| Ingredients | Beef, buckwheat flour; Sunflower oil, drinking water |
| Number of items in a package | 6 pcs |
| Taste | beef |
| Country of origin | Russia |
| Shelf life | 24 months |
| Package contents | jar - 6 pcs |
| Package length | 18 cm |
| Package height | 10 cm |
| Package width | 13 cm |
Homogenized sterilized meat and vegetable puree for feeding young children.
Thanks to the optimal combination of meat with vegetables and cereals, the baby's menu will always be varied and complete.
Beef puree with buckwheat is rich in proteins and fiber.
Contains a large amount of vitamins (vitamins B1, B2, B9, PP, E) and minerals (iron, calcium, phosphorus, iodine).
Helps prevent anemia.
GMO-free.
No added salt.
Characteristics:
Ingredients: Beef, buckwheat flour, sunflower oil, drinking water.
Nutritional value per 100 g of product: proteins - 5.5 g; fats - 6.0 g; carbohydrates - 5.0 g; Energy value - 100 kcal / 420 kJ.
Recommended use: It is recommended to consume the puree starting with 0.5 teaspoon, gradually increasing to 100 g per day by 12 months.
The product is ready to use.
Heat the required amount to 40-50 ° C and mix.
Shelf life: An unopened jar can be stored at a temperature of 0 ° C to + 25 ° C (without sudden fluctuations) and a relative humidity of no more than 75% for 24 months from the date of manufacture.
The contents of an opened jar can be stored in the refrigerator for no more than 24 hours.
Packaging: The product is packaged in glass jars with a net weight of 100 g.
When first opened, a COTTON sound should be clearly heard!
Пюре говядина с гречневой крупой, с 6 месяцев, 100 гр (6 шт)
| Состав | Говядина, мука гречневая; масло подсолнечное, вода питьевая |
| Количество предметов в упаковке | 6 шт |
| Вкус | говядина |
| Страна производства | Россия |
| Комплектация | банка - 6 шт |
| Длина упаковки | 18 см |
| Высота упаковки | 10 см |
| Ширина упаковки | 13 см |
Пюре мясорастительное гомогенизированное стерилизованное для питания детей раннего возраста.
Благодаря оптимальному сочетанию мяса с овощами и крупами меню малыша всегда будет разнообразным и полноценным. Пюре из говядины с гречкой богато белками и клетчаткой. Содержит большое количество витаминов (витамины В1, В2, В9, РР, Е) и минералов (железо, кальций, фосфор, йод). Способствует профилактике анемии.
Без ГМО. Без добавления соли.
Характеристики:
Состав: Говядина, мука гречневая, масло подсолнечное, вода питьевая.
Пищевая ценность в 100 г продукта: белки −5,5 г; жиры — 6,0 г; углеводы — 5,0 г; энергетическая ценность — 100 ккал/420 кДж.
Рекомендации по употреблению: Пюре рекомендуется употреблять, начиная с 0,5 чайной ложки, постепенно увеличивая к 12 месяцам до 100 г в день. Продукт готов к употреблению. Необходимое количество подогреть до 40-50°С и перемешать.
Срок хранения: Закрытая баночка хранится при температуре от 0°С до +25°С (без резких колебаний) и относительной влажности воздуха не более 75% в течение 24 месяцев с даты изготовления. Содержимое открытой баночки может храниться в холодильнике не более 24 часов.
Упаковка: Продукт расфасован в стеклянные баночки массой нетто 100г. При первом вскрытии должен быть ясно слышен ХЛОПОК!