100 g) | 70 kcal |
| Shelf life | 24 months. |
| Package contents | Baby puree |
| Weight of product without packaging (g) | 600 g |
| Weight of product with packaging (g) | 1200 g |
| Package length | 23 cm |
| Packaging height | 11 cm |
| Packaging width | 17 cm |
Baby food fruit puree Babushkino Lukoshko Peach for children aged 4 months and up. Peach puree is rich in vitamins (beta-carotene, C, PP, B1), which improve metabolism and boost immunity, while the high content of magnesium, selenium, and zinc relieves nervousness and anxiety. The high content of dietary fiber gently regulates bowel function, helping with constipation. The absence of sugar in the puree complies with the latest recommendations of pediatric nutritionists and helps develop healthy eating habits from a very early age. It is recommended to start consuming the puree with 0.5 teaspoon, gradually increasing to 100 g per day by 12 months. The product is ready to use. Heat the required amount to 40-50 C and stir. Heat the product in accordance with the operating instructions for household appliances.
Фруктовое детское пюре персик с 4 месяцев 6х100 г
| Количество предметов в упаковке | 6 банок |
| Вид пюре | фруктовое |
| Содержание сахара | Без добавления сахара |
| Аллергенность | гипоаллергенная |
| Страна производства | Россия |
| Доп. свойства питания | Без ГМО, без консервантов и красителей |
| Пищевая ценность углеводы | 18 г/100г |
| Энергетическая ценность калории (на 100 гр.) | 70 ккал |
| Комплектация | Пюре детское |
| Вес товара без упаковки (г) | 600 г |
| Вес товара с упаковкой (г) | 1200 г |
| Длина упаковки | 23 см |
| Высота упаковки | 11 см |
| Ширина упаковки | 17 см |
Детское питание фруктовое пюре Бабушкино лукошко Персик для питания детей с 4 месяцев. Пюре из персиков богато витаминами (бета-каротин, С, РР, В1), улучшающими обмен веществ и повышающими иммунитет, а высокое содержание магния, селена и цинка снимает нервозность и чувство тревоги. Высокое содержание пищевых волокон мягко регулирует деятельность кишечника, помогая при запорах. Отсутствие сахара в пюре соответствует последним рекомендациям детских диетологов и позволяет сформировать привычки здорового питания с самого раннего возраста. Пюре рекомендуется употреблять начиная с 0,5 чайной ложки, постепенно увеличивая к 12 месяцам до 100 г в день. Продукт готов к употреблению. Необходимое количество подогреть до 40-50 С и перемешать. Разогревать продукт в соответствии с правилами эксплуатации бытовых приборов.