| Ingredients | Turkey, brown rice, flaxseed, apple, dried spinach, broccoli, cranberry, blueberry, Yucca Mojave. |
| Flavor type | poultry |
| Main food flavor | turkey |
| Animal type | for dogs |
| Animal size | for large breeds |
| Animal age | adults |
| Class | premium |
| Shelf life | 18 months |
| Country of origin | Belgium |
| Package contents | Bag - 3 kg |
| Product weight without packaging (g) | 3000 g |
| Product weight with packaging (g) | 3050 g |
| Package length | 42 cm |
| Package height | 14 cm |
| Package width | 26 cm |
This special formula for large breed pets with sensitive digestion is intentionally created with ONE SOURCE OF ANIMAL PROTEIN, ONE SOURCE OF CARBOHYDRATES and a short list of ingredients.
The necessary content of proteins, healthy fats, amino acids and vitamins will provide your pet with all the necessary nutrients and energy.
Does NOT contain: corn, wheat, beets, peas, by-products, eggs, chicken, chicken fat, salt, sugar, colors, flavors, soy and GMOs.
Ingredients: dehydrated turkey meat (27%), fresh turkey meat (26%), whole grain brown rice, hydrolyzed turkey protein (5%), turkey fat (5%), fresh salmon oil (2%), flaxseed, chicory root powder (natural source of prebiotics: FOS and inulin), brewer's yeast (natural source of MOS), glucosamine (1500 mg / kg), chondroitin sulfate (1000 mg / kg), MSM (methylsulfonylmethane, 40 mg / kg), dried apple, dried spinach, dried broccoli, dried cranberries, dried blueberries, Mojave Yucca.
In addition to the animal ingredients declared in the composition, the product may contain traces of DNA of other ingredients of animal or plant origin in small quantities due to the technological features of feed production.
Analytical components: crude protein: 26%; crude fiber: 3.5%; crude fat: 13%; crude ash: 7.5%; moisture: 9%; calcium: 1.4%; phosphorus: 1%; omega 6 fatty acids: 2.8%; omega 3 fatty acids: 0.7%.
Additives / kg:
Food additives: vitamin A (3a672a): 20,000 IU / kg; vitamin D3 (3a671): 1,500 IU / kg; vitamin E (3a700): 150 mg/kg; vitamin C (3a312): 100 mg/kg; iron (3b103 - 3b106): 45 mg/kg; copper (3b405 - 3b406): 13 mg/kg; zinc (3b605 - 3b606): 50 mg/kg; manganese (3b503 - 3b504): 40 mg/kg; iodine (3b201): 1.5 mg/kg; selenium (3b801): 0.2 mg/kg; taurine (3a370): 1000 mg/kg; L-carnitine (3a910): 150 mg/kg.
Technological additives: Antioxidant: tocopherol-rich extracts from vegetable oils 1000 mg/kg.
Energy value: 3910 kcal/kg.
Сухой корм для собак крупных пород с индейкой - 3 кг
| Состав | Индейка, коричневый рис, льняное семя, яблоко, сушеный шпинат, брокколи,клюква,черника,Юкка Мохаве. |
| Вид вкуса корма | птица |
| Основной вкус корма | индейка |
| Вид животного | для собак |
| Размер животного | для крупных пород |
| Возраст животного | взрослые |
| Класс корма | премиум |
| Страна производства | Бельгия |
| Комплектация | Мешок - 3 кг |
| Вес товара без упаковки (г) | 3000 г |
| Вес товара с упаковкой (г) | 3050 г |
| Длина упаковки | 42 см |
| Высота упаковки | 14 см |
| Ширина упаковки | 26 см |
Специальная формула для питомцев крупных пород с чувствительным пищеварением намеренно создана с ОДНИМ ИСТОЧНИКОМ ЖИВОТНОГО БЕЛКА, ОДНИМ ИСТОЧНИКОМ УГЛЕВОДОВ и коротким списком ингредиентов. Необходимое содержание протеинов, полезных жиров, аминокислот и витаминов обеспечат питомца всеми необходимыми питательными веществами и энергией.
НЕ содержит: кукурузу, пшеницу, свеклу, горох, субпродукты, яйца, курицу, куриный жир, соль, сахар, красители, ароматизаторы, сою и ГМО.
Ингредиенты: дегидрированное мясо индейки (27%), свежее мясо индейки (26%), цельнозерновой коричневый рис, гидролизованный белок индейки (5%), жир индейки (5%), свежее масло лосося (2%), льняное семя, порошок корней цикория (натуральный источник пребиотиков: ФОС и инулин), пивные дрожжи (натуральный источник МОС), глюкозамин (1500 мг/кг), хондроитин сульфат (1000 мг/кг), MSM (метилсульфонилметан, 40 мг/кг), сушеное яблоко, сушеный шпинат, сушеная брокколи, сушеная клюква, сушеная черника, Юкка Мохаве. Кроме заявленных в составе животных ингредиентов продукт может содержать следы ДНК других ингредиентов животного или растительного происхождения в незначительных количествах из-за технологических особенностей производства кормов.
Аналитические составляющие: сырой протеин: 26%; сырая клетчатка: 3,5%; сырой жир: 13%; сырая зола: 7,5%; влажность: 9%; кальций: 1,4%; фосфор: 1%; омега 6 жирные кислоты: 2,8%; омега 3 жирные кислоты: 0,7%.
Добавки/кг:
Пищевые добавки: витамин А (3а672а): 20000 МЕ/кг; витамин D3 (3а671): 1500 МЕ/кг; витамин Е (3а700): 150 мг/кг; витамин С (3а312): 100 мг/кг; железо (3b103 - 3b106): 45 мг/кг; медь (3b405 - 3b406): 13 мг/кг; цинк (3b605 - 3b606): 50 мг/кг; марганец (3b503 - 3b504): 40 мг/кг; йод (3b201): 1,5 мг/кг; селен (3b801): 0,2 мг/кг; таурин (3a370): 1000 мг/кг; L-карнитин (3a910): 150 мг/кг.
Технологические добавки: Антиоксидант: богатые токоферолом экстракты из растительных масел 1000 мг/кг.
Энергетическая ценность: 3910 ккал/кг.