| Composition | L-lysine hydrochloride; Magnesium stearate; Cordyceps extract; Hericium extract; Microcrystalline cellulose |
| Type of food additive | antioxidant |
| Shelf life | 18 months |
| Dosage form | capsules/tablets |
| Country of origin | Russia |
| Maximum storage temperature | +25 °C |
| Minimum storage temperature | +3 °C |
| Product features | no dyes; no preservatives; no GMOs |
| Package contents | packaging; Capsule |
| Weight of product without packaging (g) | 50 g |
| Weight of product with packaging (g) | 60 g |
| Package length | 4 cm |
| Package height | 8 cm |
| Package width | 4 cm |
Accelerates thinking
Mushroom enzymes help prevent disruption of neural connections, improve memory and concentration.
Improves mood
Biologically active compounds extracted from the mycelium and fruiting bodies of cordyceps help reduce stress and improve overall emotional background, promote the growth of nerve cells.
Protects against inflammation
Cordyceps extract and biologically active components modulate a strong immune response, which also helps relieve inflammation in the body.
Remember everything, think clearly!
Be in a great mood with Essential Botanics
Increasingly, we are faced with fatigue, the inability to concentrate on important things, and forgetfulness.
The modern lifestyle with time pressure and high speeds at home and at work only adds anxiety and tension.
Cast aside negative emotions – add the mushroom complex from the Essential Botanics series to your daily diet!
Hericium erinate and Cordyceps increases energy levels and improves performance in the morning, calms and improves sleep quality in the evening.
Reduces symptoms of depression, anxiety, and self-doubt.
Fights free radicals.
Helps with joint and muscle pain.
Natural helpers for a good mood, strong immunity, and an active life.
The complex helps improve brain activity and performance, and supports psycho-emotional state.
Stimulates cognitive function.
Hericium erinate (Hericium erinate) is a natural nootropic that stimulates cognitive function and productivity.
Enzymes contained in Lion's Mane improve task performance, increase the number of neural connections, enhance myelination of nerve fibers, and reduce subjective stress by activating neural activity.
Detox and Regeneration
The complex contains Cordyceps, a natural energy drink and adaptogen.
It activates ATP and protein biosynthesis, improves blood circulation, cellular oxygenation, and promotes detoxification and regeneration.
The results show that the Cordyceps enzyme modulates the macrophage signaling pathway, helping to improve immunity and reduce inflammation in the body (including neuroinflammation).
здоровье сибири Ежовик гребенчатый для улучшения когнитивных функций
| Состав | L-лизина гидрохлорид; Магния стеарат; Экстракт кордицепса; Экстракт герициума; Микрокристаллическая целлюлоза |
| Вид пищевой добавки | антиоксидант |
| Форма выпуска | капсулы/таблетки |
| Страна производства | Россия |
| Максимальная температура хранения | +25 °C |
| Минимальная температура хранения | +3 °C |
| Особенности продукта | без красителей; без консервантов; без ГМО |
| Комплектация | упаковка; капсула |
| Вес товара без упаковки (г) | 50 г |
| Вес товара с упаковкой (г) | 60 г |
| Длина упаковки | 4 см |
| Высота упаковки | 8 см |
| Ширина упаковки | 4 см |
Ускоряет мышление
Ферменты грибов помогают предотвратить нарушения нейронных связей, улучшают память и концентрацию внимания.
Улучшает настроение
Биологически активные соединения, извлеченные из мицелия и плодовых тел кордицепса, помогают снизить стресс и улучшить общий эмоциональный фон, способствуют росту нервных клеток.
Защищает от воспалений
Экстракт кордицепса и биологически активные компоненты модулируют сильный иммунный ответ, что также помогает снять воспаление в организме.
Помнить все, мыслить ясно!
Быть в прекрасном настроении с Essential Botanics
Все чаще мы сталкиваемся с усталостью, невозможностью сосредоточиться на важном и забывчивостью. Современный образ жизни с цейтнотом и высокими скоростями дома и на работе лишь добавляет тревоги и напряжения. Отбросьте негативные эмоции – добавьте в свой ежедневный рацион комплекс с грибами из серии Essential Botanics!
«Ежовик гребенчатый и кордицепс» повышает уровень энергии и улучшает работоспособность утром, успокаивает и улучшает качество сна вечером. Снижает проявления депрессии и тревожности, неуверенности в себе. Борется со свободными радикалами. Помогает при болях в суставах и мышцах.
Природные помощники для хорошего настроения, крепкого иммунитета и активной жизни
Комплекс помогает повысить мозговую активность и работоспособность, поддерживает психоэмоциональное состояние.
Стимуляция когнитивной функции
Герициум (ежовик гребенчатый) – это природный ноотроп, стимулирующий когнитивные функции и продуктивность. Ферменты, содержащиеся в ежовике гребенчатом, улучшают скорость выполнения задач, увеличивают количество нейронных связей, улучшают миелинизацию нервных волокон, снижают субъективный стресс, активируя нейронную активность.
Детокс и регенерация
В комплексе содержится кордицепс – натуральный энергетик и адаптоген, активизирует биосинтез АТФ и белков, способствует улучшению кровообращения, насыщению клеток кислородом, процессам детоксикации и регенерации.
Результаты показывают, что фермент кордицепса модулирует сигнальный путь макрофагов, способствуя улучшению иммунитета и снижению воспаления в организме (в том числе нейровоспаления).