| Composition | Macleaya extract, chlorhexidine; complex of essential oils of eucalyptus; mint, tea tree, sage, virola; Water, sorbitol, polysorbate-20; Potassium sorbate, sodium benzene; chlorhexidine bigluconate |
| Product volume | 250 ml |
| Skin type | for all skin types |
| Action | antibacterial; restoration; Aromatherapy |
| Shelf life | 24 months |
| Country of origin | Russia |
| Product weight without packaging (g) | 250 g |
| Packaging length | 7 cm |
| Packaging height | 18 cm |
| Packaging width | 3 cm |
A universal natural antiseptic will fight off bacteria and protect your skin and mouth!
When to use?
• Rinse for daily oral care.
Helps cope with minor inflammations, protects gums from damage.
• External antiseptic for microdamage to the skin.
• Antimicrobial agent and a reliable shield from bacteria for the mouth and throat in the cold season.
How does floraseptic work?
• Chlorhexidine, macleaya extract, essential oils of virola and tea tree - antibacterial effect and inhibition of bacterial growth.
• Macleaya extract, essential oils of virola, tea tree and sage - activation of skin regeneration processes.
• Essential oils of eucalyptus, virola, mint, tea tree, sage - deodorizing and refreshing effect.
Balm-floraseptic "Elbeshen" Siberian Wellness: just the facts
• TOP-2 among balms for external use in stock.
• 96% natural plant product.
• Not tested on animals.
• Combines the activity of a "pharmacy" antiseptic (chlorhexidine 0.25%) and natural floraseptics in the form of essential oils and macleaya extract.
• Without ethyl alcohol, fluoride compounds and triclosan.
• Without artificial colors.
• Permitted food preservatives are used: sorbate and benzoate in a minimum concentration of up to 0.5%, which allows you to preserve the natural taste without bitterness, which is especially important when using oral care products.
Fight back bacteria and enjoy natural freshness!
здоровье сибири Бальзам-флорасептик «Эльбэшэн»
| Состав | экстракт маклейи, хлоргексидин,; комплекс эфирных масел эвкалипта,; мяты, чайного дерева, шалфея, виролы; Вода, сорбитол, полисорбат-20,; Сорбат калия, бензонасос натрия,; хлоргексидина биглюконат |
| Объем товара | 250 мл |
| Тип кожи | для всех типов кожи |
| Действие | антибактериальное; восстановление; ароматерапия |
| Страна производства | Россия |
| Вес товара без упаковки (г) | 250 г |
| Длина упаковки | 7 см |
| Высота упаковки | 18 см |
| Ширина упаковки | 3 см |
Универсальный природный антисептик даст отпор бактериям, защитит вашу кожу и полость рта!
В каких случаях применять?
• Ополаскиватель для ежедневного ухода за полостью рта. Помогает справиться с небольшими воспалениями, защищает десны от повреждений.
• Наружный антисептик при микроповреждениях кожи.
• Антимикробное средство и надежный щит от бактерий для полости рта и горла в холодное время года.
Как работает флорасептик?
• Хлоргексидин, экстракт маклейи, эфирные масла виролы и чайного дерева – антибактериальный эффект и подавление роста бактерий.
• Экстракт маклейи, эфирные масла виролы, чайного дерева и шалфея – активация процессов восстановления кожи
• Эфирные масла эвкалипта, виролы, мяты, чайного дерева, шалфея – дезодорирующий и освежающий эффект.
Бальзам-флорасептик «Эльбэшэн» Siberian Wellness: только факты
• ТОП-2 среди бальзамов наружного применения в ассортименте.
• Натуральный на 96% растительный продукт.
• Не тестируется на животных.
• Сочетает в себе активность «аптечного» антисептика (хлоргексидин 0,25%) и природных флорасептиков в виде эфирных масел и экстракта маклейи.
• Без этилового спирта, соединений фтора и триклозана.
• Без искусственных красителей.
• Использованы разрешенные пищевые консерванты: сорбат и бензоат в минимальной концентрации до 0,5%, что позволяет сохранять естественный вкус без горечи, что особенно важно при использовании продукции для ухода за полостью рта.
Дайте отпор бактериям и насладитесь природной свежестью!