| Composition | fish collagen peptides; fruit and berry powder; mango; beta-carotene; orange; malic acid |
| Shelf life | 36 months |
| Release form | powder |
| Maximum storage temperature | +24 °C |
| Minimum storage temperature | +4 °C |
| Product features | Not tested on animals; No preservatives |
| Country of origin | Russia |
| Weight of product without packaging (g) | 200 g |
| Weight of product with packaging (g) | 210 g |
| Packaging length | 18 cm |
| Packaging height | 8 cm |
| Packaging width | 16 cm |
Maximum Absorption
High-quality fish collagen nanomolecules are ideally absorbed by the body.
Rich source of amino acids
Proline, hydroxyproline, and glycine for the body's production of endogenous collagen.
Antioxidant protection
Acerola extract and vitamin C in the form of sodium ascorbate protect cells from oxidative stress.
Transparent quality and GMP standards
Collagen from fish bred on our own plantations in the ecologically clean region of the Mekong Delta in Vietnam, in accordance with GMP standards.
For beauty and sports!
Healthy skin, bones, and joints
Collagen is the most common protein in the human body.
It makes up 25–35% of the total protein content in the whole body and is responsible for the elasticity and strength of connective tissue, and therefore for the health of bones, joints, hair, nails and skin.
The human body produces collagen on its own, but with age, after 25-30 years, this function decreases.
Signs of collagen deficiency:
• Decreased elasticity and dry skin.
• Limited joint mobility.
• Intestinal permeability.
• Brittle nails, dull hair color, split ends.
Factors that provoke a decrease in collagen:
• Vitamin C deficiency
• Smoking
• Stress
• High blood sugar (hyperglycemia)
One solution - for different problems
The architect of your beauty and activity
According to research, fish collagen supplements with standardized amino acids (proline, hydroxyproline and glycine) reduce fragility nails by 42%, and in 70% of cases, they contribute to hair thickening.
The skin becomes smoother and more elastic, less susceptible to age-related changes.
In addition, in a study involving 60 patients with severe rheumatoid arthritis, after three months of collagen supplementation, the number of swollen and painful joints decreased compared to placebo.
Anti-aging support
Fish collagen peptides have been proven to improve joint condition in 64% of cases, as well as normalize intestinal health, accelerate metabolism, and promote the healing of wounds and scars.
Mobility and recovery for those involved in sports
Collagen is especially important during intense physical activity, as it increases strength endurance and accelerates recovery.
Plus, it reduces joint discomfort, protects ligaments from strains, and increases muscle growth.
Your resource for youth and athletic performance!
• Proven effectiveness
We use Amicogen Peptide Optima fish collagen peptides from tilapia scales.
The fish are bred on our own plantations in the ecologically clean region of the Mekong Delta in Vietnam.
The molecular weight of this collagen (500 daltons) is several times lower than that of popular animal collagen and even some types of fish collagen.
This advantage allows fish collagen to be absorbed faster.
Clinically proven: 90 minutes after consuming Amicogen Peptide Optima collagen, high concentrations of the main amino acids of collagen (glycine, proline, and hydroxyproline) are detected in the blood plasma.
здоровье сибири Коллаген рыбный манго
| Состав | пептиды рыбного коллагена; порошок фруктово ягодный; манго; бета-каротин; апельсин; яблочная кислота |
| Форма выпуска | порошок |
| Максимальная температура хранения | +24 °C |
| Минимальная температура хранения | +4 °C |
| Особенности продукта | Не тестирование на животных; без консервантов |
| Страна производства | Россия |
| Вес товара без упаковки (г) | 200 г |
| Вес товара с упаковкой (г) | 210 г |
| Длина упаковки | 18 см |
| Высота упаковки | 8 см |
| Ширина упаковки | 16 см |
Максимальное усвоение
Наномолекулы рыбного коллагена высочайшего качества идеально усваиваются организмом.
Богатый источник аминокислот
Пролин, гидроксипролин и глицин для выработки организмом эндогенного коллагена.
Антиоксидантная защита
Экстракт ацеролы и витамин С в виде аскорбата натрия защищают клетки от оксидативного стресса.
Прозрачное качество и стандарты GMP
Коллаген из рыбы, разведенной на собственных плантациях в экологически чистом районе дельты реки Меконг во Вьетнаме, в соответствии со стандартами GMP.
Для красоты и спорта!
Здоровье кожи, костей и суставов
Коллаген – самый распространенный протеин в организме человека. Он составляет 25–35% от общего содержания белка во всем теле, отвечает за эластичность и прочность соединительной ткани, а значит, за здоровье костей, суставов, волос, ногтей и кожи. Организм человека вырабатывает коллаген самостоятельно, но с возрастом, после 25–30 лет, эта функция снижается.
Признаки недостатка коллагена:
• Снижение эластичности и сухость кожи.
• Ограниченность подвижности суставов.
• Проницаемость кишечника.
• Ломкость ногтей, тусклый цвет волос, появление секущихся кончиков.
Факторы, провоцирующие снижение коллагена:
• Дефицит витамина С
• Курение
• Стресс
• Повышенный уровень сахара в крови (гипергликемия)
Одно решение – для разных задач
Архитектор вашей красоты и активности
Согласно исследованиям, добавки с рыбным коллагеном со стандартизированными аминокислотами (пролином, гидроксипролином и глицином) снижают ломкость ногтей на 42%, а в 70% случаев способствуют утолщению волос. Кожа становится более гладкой и эластичной, меньше подвергается возрастным изменениям. Кроме того, в исследовании с участием 60 пациентов с тяжелым ревматоидным артритом через три месяца приема коллагена уменьшилось количество опухших и болезненных суставов по сравнению с плацебо.
Anti-age поддержка
Пептиды рыбного коллагена доказано улучшают состояние суставов в 64% случаев, а также нормализуют состояние кишечника и ускоряют метаболизм, способствуют заживлению ран и рубцов.
Подвижность и восстановление для тех, кто в спорте
Коллаген особенно важен при интенсивных физических нагрузках, ведь он увеличивает силовую выносливость и ускоряет восстановление. Плюс уменьшает дискомфорт в суставах, защищает связки от растяжений, увеличивает рост мышечной массы.
Ваш ресурс для молодости и спортивных результатов!
• Доказанная эффективность
Мы используем пептиды рыбного коллагена Amicogen Peptide Optima из чешуи тилапии. Рыбу разводят на собственных плантациях в экологически чистом районе дельты реки Меконг во Вьетнаме. Молекулярный вес такого коллагена (500 дальтонов) в несколько раз ниже, чем у популярного животного коллагена и даже некоторых видов рыбного. Это преимущество позволяет рыбному коллагену усваиваться быстрее. Клинически доказано: через 90 минут после употребления коллагена Amicogen Peptide Optima в плазме крови обнаруживается высокая концентрация главных аминокислот коллагена (глицина, пролина и гидроксипролина).