| Composition | diosmin (biot extract); rutin; butcher's broom extract; microcrystalline cellulose; calcium stearate (anti-caking agent); complex food supplement; Nutrafishient |
| Shelf life | 24 months |
| Release form | capsules/tablets |
| Product features | GMO-free |
| Country of origin | Russia |
| Product weight without packaging (g) | 230 g |
| Product weight with packaging (g) | 250 g |
| Package length | 7 cm |
| Package height | 12 cm |
| Width packaging | 7 cm |
A natural venotonic based on diosmin and rutin to prevent lymph flow and blood circulation disorders in the legs.
Thanks to optimal dosages, the complex effectively affects the walls of blood vessels, strengthens them, improves lymph flow and blood microcirculation.
Bioflavonoids diosmin and rutin work effectively when taken together:
Improve cellular respiration and metabolic processes.
Have a beneficial effect on capillaries and blood vessel walls, reducing their permeability and making them less fragile.
Normalize lymphatic drainage and reduce congestion, reducing swelling of the legs.
Butcher's broom extract increases venous tone, stimulates blood circulation, strengthens venous walls, and also improves cell metabolism and strengthens capillaries.
здоровье сибири Диосмин и рутин Essential Vitamins
| Состав | диосмин (экстракт померанца); рутин; экстракт иглицы; микрокристаллическая целлюлоза; стеарат кальция (антислеживатель); комплексная пищевая добавка; «Нутрафишиент» |
| Форма выпуска | капсулы/таблетки |
| Особенности продукта | без ГМО |
| Страна производства | Россия |
| Вес товара без упаковки (г) | 230 г |
| Вес товара с упаковкой (г) | 250 г |
| Длина упаковки | 7 см |
| Высота упаковки | 12 см |
| Ширина упаковки | 7 см |
Натуральный венотоник на основе диосмина и рутина для предотвращения нарушений лимфотока и кровообращения в ногах. Благодаря оптимальным дозировкам комплекс эффективно воздействует на стенки сосудов, укрепляет их, улучшает лимфоток и микроциркуляцию крови.
Биофлавоноиды диосмин и рутин эффективно работают при совместном приеме:
Улучшают клеточное дыхание и обменные процессы.
Благоприятно воздействуют на капилляры и стенки кровеносных сосудов, уменьшая их проницаемость и делая менее хрупкими.
Нормализуют лимфодренаж и уменьшают застойные явления, снижая отечность ног.
Экстракт иглицы повышает венозный тонус, стимулирует кровообращение, укрепляет венозные стенки, а также улучшает метаболизм клеток и укрепляет капилляры