| Composition | In the |
| Taste | zucchini; Cauliflower |
| Type of puree | vegetable |
| Country of origin | Russia |
| Shelf life | 24 months |
| Package contents | 6 pcs |
| Product weight with packaging (g) | 750 g |
| Package length | 20 cm |
| Package height | 10 cm |
| Package width | 16 cm |
This puree combines two types of low-allergen vegetables, making it ideal for first feeding.
Zucchini and cauliflower provide a boost of vitamin C, which helps the body fight viruses and infections.
The product also contains fiber, which has a beneficial effect on the gastrointestinal tract.
This homogenized, sterilized vegetable puree is suitable for feeding young children.
Recommended as a first vegetable food.
It is recommended to start with 0.5 teaspoon of the puree, gradually increasing to 100 g per day.
The product is ready to use.
Heat the required amount to 40-50°C and stir.
Heat the product in accordance with the operating instructions for household appliances.
Storage Conditions
The unopened jar should be stored at a temperature of 2 to 25°C (without sudden fluctuations) and a relative humidity of no more than 75% for 24 months from the date of manufacture. The contents of an opened jar can be stored in the refrigerator for no more than 24 hours.
Ingredients
zucchini puree, cauliflower, water
Пюре овощное кабачок цветная капуста 100 г x 6
| Состав | В описании |
| Вкус | кабачок; цветная капуста |
| Вид пюре | овощное |
| Страна производства | Россия |
| Комплектация | 6 шт |
| Вес товара с упаковкой (г) | 750 г |
| Длина упаковки | 20 см |
| Высота упаковки | 10 см |
| Ширина упаковки | 16 см |
Пюре сочетает в себе два вида низкоаллергенных овощей, которые оптимальны для первого прикорма. Кабачок и цветная капуста обеспечивают заряд витамина С, который помогает организму бороться с вирусами и инфекциями. Продукт содержит растительные волокна, благотворно влияющие на работу желудочно-кишечного тракта.
Пюре овощное гомогенизированное стерилизованное для питания детей раннего возраста.
Рекомендуется в качестве первого овощного прикорма. Пюре рекомендуется употреблять начиная с 0,5 чайной ложки, постепенно увеличивая до 100 г в день. Продукт готов к употреблению. Необходимое количество подогреть до 40-50°С и перемешать. Разогревать продукт в соответствии с правилами эксплуатации бытовых приборов.
Условия хранения
Закрытая баночка хранится при температуре от 2 до 25С (без резких колебаний) и относительной влажности воздуха не более 75% в течение 24 месяцев с даты изготовления. Содержимое открытой баночки может храниться в холодильнике не более 24 часов.
Состав
пюре из кабачков, цветная капуста, вода