| Composition | Cod, herring, brown rice, sweet potato, spinach, salmon oil, MSM, cranberry, Yucca Mojave. |
| Purpose of food | everyday |
| Type of food flavor | fish |
| Main food flavor | white fish |
| Type of animal | for dogs |
| Animal size | for large breeds; for medium breeds |
| Animal age | adults |
| Food class | super-premium; holistic |
| Shelf life | 28 months. |
| Country of origin | Belgium |
| Package contents | Bag - 10 kg |
| Product weight without packaging (g) | 10000 g |
| Product weight with packaging (g) | 10100 g |
| Package length | 78 cm |
| Package height | 38 cm |
| Package width | 11 cm |
Ideal for pets that require special attention and care for their skin and coat, as well as pets with sensitive digestion or prone to allergies.
The formula is rich in ocean fish meat, saturated with Omega-6, Omega-3 and essential amino acids.
Does NOT contain: corn, wheat, beets, peas, by-products, eggs, chicken, chicken fat, salt, sugar, colors, flavors, soy and GMOs.
Ingredients: dehydrated cod (28%), dehydrated herring (27%), whole grain brown rice, turkey fat (5%), chicory root powder (natural source of prebiotics: FOS and inulin), dried sweet potato, dried spinach, fresh salmon oil (3%), carob meal, dried apple, dried Antarctic krill (natural source of EPA and DHA acids, 2%), brewer's yeast (natural source of MOS), glucosamine (1500 mg/kg), chondroitin sulfate (1000 mg/kg), MSM (methylsulfonylmethane, 40 mg/kg), dried cranberry, Yucca Mojave.
In addition to the animal ingredients declared in the composition, the product may contain traces of DNA of other ingredients of animal or plant origin in small quantities due to the technological features of feed production.
Analytical components: crude protein: 25%; crude fiber: 3%; crude fat: 14%; crude ash: 7.5%; moisture: 9%; calcium: 1.4%; phosphorus: 1.2%; omega 6 fatty acids: 3.5%; omega 3 fatty acids: 1.6%.
Additives/kg:
Food additives: vitamin A (3a672a): 15,000 IU/kg; vitamin D3 (3a671): 1500 IU/kg; vitamin E (3a700): 150 mg/kg; vitamin C (3a312): 100 mg/kg; iron (3b103 - 3b106): 45 mg/kg; copper (3b405 - 3b406): 13 mg/kg; zinc (3b605 - 3b606): 50 mg/kg; manganese (3b503 - 3b504): 40 mg/kg; iodine (3b201): 1.5 mg/kg; selenium (3b801): 0.2 mg/kg; Taurine (3a370): 1000 mg/kg, L-Carnitine (3a910): 250 mg/kg.
Technological additives: Antioxidant: tocopherol-rich extracts from vegetable oils 1000 mg/kg.
Energy value: 4050 kcal/kg.
Сухой корм для средних крупных собак с белой рыбой - 10 кг
| Состав | Треска, сельдь, коричневый рис, батат, шпинат, масло лосося, MSM, клюква, Юкка Мохаве. |
| Назначение корма | повседневный |
| Вид вкуса корма | рыба |
| Основной вкус корма | белая рыба |
| Вид животного | для собак |
| Размер животного | для крупных пород; для средних пород |
| Возраст животного | взрослые |
| Класс корма | супер-премиум; холистик |
| Страна производства | Бельгия |
| Комплектация | Мешок - 10 кг |
| Вес товара без упаковки (г) | 10000 г |
| Вес товара с упаковкой (г) | 10100 г |
| Длина упаковки | 78 см |
| Высота упаковки | 38 см |
| Ширина упаковки | 11 см |
Идеально подходит питомцам, требующим особого внимания и ухода за кожей и шерстью, а также питомцам с чувствительным пищеварением или склонным к аллергии. Формула богата мясом океанических рыб, насыщена Омега-6, Омега-3 и необходимыми аминокислотами.
НЕ содержит: кукурузу, пшеницу, свеклу, горох, субпродукты, яйца, курицу, куриный жир, соль, сахар, красители, ароматизаторы, сою и ГМО.
Ингредиенты: дегидрированная треска (28%), дегидрированная сельдь (27%), цельнозерновой коричневый рис, жир индейки (5%), порошок корней цикория (натуральный источник пребиотиков: ФОС и инулин), сушеный батат, сушеный шпинат, свежее масло лосося (3%), мука из плодов рожкового дерева, сушеное яблоко, сушеный антарктический криль (натуральный источник ЭПК и ДГК кислот, 2%), пивные дрожжи (природный источник МОС), глюкозамин (1500 мг/кг), хондроитин сульфат (1000 мг/кг), MSM (метилсульфонилметан, 40 мг/кг), сушеная клюква, Юкка Мохаве. Кроме заявленных в составе животных ингредиентов продукт может содержать следы ДНК других ингредиентов животного или растительного происхождения в незначительных количествах из-за технологических особенностей производства кормов.
Аналитические составляющие: сырой протеин: 25%; сырая клетчатка: 3%; сырой жир: 14%; сырая зола: 7,5%; влажность: 9%; кальций: 1,4%; фосфор: 1,2%; омега 6 жирные кислоты: 3,5%; омега 3 жирные кислоты: 1,6%.
Добавки/кг:
Пищевые добавки: витамин А (3а672а): 15000 МЕ/кг; витамин D3 (3а671): 1500 МЕ/кг; витамин Е (3а700): 150 мг/кг; витамин С (3а312): 100 мг/кг; железо (3b103 - 3b106): 45 мг/кг; медь (3b405 - 3b406): 13 мг/кг; цинк (3b605 - 3b606): 50 мг/кг; марганец (3b503 - 3b504): 40 мг/кг; йод (3b201): 1,5 мг/кг; селен (3b801): 0,2 мг/кг; таурин (3a370): 1000 мг/кг, L-Карнитин (3a910): 250 мг/кг.
Технологические добавки: Антиоксидант: богатые токоферолом экстракты из растительных масел 1000 мг/кг.
Энергетическая ценность: 4050 ккал/кг.